151 obserwujących
1555 notek
2452k odsłony
777 odsłon

FIKUŚNE FIGURKI.

Wykop Skomentuj23TELAWIW OnLine: Ambasada Polski w Izraelu objawiła dziś nagle swoje istnienie, komunikując w radyjku publicznym „KAN”, że popularne choćby na warszawskiej Starówce figurki ortodoksyjnych Żydów „z pieniążkiem” nie są wyrazem antysemityzmu, lecz jedynie „zadawnionych stereotypów”.

@

Komunikat ambasadzki pojawił się w reakcji na reportaż radiowy, w którym odwiedzający ostatnio licznie Warszawę młodzi Izraelczycy wyrażali oburzenie na to zjawisko. Sprawa w oczywisty sposób jest cholernie irytująca – rozróżnianie między fikuśnymi jakoby figurkami i antyżydowskimi chamskimi stereotypami to zwykłe odwracanie kota ogonem i rozmydlanie istoty problemu. Tak naprawdę chodzi przecież o to, że „Żyd z pieniążkiem” podtrzymuje odwieczne antysemickie stereotypy biorące się jeszcze od biblijnego Judasza z jego srebrnikami, poprzez szekspirowskiego Shylocka, aż do wizerunków w hitlerowskim Sturmerze. Radzę więc jakoś zrobić porządek z tym szemranym procederem, zamiast potem jęczeć żałośnie, gdy np. ktoś z otoczenia Donalda Trumpa namierzy go za chwilę na Królewskim Szlaku.
TELAWIW OnLine: Budapeszt - Viktor Orban ok. dwa tygodnie przed spotkaniem Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech, na które zaproszony też został premier Izraela Netanjahu – zaczął nagle wychwalać w parlamencie skleszczonego niegdyś z Hitlerem przywódcę Węgier, admirała Miklosa Horthy'ego. Chodzi niby o jego rolę w zaleczaniu traumatycznego dla Madziarów rozpadu Austro-Węgier. Wg mnie jest to jednak kolejna prostacka próba – w warunkach obecnego nawrotu naziolstwa na Węgrzech - rozmydlenia aktywnego udziału tego narodu w Holokauście.


Wszystkim cierpiącym na wybrakowaną wiedzę w tym względzie polecam prozę dwóch wybitnych pisarzy węgierskich, noblisty Imre Kertesza (Żyda) i Sandora Marai (nie-Żyda), która dla mnie samego była mega objawieniem parę lat temu, gdy zaczęła się ukazywać seryjnie w polskich przekładach. Poniżej autentyczna rozmówka, którą Roosevelt odbył ze swoim doradcą w grudniu 1941 roku po tym, jak Hitler wypowiedział wojnę USA (krucjata przeciw „światowemu Żydostwu”). Węgrzy też wypowiedzieli wtenczas wojnę Ameryce, co sprawiło, że Roosevelt odkrył ich istnienie.


Roosevelt: - Co to jest, republika czy królestwo?

Doradca: - Królestwo.

Roosevelt: - Kto zasiada na tronie?

Doradca: - Nie ma króla, jest regent.

Roosevelt: - Kto nim jest?

- Admirał Miklos Horthy...

- Jakie mają wybrzeże morskie?

- Nie mają dostępu do morza.

- Roszczenia terytorialne wobec USA?

- Do Rumunii, która jest ich sojusznikiem.


TELAWIW OnLine: Wg mnie byłoby niefajnie, gdyby ciemnoty Orbana usiłującego wybielać faszystowskiego admirała Horthy'ego miały storpedować udział izraelskiego premiera Netanjahu w spotkaniu Wyszehradu. Przypominam, co mówiłem 3 miesiące temu o tym sympatycznym w moich oczach spotkanku:

https://www.youtube.com/watch?v=TeVmxDqLPWY


TELAWIW OnLine: Damaszek – co najmniej 20 zabitych i kilkudziesięciu rannych w eksplozji samochodu-pułapki, który zdołał wtargnąć, przebijając się przez checkpointy, do pilnie strzeżonego centrum miasta (plac Tahrir). Asadowcom udało się jednak w tym samym czasie powstrzymać dwa inne podobnie naszpikowane materiałami wybuchowymi „autka” prowadzone przez samobójców (IS lub Nusry/Kaidy). Wśród ofiar są też prawdopodobnie hezbollahowie i Irańczycy.


TELAWIW OnLine: Turecki prezydent Erdogan spotkał się w Stambule z rosyjskim min. obrony Siergiejem Szojgu – przypuszczalnie chcąc wybadać stanowisko Moskwy na wypadek, gdyby Ankara zdecydowała się uderzyć frontalnie na Kurdów YPD w północnej „Syrii”. Problem jest dodatkowo skomplikowany, gdyż mowa o 80-tysięcznej kurdyjskiej formacji wspieranej przez USA, która przypuszczalnie już w najbliższym czasie całkowicie odbije „stolicę kalifatu IS” Raqqę. USA zapewniają, że dozbrajać będą Kurdów m.in. w ciężki sprzęt także po tej batalii, zaś Rosjanie chyba niezbyt wiedzą, jak w tej sytuacji postępować, gdyż nie chcą konfliktować się znowu z Erdoganem, a z drugiej strony usiłują przecież dogadać się jakoś z Amerykanami.

- (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com).
Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka