To i owo
Przez poznanie do poznania...
31 obserwujących
819 notek
447k odsłon
  755   0

Większe kłopoty strefy euro

Większe kłopoty strefy euro

Europejski Bank Centralny będzie regularnie dokonywać przeglądu strategii i zrównoważonych inwestycji.

Obecnie EBC przeprowadza szeroki przegląd swojej strategii, pierwszy taki przegląd od 2003 r.

Trwający przegląd powinien uwzględniać rosnące globalne wyzwania, takie jak zmiana klimatu i potrzeba zrównoważonego rozwoju gospodarczego...Niektórzy decydenci chcą do tego dorzucić

przestrzegania zasad odpowiedzialnych inwestycji ONZ, które wymagają uwzględnienia kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego w praktykach inwestycyjnych.

 Domagają się zastosowania mechanizmu w odniesieniu do programów zakupu aktywów w ramach polityki pieniężnej EBC odnosząc się do systemu kodowania kolorami służącego do oceny „zielonego” lub „brązowego” żeby kontrastować firmy naruszające ekologie.

 EBC ma także rozważyć podobną strategię do strategii FED, która przyjął elastyczny cel inflacyjny, pozwalający na chwilowe przekroczenie granicy 2%. FED w ten sposób chce wspierać zatrudnienie i wzrost gospodarczy.

Europejski Bank Centralny nie powinien także zachowywać spokoju na rynku obligacji, ponieważ dotknięta wirusami gospodarka strefy euro zmienia się na gorsze i potrzebuje nowych bodźców monetarnych, powiedziała członkini zarządu EBC Isabel Schnabel. „Napływające dane wskazują na odwrócenie trajektorii w gospodarce strefy euro” - powiedział Schabel na konferencji sektora bankowego. „Byłoby naiwnością traktować stabilność rynków obligacji strefy euro za pewnik” - dodała. Schnabel zauważył jednak, że koszt dla banków bardziej płaskiej krzywej dochodowości rośnie i EBC musi chronić kanał kredytowy, co może być odniesieniem do nowych dotacji dla sektora w postaci kredytów o ujemnym oprocentowaniu. W Polsce dostrzegł to Prezes NBP Adam Glapiński, który przygotował nowy wariant strategi dla NBP.

Europa stoi w obliczu „wyraźnego” spadku gospodarczego w tym kwartale, ale nowe środki stymulacyjne Europejskiego Banku Centralnego muszą odzwierciedlać zmiany na rynkach od wiosny, powiedziała niemieckiej gazecie Handelsblatt, członkini zarządu EBC Isabel Schnabel. EBC obiecał zwiększyć stymulację w grudniu, ponieważ strefa euro po raz drugi w tym roku wejdzie w blokadę związaną z pandemią, a debata dotyczy tylko dokładnego charakteru zastosowanego środka. „Obecna sytuacja różni się od tej w marcu i prawdopodobnie znajdzie to odzwierciedlenie w kalibracji instrumentów” - powiedział we wtorek Schnabel. „Głównym celem w tamtym czasie była stabilizacja na rynkach finansowych. Z kolei dzisiejsze warunki finansowania są korzystne w ujęciu historycznym ”- dodała. Kluczowa debata może dotyczyć tego, czy rozszerzyć program awaryjny o zakupu obligacji za 1,35 bln euro, czy też zintensyfikować inne programy zakupu aktywów, które podlegają bardziej rygorystycznym zasadom. „Po kryzysie musimy w pewnym momencie wrócić do naszego konwencjonalnego zestawu narzędzi, aby doprowadzić inflację do poziomu zgodnego z naszym mandatem dotyczącym stabilności cen. Ale wciąż jesteśmy daleko od tego - powiedziała. Wyraziła również zaniepokojenie, że niektóre banki mogą ograniczać dostęp do kredytu i przekonywała, że ​​spowolnienia nie może zaostrzyć sektor bankowy.

W związku z tą sytuacją politycy Niemcy, nakazuje parlamentowi UE szybsze zatwierdzenie środków na odbudowę.

Niemcy, sprawujące rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, wezwały Parlament Europejski do przyspieszenia rozmów i szybkiego uzgodnienia 1,8 bln euro (2,1 bln USD) następnego budżetu bloku i związanego z nim planu naprawy po pandemii. „Obserwujemy, że pandemia koronawirusa ponownie zwiększa liczbę zakażeń w całej Europie” - powiedział Reuterowi w poniedziałek minister finansów Olaf Scholz, dodając, że prawodawcy muszą teraz zagwarantować szybkie wdrożenie.

„Nie potrzebujemy teraz opóźnienia, potrzebujemy szybkiego prawodawstwa” - powiedział Scholz przed wirtualnym spotkaniem ministrów finansów UE pod koniec tego tygodnia. „Mogę tylko apelować do wszystkich stron, w tym do Parlamentu Europejskiego, aby teraz powstrzymał się od zwykłej taktyki negocjacyjnej i upewnili się, że wkrótce zostanie osiągnięty konsensus”. Dodał, że pakiet musi zostać zatwierdzony i ratyfikowany do końca tego roku, aby pieniądze na odbudowę mogły wpłynąć jak najwcześniej w przyszłym roku. Pakiet naprawczy został uzgodniony przez rządy UE po maratonie na szczycie w lipcu, ale nadal musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i ratyfikowany przez parlamenty narodowe państw członkowskich UE. Europejscy prawodawcy zgłosili szereg żądań, które do tej pory wstrzymały głosowanie. Wśród nich: więcej pieniędzy na badania i rozwój, wiążący harmonogram wprowadzenia nowych ogólnounijnych podatków na wydatki stymulacyjne oraz zasady, które wiązałyby wypłatę środków z rządami prawa, wymogowi, któremu sprzeciwiały się rządy Węgier i Polski.

Co zrobią goszyści z Parlamentu UE, tego nie wiemy? Za to wiemy co jest gotów zrobić Wiktor Orban…...
.....

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka