Blog
TELAWIW OnLine: Prawda leży na wierzchu
Eli Barbur
Eli Barbur Szef serwisu TELAWIW OnLine.
159 obserwujących 1550 notek 2431189 odsłon
Eli Barbur, 17 kwietnia 2017 r.

TURCZYN BEZ SENSACJI.

1710 8 0 A A A


TELAWIW OnLine: Turecki prezydent Erdogan może wprawdzie pochwalić się wygraną w referendum przyznającym mu władzę okołosułtańską, ale w kategoriach praktycznych wyniki głosowania są niemal remisowe. Niewielka przewaga głosów na rzecz Erdogana 51,3% - 48,7% nie zapewni mu raczej pełnej swobody działania na arenie wewnętrznej i w polityce zagranicznej.

@

Za scentralizowaniem władzy w rękach Erdogana opowiedziały się głównie ubogie, zacofane regiony wiejskie w centralnej Turcji i nad Morzem Czarnym - a także pochodzący stamtąd przeważnie tureccy emigranci w krajach Unii Europejskiej. Natomiast najważniejsze miasta tureckie, Ankara, Izmir i Stambuł, oraz zachodnie, bogatsze prowincje nadmorskie i Kurdowie głosowali przeciw. Wbrew utartym opiniom, głównym celem Erdogana wcale nie jest – skądinąd i tak całkiem nierealne - odzyskanie roli mocarstwowej, jaką Imperium Osmańskie miało do I wojny światowej. Erdoganowi chodzi o to, żeby przekształcić Turcję znowu w państwo islamskie, czyli zerwanie z sekularyzacją - dziedzictwem Atatürka. Wykazany w referendum masowy sprzeciw mainstreamu raczej mu to uniemożliwi, natomiast postawa tureckich emigrantów powinna wzbudzić lekki niepokój w sercach Europejczyków.


@  

FOTA DNIA: Francuzy wydadzą w prestiżowej serii teksty Madame de Staël, którą to pańcię Napoleon pogonił kiedyś z Paryża, bo na niego pyszczyła.

image

@

TELAWIW OnLine: Amerykański wiceprezydent Mike Pence zadeklarował w Korei Południowej, odwiedzając strefę zdemilitaryzowaną na granicy z KRLD, że „skończyła się cierpliwość strategiczna USA”. Pence zaznaczył, że USA nie dopuszczą, aby Pjongjang rozszerzył swój arsenał o pociski balistyczne z głowicami atomowymi mogące ugodzić w zachodnie Wybrzeże...Tymczasem Seul zapowiedział po rozmowach z Pence'm, że uzgodnione zostało rozmieszczenie w trybie pilnym systemów obrony przeciwrakietowej THAAD. 

UPDATE: Wg Moskwy nikt nie powinien mieszać się do spraw koreańskich, choć jej samej też nie pasuje program atomowy Kima III


TELAWIW OnLine (flesze): Ponad 1000 Arabów odsiadujących wyroki w IL za terroryzm zaczęło głodówkę („złe traktowanie”) - nagłaśniając to w NYT...@ Japonia chce ewakuować 10.000 swoich obywateli z Korei Południowej w związku z możliwością wybuchu wojny z KRLD @ Od rozpoczęcia pół roku temu irackiego natarcia na Mosul (broniony przez IS) – uciekło już stamtąd 0,5 mln ludzi (wg ONZ) @ Wiceprezydent USA Mike Pence po zakończeniu dwudniowej wizyty w Korei Południowej przyleci jutro do Tokio.

Opublikowano: 17.04.2017 20:37.
Autor: Eli Barbur
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY.
Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima.
FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin) free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Trump samemu nie daje rady i musi zabiegać o poparcie mainstreamu GOP - dlatego przecież...
  • Gdyby lewactwo sprzymierzało się z dżihadystami przeciw Polsce, jak w przypadku Izraela - to...
  • To by się Pan zapewne podzielił swoimi zapatrywaniami na ten globalny problem.

Tematy w dziale Polityka