Dzisiaj w programie I Polskiego Radia omawiano problem obszarów Natura 2000. Przedstawiciel ministerstwa prezentował stanowisko, że ich ilość i powierzchnia jest wystarczająca, co najwyżej można robić drobne korekty ich granic. Pan ekolog oczywiście uważał, że mogłoby ich być więcej. Podstawowym celem tworzenia takich stref jest ochrona siedlisk ptaków. W mojej gminie położonej nad rzeką Wartą jest też obszar Natura 2000, związany z ochroną ptaków (dyrektywa ptasia), obejmujący nie tylko nadrzeczne łąki, bagna i nieużytki, ale także trzy wsie wraz z gruntami rolnymi. Na tych gruntach ptaków tyle co na pozostałych terenach gminy, czyli coraz mniej. W ostatnich kilkunastu latach wyginęły kuropatwy, skowronki, szpaki, kukułki. Coraz mniej jest wron i bażantów. Pozostały bociany, jaskółki i wróble. Wzrosła liczba dzikich gołębi. Można zauważyć, że giną ptaki gnieżdżące się na łąkach i polach uprawnych lub posiadające tam żerowiska. Dawniej gdy rolnik kosił łąkę lub zboże kosą to zazwyczaj omijał ptasie gniazda, teraz rolnik w ciągniku lub na kombajnie kosi wszystko. Przede wszystkim na znaczący spadek liczebności ptaków ma jednak stosowanie środków ochrony roślin.
Można stwierdzić, że najkorzystniejsze warunki bytowania dla ptaków, i zwierząt też, są w lasach oraz na tzw. nieużytkach i, paradoksalnie, w miastach. Tam one sobie poradzą bez tworzenia specjalnych stref. Natomiast wrogiem jest mechanizacja i chemizacja rolnictwa. A to jest większość obszaru naszego kraju. Jak widać postęp w rolnictwie szkodzi nie tylko ludziom ale i ptakom.
Wniosek jest jeden; jeśli rzeczywiście chcielibyśmy chronić rzadkie gatunki ptaków powinniśmy zrezygnować z „przemysłowej” produkcji rolnej.
Działacz pierwszej solidarności, cały czas zaangażowany w lokalnym życiu publicznym, ale bezpartyjny. Jestem zwolennikiem kary śmierci oraz aborcji (sam mam czworo dzieci). Uważam, że wolny rynek jest ważniejszy niż demokracja. Przeraża mnie poprawność polityczna. Moim Mistrzem był Stefan Kisielewski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka