149 obserwujących
1555 notek
2459k odsłon
  597   0

ARABESKI W CARACAS.


TELAWIW OnLine: W Wenezueli rośnie zagrożenie wojną domową po tym, jak lewacki prezydent Nicolas Maduro sfingował tydzień temu wybory do nowego organu ustawodawczego mającego przyznać mu uprawnienia dyktatorskie. Wojsko nie wypowiada nadal posłuszeństwa władzom, ale i tam zaczynają się niepokoje... - żołnierze coraz niechętniej uśmierzają zadymy, w których w ostatnich miesiącach zginęło już 125 ludzi.

@

Władze w Caracas twierdzą, że w wyborach wzięło udział ponad 8 mln ludzi, podczas gdy wg Reutersa frekwencja była co najmniej o połowę niższa. Gospodarka opiera się tam głównie na wydobyciu ropy, której taryfy spadły jednak gwałtownie w ostatnich latach. W dodatku Wenezuela w ramach rewolucyjnego odpału udzielała dawniej „bratniej pomocy Kubańczykom, dostarczając im np. za darmo paliwo. Stąd potworny kryzys ekonomiczny, pustki w sklepach i trzycyfrowa inflacja – wszystko to powoduje, że niemal codzienne 25.000 Wenezuelczyków wybiera wolność w sąsiedniej Kolumbii. Niezbyt zachęcająco wyglądają też perspektywy w razie, gdyby Maduro jakimś cudem poszedł jednak w odstawkę. Jego miejsce zająłby prawdopodobnie obecny wiceprezydent Tarek el-Aisami. Ten szemrany polityk o korzeniach arabskich umoczony jest po uszy w nielegalnym handlu światowym i w terroryźmie. Zdaniem USA sprzedał różnym szmatogłowcom z Orientu 10.000 paszportów wenezuelskich, umożliwiających podróż do 130 krajów świata.

image

@

FOTA DNIA: Trzeba jednak przyznać Putinowi, że w minionym weekendzie udało mu się znowu trafić na czołówki mediów światowych tzw. machistowskim wizerunkiem w scenerii jeziorka syberyjskiego – tym razem ze szczupakiem przebitym grotem z harpuna.


TELAWIW OnLine: Archeolodzy izraelscy prowadzący wykopaliska w rejonie delty Jordanu na północ od jeziora Genezaret znaleźli pozostałości starożytnej łaźni i inne artefakty mogące świadczyć, że tam właśnie znajdowało się zaginione miasto rzymskie Julias - zbudowane przez syna Heroda Wielkiego i opisane przez żydowskiego historyka Józefa Flawiusza. Wedle tradycji biblijnej zlokalizowane było w rejonie rybackiej wioski Betsaidy, gdzie urodziło się co najmniej trzech Apostołów Jezusa - Piotr, Andrzej i Filip. W warstwie nad łaźnią znaleziono jeszcze w poprzednim sezonie wykopaliskowym kunsztowną mozaikę ze wspaniałego kościoła bizantyjskiego, który mógł tam zostać postawiony ku czci Apostołów. Fascynujące, co?

TELAWIW OnLine: Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział po spotkaniu z Ławrowem na szczycie ASEAN w Manili, że rosyjskie manipulacje przed wyborami w Stanach spowodowały obecny głęboki kryzys zaufania między stronami. Amerykanie nałożyli w tych dniach nowe sankcje na Rosję, która określiła je jako „wojnę ekonomiczną w pełnym wymiarze” i zażądała zredukowania o 755 osób do 1 września personelu dyplomatycznego USA. Tillerson zapowiedział minionej nocy w Manili, że Waszyngton zastanowi się, jak na to zareagować i ogłosi swoją decyzję po upływie wyznaczonego przez Rosjan terminu...Wygląda więc na to, że Biały Dom chce jednak w międzyczasie dogadać się jakoś z Putinem, który ze swej strony zasygnalizował już gotowość w tym kierunku...Wg mnie takim właśnie wyraźnym sygnałem było niespodziewane poparcie przez Moskwę (i Pekin sekundujący w tych sprawach Rosjanom) wniosku USA o znaczne zaostrzenie sankcji ekonomicznych wobec KRLD – w sobotnim głosowaniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ (UNSC) w Nowym Jorku. - (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com).

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka