Blog
TELAWIW OnLine: Prawda leży na wierzchu
Eli Barbur
Eli Barbur Szef serwisu TELAWIW OnLine.
160 obserwujących 1555 notek 2435672 odsłony
Eli Barbur, 29 lipca 2011 r.

OSTATNIA CEGŁA

1785 40 0 A A A

W latach 30. XX wieku Polska chciała wysłać Żydów na Madagaskar lub do Palestyny. Wariant wyspiarski odpadł ze względu na pompatyczny sprzeciw Paryża. W tej sytuacji Polska jako pierwsza uruchomiła w 1937 roku pasażerską komunikację lotniczą między Europą a Palestyną. Okazało się, że jest to pierwsza naprawdę opłacalna linia LOT.

Polskie maszyny lądowały miękko w obecnym porcie lotniczym Ben-Guriona pod Tel Awiwem (wówczas angielskie lotnisko wojskowe) trzy razy w tygodniu. Głównym źródłem dochodów polskiego przewoźnika był zmasowany transport poczty i żydowskich turystów, gdyż zmasowanej imigracji sprzeciwiały się mandatowe władze brytyjskie.

W warszawskim MSZ rozważano też w owych czasach  etosowych, czy nie dałoby się przy okazji przejąć mandatu nad „Palestyną”, ale te ambitne plany przekreślił niestety ostatecznie misio z wąsem. Znaną jest natomiast rzeczą, że w Polsce odbywały się kursy przygotowujące Żydów do pracy na roli w Palestynie i walki partyzanckiej z Anglikami.

Trudno uwierzyć, ale jeden z takich kursów rolniczych prowadzony był na warszawskim Grochowie - na specjalnej farmie w rejonie ulicy Witolińskiej. Podmokłe miejscami poletka doświadczalne ciągnęły się aż  prawie do wałówprzeciwpowodziowych - wyhodowano tam m.in. trzciny (służące do budownictwa) z gatunku rosnącego nad rzeczką Jordan.

Jedynym śladem po tej farmie są szumiące w okolicy wielkie drzewa i jakaś „ostatnia cegła” w ŻIH.


 


 


 


 


 


 


 

Opublikowano: 29.07.2011 13:17.
Autor: Eli Barbur
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY.
Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima.
FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin) free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Angole celowo podawali najpierw, że jest tylko 2 rannych; tez podałem to na fejsie skrótowo...
  • Pewexy...Ja pamiętam "mety" w Śródmieściu Warszawy, gdzie o każdej porze dnia i nocy...
  • Wiedzę na temat roli chrześcijaństwa (nie tylko KK) w lansowaniu, tak to nazwijmy :),...

Tematy w dziale Kultura