Blog
TELAWIW OnLine: Prawda leży na wierzchu
Eli Barbur
Eli Barbur Szef serwisu TELAWIW OnLine.
155 obserwujących 1555 notek 2443246 odsłon
Eli Barbur, 2 lipca 2017 r.

FIKUŚNE FIGURKI.

759 23 0 A A ATELAWIW OnLine: Ambasada Polski w Izraelu objawiła dziś nagle swoje istnienie, komunikując w radyjku publicznym „KAN”, że popularne choćby na warszawskiej Starówce figurki ortodoksyjnych Żydów „z pieniążkiem” nie są wyrazem antysemityzmu, lecz jedynie „zadawnionych stereotypów”.

@

Komunikat ambasadzki pojawił się w reakcji na reportaż radiowy, w którym odwiedzający ostatnio licznie Warszawę młodzi Izraelczycy wyrażali oburzenie na to zjawisko. Sprawa w oczywisty sposób jest cholernie irytująca – rozróżnianie między fikuśnymi jakoby figurkami i antyżydowskimi chamskimi stereotypami to zwykłe odwracanie kota ogonem i rozmydlanie istoty problemu. Tak naprawdę chodzi przecież o to, że „Żyd z pieniążkiem” podtrzymuje odwieczne antysemickie stereotypy biorące się jeszcze od biblijnego Judasza z jego srebrnikami, poprzez szekspirowskiego Shylocka, aż do wizerunków w hitlerowskim Sturmerze. Radzę więc jakoś zrobić porządek z tym szemranym procederem, zamiast potem jęczeć żałośnie, gdy np. ktoś z otoczenia Donalda Trumpa namierzy go za chwilę na Królewskim Szlaku.
TELAWIW OnLine: Budapeszt - Viktor Orban ok. dwa tygodnie przed spotkaniem Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech, na które zaproszony też został premier Izraela Netanjahu – zaczął nagle wychwalać w parlamencie skleszczonego niegdyś z Hitlerem przywódcę Węgier, admirała Miklosa Horthy'ego. Chodzi niby o jego rolę w zaleczaniu traumatycznego dla Madziarów rozpadu Austro-Węgier. Wg mnie jest to jednak kolejna prostacka próba – w warunkach obecnego nawrotu naziolstwa na Węgrzech - rozmydlenia aktywnego udziału tego narodu w Holokauście.


Wszystkim cierpiącym na wybrakowaną wiedzę w tym względzie polecam prozę dwóch wybitnych pisarzy węgierskich, noblisty Imre Kertesza (Żyda) i Sandora Marai (nie-Żyda), która dla mnie samego była mega objawieniem parę lat temu, gdy zaczęła się ukazywać seryjnie w polskich przekładach. Poniżej autentyczna rozmówka, którą Roosevelt odbył ze swoim doradcą w grudniu 1941 roku po tym, jak Hitler wypowiedział wojnę USA (krucjata przeciw „światowemu Żydostwu”). Węgrzy też wypowiedzieli wtenczas wojnę Ameryce, co sprawiło, że Roosevelt odkrył ich istnienie.


Roosevelt: - Co to jest, republika czy królestwo?

Doradca: - Królestwo.

Roosevelt: - Kto zasiada na tronie?

Doradca: - Nie ma króla, jest regent.

Roosevelt: - Kto nim jest?

- Admirał Miklos Horthy...

- Jakie mają wybrzeże morskie?

- Nie mają dostępu do morza.

- Roszczenia terytorialne wobec USA?

- Do Rumunii, która jest ich sojusznikiem.


TELAWIW OnLine: Wg mnie byłoby niefajnie, gdyby ciemnoty Orbana usiłującego wybielać faszystowskiego admirała Horthy'ego miały storpedować udział izraelskiego premiera Netanjahu w spotkaniu Wyszehradu. Przypominam, co mówiłem 3 miesiące temu o tym sympatycznym w moich oczach spotkanku:

https://www.youtube.com/watch?v=TeVmxDqLPWY


TELAWIW OnLine: Damaszek – co najmniej 20 zabitych i kilkudziesięciu rannych w eksplozji samochodu-pułapki, który zdołał wtargnąć, przebijając się przez checkpointy, do pilnie strzeżonego centrum miasta (plac Tahrir). Asadowcom udało się jednak w tym samym czasie powstrzymać dwa inne podobnie naszpikowane materiałami wybuchowymi „autka” prowadzone przez samobójców (IS lub Nusry/Kaidy). Wśród ofiar są też prawdopodobnie hezbollahowie i Irańczycy.


TELAWIW OnLine: Turecki prezydent Erdogan spotkał się w Stambule z rosyjskim min. obrony Siergiejem Szojgu – przypuszczalnie chcąc wybadać stanowisko Moskwy na wypadek, gdyby Ankara zdecydowała się uderzyć frontalnie na Kurdów YPD w północnej „Syrii”. Problem jest dodatkowo skomplikowany, gdyż mowa o 80-tysięcznej kurdyjskiej formacji wspieranej przez USA, która przypuszczalnie już w najbliższym czasie całkowicie odbije „stolicę kalifatu IS” Raqqę. USA zapewniają, że dozbrajać będą Kurdów m.in. w ciężki sprzęt także po tej batalii, zaś Rosjanie chyba niezbyt wiedzą, jak w tej sytuacji postępować, gdyż nie chcą konfliktować się znowu z Erdoganem, a z drugiej strony usiłują przecież dogadać się jakoś z Amerykanami.

- (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com).
Opublikowano: 02.07.2017 22:24. Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 23:17.
Autor: Eli Barbur
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY.
Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima.
FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin) free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Angole celowo podawali najpierw, że jest tylko 2 rannych; tez podałem to na fejsie skrótowo...
  • Pewexy...Ja pamiętam "mety" w Śródmieściu Warszawy, gdzie o każdej porze dnia i nocy...
  • Wiedzę na temat roli chrześcijaństwa (nie tylko KK) w lansowaniu, tak to nazwijmy :),...

Tematy w dziale Polityka