To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
579 notek
231k odsłon
1070 odsłon

130 miliardów euro na niemiecki pakiet stymulacyjny

Wykop Skomentuj39

130 miliardów euro na niemiecki pakiet stymulacyjny

Koalicja kanclerz Angeli Merkel uzgodniła pakiet stymulacyjny o wartości 130 miliardów euro (146 miliardów dolarów)…Pakiet zostanie sfinansowany nowym zadłużeniem.

Pakiet podobnie jak w Polsce czy innych państwach ma pomóc firmom i pracownikom szybciej wyjść z pandemii koronawirusa…

Ekonomiści oczekują, że gospodarka Niemiec skurczy się w tym roku o 6,3%.

Pomysły Niemców są podobne do tych które w Polsce wprowadził Rząd Dobrej Zmiany tylko, że niemieckie możliwości są dużo większe…

Pomoc jest tak duża, że na pewno zakłóci jednolity rynek Unii Europejskiej.

Niemcy będą jeszcze większym hegemonem gospodarczym.

Władze Niemiec mogą sobie pozwolić na tego typu pomysły i wydatki. Od 2014 roku miały zrównoważony budżet, mają stosunek zadłużenia do produkcji wynoszący 60%

Szczegóły:

WSPARCIE DLA ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH:

Rząd RFN ustabilizuje system zabezpieczenia społecznego, który obejmuje publiczną opiekę zdrowotną i pomoc dla bezrobotnych, czystą gotówką w wysokości 5,3 mld euro w 2020 r. i dodatkowymi funduszami w 2021 r. Ma to pomóc zarówno przedsiębiorstwom, jak i pracownikom, utrzymując składki na ubezpieczenia społeczne poniżej progu 40% dochodów.

NIŻSZE CENY ENERGII:

Rząd obniży dopłatę do energii odnawialnej, a wraz z nią rachunki za energię elektryczną w 2021 i 2022 r. Koszt tej operacji łącznie wyniesie 11 miliardów euro.

ULGI PODATKOWE:

Pakiet obejmuje szereg ulg podatkowych dla przedsiębiorstw, takich jak zwiększenie przeniesienia strat podatkowych i stopniowej amortyzacji inwestycji. Kosztuje to rząd federalny i landy 8 miliardów euro.

POMOC DLA MAŁYCH FIRM:

Aby zapewnić przetrwanie małym i średnim firmom, od czerwca do sierpnia udostępniono dla nich 25 miliardów euro, aby zrekompensować związane z wirusami straty w sprzedaży. Pomoc zostanie sfinansowana z niewykorzystanych środków z pierwszego pakietu ratunkowego uzgodnionego już w marcu.

POMOC DLA ORGANIZACJI KULTUROWYCH I POZARZĄDOWYCH:

Rząd udostępnia 1,9 miliarda euro, aby pomóc organizacjom kulturalnym i non-profit przetrwać związane z wirusami zamknięcia teatrów, kin, oper i innych instytucji.

DLA MIAST W TRUDNEJ SYTUACJI:

Rząd pomoże gminom, płacąc większą część kosztów mieszkaniowych dla bezrobotnych i rekompensując spadek dochodów z lokalnego podatku od handlu. Będzie to kosztowało rząd federalny około 10 miliardów euro.

SZKOLNICTWO I OPIEKA DZIENNA:

16 rządów landowych otrzyma 3 miliardy euro na ulepszenie i rozbudowę przedszkoli i innych placówek opieki dziennej, a także szkół dziennych.

E-SAMOCHODY I STACJE ŁADOWANIA:

Rząd podwaja swój udział w istniejącej zachęcie do zakupu samochodów elektrycznych i hybrydowych. Oznacza to, że Berlin wypłaca obecnie dotację w wysokości 6000 euro na samochód wyłącznie elektryczny. Ponadto producenci samochodów przyznają dotację w wysokości 3 000 euro. Program dotyczy samochodów o wartości do 40 000 euro.

Reformuje się także podatek od pojazdów silnikowych, aby właściciele SUV-ów, płacili wyższe podatki. Od stycznia 2021 r. właściciele samochodów o emisji powyżej 95 gramów CO2 będą stopniowo płacić więcej podatków.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć e-mobilność, istniejące programy budowy stacji ładowania i wspierania produkcji ogniw akumulatorowych przeznaczono na ten cel dodatkowe 2,5 miliarda euro.

WSPARCIE DLA KONSUMENTÓW:

Podatek od wartości dodanej VAT zostaje tymczasowo obniżany od 1 lipca do 31 grudnia do 16% z 19% na wszystkie towary, w tym samochody. Obniżona stawka podatku od wartości dodanej, która ma zastosowanie do niektórych produktów, takich jak żywność, zostaje obniżona do 5% z 7%. Wsparcie kosztuje to 20 miliardów euro.

Ponadto rodzice otrzymają bon pieniężny w wysokości 300 euro na każde dziecko. Kosztuje to

 4,3 miliarda euro.


..........................................................

„Wielkość pakietu wyniesie 130 miliardów euro na lata 2020/2021, z czego 120 miliardów zostanie wydane przez rząd federalny”, powiedział Merkel.

Minister finansów Olaf Scholz powiedział, że pakiet zostanie częściowo sfinansowany przez dodatkowe pożyczki netto. Dodał, że około 60 miliardów z 156 miliardów euro nowych długów zatwierdzonych w marcu nie zostało wykorzystanych.

Niemieccy urzędnicy twierdzą, że inne kraje europejskie skorzystają na impulsie Berlina, ponieważ wzmocniony popyt krajowy automatycznie wyciągnie większy import z innych państw…Polska na tym skorzysta, tak przewidują amerykańscy analitycy ale nie dotyczy to: Grecji, Hiszpanii, Portugalii..

Kiedyś nie pozwolono Polakom ratować własne stocznie, a dzisiaj Niemcy na ratowanie Lufthansy przeznaczyli 9 miliardów euro.

Pakiet dodatkowych wydatków i obniżek podatków odpowiada około 4% oczekiwanej produkcji gospodarczej Niemiec w 2020 r., zwiększy ogólną uznaniową krajową presję fiskalną do 14%. Razem z pomocą w zakresie płynności i gwarancjami pożyczkowymi stanowi ponad 30% produkcji gospodarczej.

Oczekuje się, że środki podniosą stosunek zadłużenia Niemiec w stosunku do PKB z około 60% w 2019 r. do co najmniej 75% w 2020 r.

Niemcy to udźwigną, ale jaki wpływ to będzie miało na UE? Może nie na UE, a Mitteleuropę...


Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka