Eli Barbur Eli Barbur
1223
BLOG

MUŁŁY WYNIUCHAJĄ.

Eli Barbur Eli Barbur Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 21TELAWIW OnLine: Izraelczycy namierzyli przy pomocy satelitów wywiadowczych, że Iran buduje fabrykę rakiet „Scud” z podziemnymi składami w płn.-zachodnim rejonie dawnej Syrii. Podobne zakłady na wzór istniejących już w Iranie powstają w Libanie, który podbity został faktycznie już dawniej przez Teheran przy pomocy jego przybudówki Hezbollah.

@

Zdaniem izraelskiego Mosadu ekspansja irańska w krajach arabskich jest obecnie głównym procesem geostrategicznym na Bliskim Wschodzie – forsowanym dodatkowo pod przykrywką walki z IS na terenach irackich i syryjskich. Reżim mułłów zdołał znacznie poszerzyć swoje wpływy, korzystając z fatalnego układu atomowego sprzed 2 lat zawartego z nim przez nieudolnego Obamę. W kategoriach praktyczych – przed czym od początku ostrzegali Izraelczycy – uwolniony od sankcji ekonomicznych Teheran może robić co chce w sypiącym się już i tak świecie arabskim, pod warunkiem, że nie wznowi zbrojeń nuklearnych. Nie przeszkadza mu to też w rozbudowie arsenału rakiet balistycznych mogących przenosić ładunki jądrowe – który to program realizowany jest potajemnie przy współpracy z Koreą Północną. Dlatego też sposób, w jaki Amerykanie uregulują w końcu kryzys koreański wpłynie też niewątpliwie na to, jak zachowywać się będą perskie mułły.
TELAWIW OnLine: UWAGA – Izrael coraz wyraźniej zaczyna sygnalizować, że nieodzowne będzie użycie opcji zbrojnej w celu powstrzymania ekspansji irańskiej w pobliżu jego granic na Golanie. Po raz pierwszy Cahal (IDF) przyznał otwarcie, że w ciągu minionych 5 lat przeprowadził prawie 100 ataków (lotniczych i rakietowych) na konwoje i magazyny z zaawansowaną bronią dla libańskiego Hezbollahu (perski przydupas) na terenach syryjskich. Szefowie Mosadu i wywiadu wojskowego - Josi Kohen i generał Herci Halewi w najbliższym czasie udają się za Ocean, żeby omówić te zagadnienia z czołówką Pentagonu i CIA.

Premier Netanjahu wyraził się w tych dniach, że „Iran zajmuje wszystkie tereny syryjskie, skąd wypędzany jest IS” (lekka przesada... - na północy dawnej Syrii umacniają się Kurdowie). Kwestia ekspansji irańskiej będzie tematem rozmów z sekretarzem generalnym ONZ Gutteresem, który pod koniec miesiąca wybiera się do Jerozolimy. Na obecnym etapie widać już jednak całkiem wyraźnie, że Izraelczycy – w pełni świadomi bezruchu ze strony Amerykanów – tym bardziej nie dowierzają zapewnieniom Moskwy, że uniemożliwi Persom i ich milicjom szyickim z Hezbollahem zajmowanie terenów ciągnących się wzdłuż 60-kilometrowej granicy na Golanie. - (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com


FOTA DNIA: Czasem wbrew oczywistym faktom, zwłaszcza gdy dopijam pierwszą kawę, po prostu nie jestem w stanie uwierzyć, że oni tak całkiem sami z siebie i nie jest to żadna wizja stworzona przez jakiegoś genialnego choreografa w narkotyczno-pijanym widzie.

imageTELAWIW OnLine: UWAGA – nie sprawdzałem dotychczas, czy podobny proceder uprawiany jest też w innych krajach (…) - ale w świętym kraiku wyszło właśnie na jaw, że chore z nienawiści do premiera Netanjahu lewactwo - kompletnie bezsilne wobec niego w sensie elektoralnym - zapisuje się masowo do konserwatywnej partii rządzącej Likud, żeby utrącić potem Bibiego od środka w prawyborach. Nie mają szans w ramach normalnych procedur demokratycznych, próbują więc na chama numerów poniżej pasa. W IL na szczęście udało się ujawnić to na czas - z 10.000 „nowicjuszy” zostanie dokładnie zweryfikowanych – nie będzie też można odtąd zapisywać się tam przez internet.
Eli Barbur
O mnie Eli Barbur

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY. Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima. FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka