149 obserwujących
1555 notek
2459k odsłon
  742   0

START USA-ROSJA.

image

FOTA DNIA: Jakoś nie zauważyłem, żeby rozmowom z Merkelową, Tereską May i Chińczykiem Xi podczas hamburskiej konfy G20 zaszkodził szczególnie fakt, iż zamiast Trumpa prowadziła je jego piękna i mądra córka IVANKA.


TELAWIW OnLine: Po weekendowym spotkaniu G20 w Hamburgu można już chyba powiedzieć, że pogłoski i spekulacje o perspektywach współpracy między USA i Rosją bynajmniej nie są przedwczesne. Pierwszą jaskółką okazać się może ogłoszone przez obie strony zawieszenie broni w południowo-zachodniej „Syrii”, które weszło w życie w niedzielę rano.

@

Obecne porozumienie na terenie dawnej Syrii dotyczy m.in. newralgicznych terenów graniczących z Izraelem, który otrzymał gwarancje, że nie usadowią się tam żadne bandy terrorystyczne związane z Iranem. Nie wiadomo na razie, jakie mechanizmy kontrolne Rosja i USA zamierzają uruchomić w terenie, żeby to osiągnąć. Jeśli jednak na dłuższą metę rozejm nie załamie się jak wiele poprzednich – utorować to może drogę do przerwania walk także w innych rejonach, a więc zakończenia trwającej od ponad 6 lat wojny domowej. Amerykanie i Rosjanie z oczywistych względów nie chcą używać własnych sił lądowych – dlatego korzystać będą zapewne z pomocy czynników lokalnych, w tym także o charakterze cywilnym. W kategoriach praktycznych oznaczać to może usankcjonowanie podziału upadłej już i tak Syrii na kantony.


@

TELAWIW OnLine: Nie wszystko złoto, co się świeci...Donald Trump zdementował na TT swoją wcześniejszą zapowiedź - złożoną zaraz po spotkaniu z Putinem na G20 – dotyczącą utworzenia wspólnej z Rosjanami „cyberjednostki” mającej zwalczać próby ingerencji w kampaniach wyborczych. Inaczej mówiąc, szykujący się do wrześniowego głosowania Niemcy mają przerąbane PODWÓJNIE :).


TELAWIW OnLine: Austriacy w ślad za Holandią nie zgodzili się, aby erdoganowskie VIP-y występowały w tym tyg. na tureckich manifach z okazji 1 rocznicy nieudanego zamachu stanu. Obciachowy puczyk...wykorzystany został przez Erdogana do sflekowania opozycji – 50.000 Turków wylądowało za kratami, a 150.000 straciło pracę. Ocenia się, że w Austrii przebywa z 360.000 emigrantów tureckich - pochodzących głównie z zacofanych rejonów wiejskich, gdzie poparcie dla „sułtana” Erdogana jest największe. @ Wbrew początkowym obawom, wczorajszy wielotysięczny wiec antyrządowy w Stambule – poprzedzony 25-dniowym marszem protestacyjnym z Ankary - zakończył się bez rozlewu krwi.


TELAWIW OnLine: Mosul - Irakijczycy i „milicje szyickie” usiłują od rana zniszczyć ostatnie gniazda oporu IS w staromiejskich zaułkach. Ostateczne wyzwolenie Mosulu, podobnie jak zbliżające się odbicie syryjskiej Raqqi – dwóch głównych miast kontrolowanych od paru lat przez hordę IS – nie oznacza bynajmniej likwidacji „kalifatu”, który stanowić będzie nadal zagrożenie globalne. Utrata bazy terytorialnej w Iraku i na terenach dawnej Syrii sprawi jedynie, że „kalifat” - mający już i tak zasięg międzynarodowy & ideologię motywującą islamistów – przeniesie do do przestrzeni wirtualnej. Tymczasem IS nadal kontroluje kilka miast w irackiej prowincji Anbar (Tal Afar, Hawija), a w „Syrii” trzon jego najważniejszej kadry zdołał prysnąć w ciągu ostatnich 6 miesięcy z Raqqi do Doliny Eufratu, m.in. do oddalonego o 175 km miasta Majadin. Głównym pytaniem nie jest już jednak, kiedy „kalifat” zniknie całkiem z radarow, lecz, co zrodzi się po nim. - (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu  telawiwonline.com).
Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka