Blog
TELAWIW OnLine: Prawda leży na wierzchu
Eli Barbur
Eli Barbur Szef serwisu TELAWIW OnLine.
154 obserwujących 1555 notek 2443426 odsłon
Eli Barbur, 10 lipca 2017 r.

START USA-ROSJA.

730 8 0 A A A

image

FOTA DNIA: Jakoś nie zauważyłem, żeby rozmowom z Merkelową, Tereską May i Chińczykiem Xi podczas hamburskiej konfy G20 zaszkodził szczególnie fakt, iż zamiast Trumpa prowadziła je jego piękna i mądra córka IVANKA.


TELAWIW OnLine: Po weekendowym spotkaniu G20 w Hamburgu można już chyba powiedzieć, że pogłoski i spekulacje o perspektywach współpracy między USA i Rosją bynajmniej nie są przedwczesne. Pierwszą jaskółką okazać się może ogłoszone przez obie strony zawieszenie broni w południowo-zachodniej „Syrii”, które weszło w życie w niedzielę rano.

@

Obecne porozumienie na terenie dawnej Syrii dotyczy m.in. newralgicznych terenów graniczących z Izraelem, który otrzymał gwarancje, że nie usadowią się tam żadne bandy terrorystyczne związane z Iranem. Nie wiadomo na razie, jakie mechanizmy kontrolne Rosja i USA zamierzają uruchomić w terenie, żeby to osiągnąć. Jeśli jednak na dłuższą metę rozejm nie załamie się jak wiele poprzednich – utorować to może drogę do przerwania walk także w innych rejonach, a więc zakończenia trwającej od ponad 6 lat wojny domowej. Amerykanie i Rosjanie z oczywistych względów nie chcą używać własnych sił lądowych – dlatego korzystać będą zapewne z pomocy czynników lokalnych, w tym także o charakterze cywilnym. W kategoriach praktycznych oznaczać to może usankcjonowanie podziału upadłej już i tak Syrii na kantony.


@

TELAWIW OnLine: Nie wszystko złoto, co się świeci...Donald Trump zdementował na TT swoją wcześniejszą zapowiedź - złożoną zaraz po spotkaniu z Putinem na G20 – dotyczącą utworzenia wspólnej z Rosjanami „cyberjednostki” mającej zwalczać próby ingerencji w kampaniach wyborczych. Inaczej mówiąc, szykujący się do wrześniowego głosowania Niemcy mają przerąbane PODWÓJNIE :).


TELAWIW OnLine: Austriacy w ślad za Holandią nie zgodzili się, aby erdoganowskie VIP-y występowały w tym tyg. na tureckich manifach z okazji 1 rocznicy nieudanego zamachu stanu. Obciachowy puczyk...wykorzystany został przez Erdogana do sflekowania opozycji – 50.000 Turków wylądowało za kratami, a 150.000 straciło pracę. Ocenia się, że w Austrii przebywa z 360.000 emigrantów tureckich - pochodzących głównie z zacofanych rejonów wiejskich, gdzie poparcie dla „sułtana” Erdogana jest największe. @ Wbrew początkowym obawom, wczorajszy wielotysięczny wiec antyrządowy w Stambule – poprzedzony 25-dniowym marszem protestacyjnym z Ankary - zakończył się bez rozlewu krwi.


TELAWIW OnLine: Mosul - Irakijczycy i „milicje szyickie” usiłują od rana zniszczyć ostatnie gniazda oporu IS w staromiejskich zaułkach. Ostateczne wyzwolenie Mosulu, podobnie jak zbliżające się odbicie syryjskiej Raqqi – dwóch głównych miast kontrolowanych od paru lat przez hordę IS – nie oznacza bynajmniej likwidacji „kalifatu”, który stanowić będzie nadal zagrożenie globalne. Utrata bazy terytorialnej w Iraku i na terenach dawnej Syrii sprawi jedynie, że „kalifat” - mający już i tak zasięg międzynarodowy & ideologię motywującą islamistów – przeniesie do do przestrzeni wirtualnej. Tymczasem IS nadal kontroluje kilka miast w irackiej prowincji Anbar (Tal Afar, Hawija), a w „Syrii” trzon jego najważniejszej kadry zdołał prysnąć w ciągu ostatnich 6 miesięcy z Raqqi do Doliny Eufratu, m.in. do oddalonego o 175 km miasta Majadin. Głównym pytaniem nie jest już jednak, kiedy „kalifat” zniknie całkiem z radarow, lecz, co zrodzi się po nim. - (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu  telawiwonline.com).
Opublikowano: 10.07.2017 13:45. Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 17:54.
Autor: Eli Barbur
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY.
Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima.
FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin) free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Angole celowo podawali najpierw, że jest tylko 2 rannych; tez podałem to na fejsie skrótowo...
  • Pewexy...Ja pamiętam "mety" w Śródmieściu Warszawy, gdzie o każdej porze dnia i nocy...
  • Wiedzę na temat roli chrześcijaństwa (nie tylko KK) w lansowaniu, tak to nazwijmy :),...

Tematy w dziale Polityka