To i owo
Przez poznanie do poznania...
30 obserwujących
809 notek
437k odsłon
  194   0

IZRAEL, IRAN - „CYBER WAR”...

W kwietniu br. Iran próbował przeprowadzić cyber atak na system dostarczający wodę w Izraelu. 

Wszyscy wiedzą, że Izrael ma najlepsze na świecie swoje technologie dotyczące pozyskiwania wody także jej odzyskiwania z wody użytej (prawie 100%).

Ataki na zaopatrzenie w wodę w Izraelu były ukierunkowane na element krytycznej infrastruktury cywilnej. Cyberatak nie powiódł się. Ale gdyby tak było, mogłoby to zaszkodzić gospodarce Izraela i zanieczyścić zasoby wodne. Mogłoby zagrozić cywilom albo z powodu bezpośredniego zanieczyszczenia, albo z nagłego zmniejszenia ilości dostępnej wody.

24 kwietnia br. pompy w miejskim systemie wodnym w regionie Sharon w środkowym Izraelu przestały działać. System komputerowy obiektu wznowił pracę pomp w krótkim czasie, ale również zarejestrował to jako wyjątkowe zdarzenie.

Firma ochroniarska, która zbadała sprawę, odkryła, że ​​złośliwe oprogramowanie spowodowało zamknięcie systemu. Ponieważ woda jest zdefiniowana w Izraelu jako „infrastruktura krytyczna”, incydent został zgłoszony Izraelskiej Narodowej Dyrekcji Cybernetycznej i innym agencjom wywiadowczym w Izraelu.

Według izraelskich ekspertów posiadających wiedzę na temat śledztwa, izraelscy urzędnicy zidentyfikowali szkodliwe oprogramowanie jako pochodzące od jednego z ofensywnych cyberunitów Islamskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Atak i jego jakość zostały opisane przez funkcjonariusza wywiadu jako „nieskuteczny”.

Minister obrony Izraela Naftal Bennett (w ostatnich dniach pracy jako minister obrony- nowa koalicja) uznał, że Izrael powinien zareagować w ten sam sposób, atakując irańską infrastrukturę cywilną.

Kontratak Izraela był znacznie bardziej fizycznie szkodliwy dla Iranu niż nieudany atak Republiki Islamskiej na Izrael.

Według „Washington Post” 9 maja ruch statków w irańskim terminalu Shahid Rajaee Port nagle się zatrzymał.


image


Komputery, które regulują przepływ statków, ciężarówek i towarów, uległy awarii w tym samym czasie, co doprowadziło do ogromnego zastoju na drogach wodnych i drogach w pobliżu portu.

Wkrótce po rozpoczęciu cyberataku władze portu wykryły go ale nie było możliwości natychmiastowej blokady i naprawy. Persowie przełączyli się na ręczne zarządzanie rozładunkiem i załadunkiem.

Przesłanie było jasne: izraelska broń cybernetyczna jest znacznie lepsza niż Iranu. „Nie testuj Izraela”.

Zaatakowany port został zidentyfikowany przez Kanał 12 jako baza eksportowa irańskich sił Quds, które prowadzą szereg regionalnych milicji i są powiązane z grupami terrorystycznymi atakującymi Izrael, w tym Hezbollah i Hamas.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka