0 obserwujących
12 notek
28k odsłon
  881   0

"O powstawaniu kłamstwa drogą ignorancji i fanatyzmu religijnego

paliwoda - dawne określenie na człowieka
a) lekkomyślnego, niepoważnego, nieodpowiedzialnego;
b) nerwowego, gwałtownego;
c) oszusta, łgarza
Słownik języka polskiego
[ http://www.sjp.pl/co/paliwoda ]

 

Najpierw uwaga osobista (i proszę mi wybaczyć szczerość): Komentowany przeze mnie tekst jest chyba najbardziej nikczemny z tych, które Pan dotychczas opublikował w Salonie24. Jest Pan propagandystą i to propagandystą bardzo tanim, bowiem w swym antyewolucjonistycznym pamflecie stosuje Pan chwyty - że tak powiem - standardowe: prostackie, wyświchtane, dawno zdemaskowane i obalone. Pytanie tylko, czy jest Pan aż tak głupi, leniwy i zaślepiony, by tego nie zauważyć/nie sprawdzić; czy może jednak jest Pan świadomy miałkości i kłamliwości swoich wynurzeń, lecz tworząc je kierował się Pan ideologiczną misją, mającą na celu cyniczne manipulowanie maluczkimi? A może to po prostu objaw pańskiego szaleństwa (mania?, psychoza dwubiegunowa?, paranoidalne urojenia wielkościowe i prześladowcze?), które uniemożliwia Panu trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość - czyżby odstawił Pan swoje sławetne "biedronki"?

Tak czy inaczej, to co Pan zrobił jest obrzydliwe i haniebne. Choć na Pana miejscu bym się tym nie przejmował - już dawno upadł Pan tak nisko, że niżej już chyba się nie da. [----]

[Pierwotnie figurujący w tym miejscu fragment tekstu został zakwestionowany przez administrację salonu24.pl jako łamiący regulamin, toteż zobowiązałem się do jego usunięcia/zmodyfikowania.]

 

A teraz do meritum: Jak już wspomniałem, pańskie wynurzenia to "standardowe" kalki z od lat stosowanej kreacjonistycznej/antyewolucjonistycznej propagandy, więc nie powinno być dla Pana zaskoczeniem, że na owe wynurzenia od dawna istnieje łatwo dostępne "standardowe" antidotum/dementi. Przykładowym źródłem, w którym można je łatwo zaczerpnąć jest serwis Talk.Origins Archive (że o Wikipedii ENG nie wspomnę). To, że Pan tego nie spróbował (a przynajmniej nie znalazło to odbicia w pańskim tekście) świadczy o tym, że albo jest Pan cynicznym łgarzem, albo "niedorobionym umysłowo" leniwym głupcem (tj. niereformowalnym ignorantem + arogantem), zabierającym się za robotę do której brak mu minimum kompetencji. W każdym razie dyskwalifikuje to Pana jako rzetelnego dziennikarza/publicystę, co oczywiście dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem.

Skoro nie popisał się Pan próbą weryfikacji przytaczanych "argumentów", to ja pozwolę sobie Pana w tym wyręczyć - ustosunkuję się do nich głównie podając linki do zebranych w serwisie Talk.Origins Archive "standardowych" odpowiedzi na te "standardowe" brednie.

Na początku jednak mała uwaga na temat schematu kreacjonistycznej/antyewolucjonistycznej "argumentacji". Otóż niezmiennie składa się ona z 4 elementów:

 

1. Sofistyka: Świadome lub nieświadome opieranie argumentów na lepiej lub gorzej zakamuflowanych błędach logicznych (najczęściej: argumentum ad ignorantiam, argumentum ad hominem, argumentum ad populum, ignoratio elenchi, fałszywa dychotomia, fałszywa analogia).

 

2. "Straw man": Przypisywanie ewolucjonizmowi/ewolucjonistom twierdzeń, których nie postawili, lub przedstawianie ich autentycznych twierdzeń w formie zmanipulowanej/karykaturalnej. W najlepszym razie - przedstawianie twierdzeń dawnych, odrzuconych/obalonych, jako aktualnego stanowiska ewolucjonizmu.

Do tej kategorii należy także manipulowanie cytatami.

# "Quotes from many noncreationist authorities show that evolutionists themselves find many various failures of evolution."

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA113.html

# "Many mainstream scientists point out serious problems with evolution, including problems with some of its most important points."

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA112.html

# "Evolution is a theory in crisis; it will soon be widely rejected."

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA110.html

# "Many scientists reject evolution and support creationism."

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA111.html

 

3. Kłamstwa i faktoidy (dotyczące rzekomych "problemów" teorii ewolucji).

 

4. Projekcja - tworzenie wrażenia symetrii między ewolucjonizmem a kreacjonizmem:

Z jednej strony przedstawianie teorii ewolucji jako ideologii, a nie teorii naukowej, a działań ewolucjonistów jako podszytych ideologią.

# "Science is based on naturalism, the unproven assumption that nature is all there is."

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA301.html

# "Scientists are motivated to support naturalism and reject nonnaturalistic ideas, such as creationism."

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA321.html

# "Evolution is materialistic; it requires methodological naturalism. It irrationally rules out the possibility of any divine outside influence."

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA601.html

# "Evolution's materialism or methodological naturalism denies a role for God."

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale