PUAPanda PUAPanda
1099
BLOG

Recenzja książki "Najlepsze miejsce na świecie"

PUAPanda PUAPanda Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Zazwyczaj nie recenzuję takich bestsellerów, ale Jacka Bartosiaka czytałem zanim jeszcze był popularny :) Tym razem na warsztat biorę jego najnowszą książkę - "Najlepsze miejsce na świecie" i szczerze mówiąc recenzja nie wypada zbyt korzystnie.

Witam serdecznie,

Zazwyczaj nie recenzuję takich bestsellerów, ale Jacka Bartosiaka czytałem zanim jeszcze był popularny :) Tym razem na warsztat biorę jego najnowszą książkę - "Najlepsze miejsce na świecie" i szczerze mówiąc recenzja nie wypada zbyt korzystnie.

Największy zarzut jest taki, że ponad połowa książki powstała z tekstów, które już wcześniej były opublikowane - pochodzą z tekstów na Strategy&Future, innych książek JB, raportu o Armii Nowego Wzoru. To trochę słabe, bo na żadnym etapie nie było to komunikowane, a ksiązka jest "sprzedawana" (sprzedawana w sensie marketingowym), jako nowa. W recenzji, którą zamieszczam poniżej listuję wszystkie teksty, które zostały skopiowane.

Drugi poważny zarzut dotyczy tego, że pan Jacek udaje się do Stanów by robić "gambit", który w jego odczuciu ma wymóc na polskich władzach przeprowadzenie owej reformy (ANW). To mi się kojarzy z najgorszymi sytaucjami z 18. wieku, gdy zagranicą poszukiwano wsparcia w celu poprawy swojej sprawczości u nas w kraju.

Trzeci dotyczy tego, że ta ksiązka jest jednym wielkim lewarowaniem się w wieży (o której Bartosiak mówi, że w niej nie gra) przy pomocy znajomych Amerykanów - analityków, wojskowych i spotkań w Waszyngtonie. To dosyć słabo, bo de facto Bartosiak robi to, co sam wcześniej krytykuje. Robi - tylko innymi metodami niż pozostali.

Zachęcam do zapoznania się z recenzją w formie filmu: https://www.youtube.com/watch?v=3xj5ho2ndzw

lub tekstowej: https://pandunia.pl/najlepsze-miejsce-na-swiecie-recenzja-ksiazki-jacek-bartosiak/A żeby nie było, że to tylko ordynarna reklama to załaczam listę greckich liter (oznaczających polskich polityków), które udało mi się rozszyfrować:


Pewne na 100%:

Alfa - Jarosław Kaczyński

Pi - Adam Lipiński

Lambda - Mariusz Błaszczak

Beta - Tomasz Siemoniak

Ipsylon - Mateusz Morawiecki

Sigma - Sławomir Dębski

Jota - Tomasz Szatkowski

Gamma - gen. Rajmund Andrzejczak (1)


Raczej pewne:

Ksi - Krzysztof Szczerski (2)

Tau - płk Marcin Górka (3)

Dzeta - gen. dyw. dr inż. Sławomir DRUMOWICZ


Nadal nie wiadomo:

Ny - jakiś geopolityk, być może związny z CPK (4)

Delta - wojskowy, pewnie bliski współpracownik gen Andrzejczaka (5)**W załączonym filmie są zdjęcia.**

Zachęcam do obejrzenia recenzji i kulturalnej dyskusji.

-------------

(1) https://youtu.be/sgKrF8ozt80?t=834

"Rosjanie (Sowieci) potrafili się podnosić z niepowodzeń dużo większych niż nieudany szturm Kijowa lub upadek Iziumu, o czym słusznie mówił publicznie wiosną 2022 roku Gamma na konferencji w Warszawie."

(2) Ksi - Przed publiczną prezentacją Armii Nowego Wzoru w Złotych Tarasach udało mi się przekonać jeszcze Ksi, ważnego człowieka z prezydenckiego ośrodka władzy, do zapoznania się z naszą koncepcją.

      Zaraz po rozmowie ze znudzonym naszą naiwnością Ksi (...)

(3) Jeszcze przed opublikowaniem prezentacji Armii Nowego Wzoru spotkałem się z Tau. Bardzo mądry oficer, świetnie rozumiejący, co się dzieje w nowej domenie wojny – w kosmosie. Zawsze dobrze nam się rozmawiało, nie miał tylko siły przebicia, a do tego był ostrożny w kontaktach zewnętrznych.

(4) Ny - "Jak zawsze wizjonerski Ny miał tam prezentację dotyczącą znaczenia komunikacji dla światowej rywalizacji geopolitycznej i tego, jak w to wszystko wpisuje się idea Centralnego Portu Komunikacyjnego. Działo się to w czasie, gdy sam byłem zaangażowany w projekt Centralnego Portu."

(5) Delta - "W trakcie przygotowań do publicznej prezentacji przedstawiliśmy cały nasz projekt w wojsku, w tym Gammie i Delcie"


PUAPanda
O mnie PUAPanda

PUA Panda - recenzje książek nietypowych

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura