za wp.pl
za wp.pl
quahadi quahadi
204
BLOG

Miraże demokracji

quahadi quahadi Polityka Obserwuj notkę 15

Skan ekranu zdjąłem z wp.pl.

Nie zamierzam w tej notce nikomu tłumaczyć kto i dlaczego wygrał/przegrał wybory.

Nie interesuje mnie również dlaczego obywatele zbojkotowali referendum (politycy, którzy do tego namawiali to wyjątkowe szuje).

Intryguje mnie sposób w jaki standardowo  nasza demokracja traktuje głosy wyborców. Przyjęty i powszechnie akceptowany system, daje w wyniku "przecudowne" różnice, gdy dochodzi do przeliczenia głosów wyborców na ilość stołków w sejmie. 


image

Na starcie 4% procent głosów wyborców demokratycznie wkłada się do wora, a wór do jeziora. Wiadomo 5% próg wyborczy (koalicje mają 8%), kosi małe ugrupowania. Ich głosy przestają się liczyć w politycznej rozgrywce.

Co z ugrupowaniami, które przeskoczyły powyższą przeszkodę?

5-ta Konfederacja ~7,3% głosów = mandatów  14.

4-ta Lewica (tylko niecały punkt procentowy więcej niż poprzednicy) = 30 mandatów )) , ponad 2 razy więcej.

Niemożliwe? A jednak.

3-cia Trzecia Droga ~14,4% głosów = 57 mandatów.

Dwa razy więcej głosów zebranych niż Konfa, stołków poselskich ponad 3 razy więcej.

I dwa tłuste koty na koniec:

2-ga KO 27,8% głosów = 161 mandatów

4-krotna różnica ilości głosujących na KO przekłada się na ponad 11-krotną różnicę w ilości mandatów.

1-szy PIS ~38,3% głosów = 198 stołków w sejmie.

Ponad 5 razy więcej głosów wyborczych niż otrzymała Konfa, przekłada się na 14 razy więcej mandatów poselskich.

System nazywa się metodą d'Hondta i elegancko kasuje możliwości wpływu na politykę ugrupowań, które otrzymały mniejszą ilość głosów, promując wygranych.

Metoda ta jest jednym wielkim oszustwem, które zżera polski system polityczny, różnicując głosy wyborców oddane w trakcie wyborów. A podobno każdy, pojedynczy głos się liczy i jest na wagę zwycięstwa.

G.... prawda.

Pzdr wyborczo.


ps. 

System ten podowoduje, imo, odklejenie się od rzeczywistości i następnie degenerację partii rządzących.

quahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka