150 obserwujących
1555 notek
2453k odsłony
835 odsłon

CEDRY NA WEJŚCIU.

Wykop Skomentuj18TELAWIW OnLine: Izraelczycy coraz wyraźniej zaczynają przygotowywać się do operacji zbrojnej przeciw Hezbollahowi w Libanie, żeby storpedować plany utworzenia korytarza lądowego łączącego Teheran via Bagdad i Damaszek z Bejrutem nad M. Śródziemnym. Takim „szyickim półksiężycem” Teheran mógłby przerzucać wojska na tereny bezpośrednio graniczące z Izraelem.

@

Ekspansja irańska stała się dla Izraela realnym zagrożeniem głównie dlatego, że na terenie upadłej Syrii odbywa się pod „parasolem rosyjskim”, podczas gdy Moskwa znalazła się tam faktycznie w martwym puncie. Putinowi udało się uratować reżim Asada od upadku, ale nie zdołał przerwać wojny domowej i exodusu ludności, w zamian za co chciał uzyskać uznanie aneksji Krymu przez świat zachodni. Rosjanie nie mają już tam faktycznie nic do roboty - dobijaniem kalifatu IS zajmują się głównie Amerykanie, pozostawiając jednak wskutek swojej niespójnej polityki wolną rękę Iranowi. Dla Izraela jest to tym bardziej niepokojące, że USA i Europa nie mają już chyba nic przeciw temu, żeby Rosja grzęzła w bagnie syryjskim jak najdłużej. Może więc być tak, że Izraelczycy, zamiast też ładować się do dawnej Syrii, postanowią zastopować korytarz irański – likwidując najpierw Hezbollah w Krainie Cedrów.

image
FOTA DNIA: Izraelczycy nasilają walkę w internecie; służby Szin-Bet zapowiedziały, że obrona przed cyberatakami będzie odtąd nie tylko defensywna, lecz także ofensywna (hakerów czekają „niespodzianki”).

@


TELAWIW OnLine: Francja – sąd w Lille odrzucił wniosek 11 oszalałych na maksa NGO-sów domagających się utworzenia nowego ośrodka migracyjnego w portowym mieście Calais w miejsce zlikwidowanego tam z trudem w zeszłym roku obozowiska zwanego „Dżunglą” (mieszkańców rozproszono po prowincjonalnych miasteczkach). W rejonie tym obozuje od jakiegoś czasu znowu nielegalnie kilkuset egzotów chcących przedostać się przez Kanał La Manche do UK – francuski sąd zezwolił „jedynie” na zapewnienie im pomocy humanitarnej (woda pitna, żarcie, leki, latryny, natryski itd.). W praktyce taka naiwna/demagogiczna decyzja (?) może jedynie oznaczać, że za chwilę wyrośnie tam w całej okazałości DŻUNGLA nr 2.


TELAWIW OnLine: W słonecznej Italii centroprawica dosłownie rozgromiła lewicowców i antysystemowców (Ruch 5 Gwiazd komika Beppe Grillo) w dwurundowych wyborach samorządowych. We wszystkich większych miastach burmistrzami wybrani zostali przedstawiciele ugrupowań konserwatywnych, w tym postfaszystowskiej tak naprawdę Ligi Lombardzkiej. Wielkim triumfem może popisać się ugrupowanie „Forza Italia” niezatapialnego najwyraźniej „El Caballero” Silvio Berlusconiego...Wyniki wyborcze wyrażają zapewne ostry sprzeciw Włochów wobec narastającej znowu gwałtownie fali migranckiej (72.000 tylko w br.). Frekwencja nie przekroczyła jednak 50%, co sugeruje, że obecne wyniki niekoniecznie muszą przełożyć się na rezultaty w wyborach parlamentarnych.


TELAWIW OnLine: Reżim północnokoreańskiego Kima zaczyna chyba jednak odczuwać skutki blokady USA, gdyż w najnowszym „komunikacie” agencji KCNA porównał Trumpa do Hitlera („900-dniowe oblężenie Leningradu” etc.). Pjongjang eskaluje więc swoją proletariacką retorykę... Parę lat temu nazwał Obamę „błaznem” (za poparcie hollywoodzkiej parodii grubaska), a ówczesną prezydent Korei Południowej Park Geun-Hye wyzwał od „starych świrowatych kurew na pasku u alfonsa Obamy”.


TELAWIW OnLine: Waszyngton ostrzegł asadowców przed ponownym użyciem broni chemicznej (WMD), zapowiadając, że ponieśliby poważne konsekwencje takiej zbrodni... Źródła wywiadowcze USA alarmują od paru dni, że reżim Asada wdrożył przygotowania podobne do tych, które poprzedziły atak gazowy 4 kwietnia (i odpalenie w ślad za tym rakiet amerykańskich).


Przypuszczalnie chemia może zostać użyta w walkach o strategiczne miasto Dara na południu „Syrii” (oddalone zaledwie o 30 km od Izraela), gdzie asadowcom wspomaganym przez libański Hezbollah i rosyjskie lotnictwo od 4 tygodni nie udaje się pokonać rebeliantów. Znaczenie Dary polega na tym, że w pobliżu znajduje się przejście graniczne z Jordanią, przez które płynie zaopatrzenie dla antyasadowców.


Dla reżimu odbicie Dary ma zasadnicze znaczenie, gdyż tylko w ten sposób mógłby zapobiec utworzeniu w tych rejonach stałej jordańsko-izraelskiej strefy buforowej - która objęłaby też z czasem 60-kilometrowe pogranicze z IL na Golanie. Bez takiej strefy trudno byłoby zapobiec usadowieniu się tam Persów i Hezbollahu, na co Izrael i Jordania nie mogą pozwolić, co także Amerykanie – choć zajęci teraz głównie walką z IS na północy – doskonale rozumieją. - (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com).Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka