To i owo
Przez poznanie do poznania...
26 obserwujących
746 notek
379k odsłon
4620 odsłon

Alan Dershowitz o drugiej próbie impeachmentu Donalda Trumpa

Wykop Skomentuj150

https://www.foxnews.com/politics/dershowitz-trump-impeachment-loaded-weapon-dangerous-constitution

Alan Dershowitz o drugiej próbie impeachmentu Donalda Trumpa

Profesor Harvard Law School Alan Dershowitz nazywał (w„ Sunday Morning Futures ”stacji Fox News.) impeachment Trumpa „naładowaną bronią”, która „jest niebezpieczna dla konstytucji” ...Badacz prawa konstytucyjnego ostrzega, że takie oskarżenie może stać się niebezpiecznym precedensem.

Oskarżenie Trumpa „na pewno nie trafi do sądu” - Alan Dershowitz , znawca prawa konstytucyjnego, twierdzi, że oskarżenie prezydenta za „korzystanie z praw wynikających z pierwszej poprawki” byłoby „bardzo niebezpieczne dla konstytucji USA”.

Emerytowany profesor prawa Harvardu i badacz prawa konstytucyjnego Alan Dershowitz powiedział, że nie wierzy, że to doprowadzi to do procesu w Senacie.

Oskarżenie prezydenta Trumpa o to, co powiedział w przemówieniu przed szturmem protestujących na Kapitol w środę, dostarczy „naładowaną broń” obu stron sceny politycznej do wykorzystania w przyszłości. Profesor powiedział, że oskarżenie prezydenta za jego słowa stworzyłoby precedens, którego nie przewidzieli twórcy Konstytucji.

Nawet jeśli Trump zostanie postawiony w stan oskarżenia po raz drugi, Senat nie będzie w stanie wysłuchać rozprawy, ponieważ Trump będzie poza urzędem , kiedy to miałoby się wydarzyć.

„Jedyne, co Demokraci mogą zrobić, to oskarżyć prezydenta w Izbie Reprezentantów. W tym celu wystarczy większość głosów. Nie muszą przeprowadzać dowodów, nie ma w to także zaangażowanych prawników”- powiedział Dershowitz.

„Ale sprawa nie może trafić do Senatu, bo Senat ma regulamin, który nie pozwala, by sprawa trafiła do oceny sądu (zdaniem przywódcy większości*) do godziny 13:00 20 stycznia, godzinę po zakończeniu prezydentury przez Trumpa".

 Dershowitz dodał, że „Konstytucja wyraźnie mówi, że prezydent zostanie usunięty ze stanowiska po postawieniu go w stan oskarżenia”.

 Powiedział, że ponieważ nie ma w tym wzmianki o „byłym prezydencie”, „jurysdykcja Senatu jest ograniczona do urzędującego prezydenta”, wykluczając możliwość rozprawy.

Podobnego zdania jest profesor Jonathan Turley. „... Konstytucja nie mówi, że były prezydent. Kongres nie ma prawa oskarżać lub sądzić prywatnego obywatela, czy to o nazwisku Donald Trump, Barack Obama czy kogokolwiek innego ”- powiedział profesor prawa Jonathan Turley.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1104878,analiza-profesora-jonathana-turley-a-dotyczaca-natychmiastowego-impeachmentu


...................................................................................................................................................................................

*Lider większości w Senacie Mitch McConnell (R-KY) rozpowszechnił wśród Republikanów informację (notatka) o tym, jak mógłby wyglądać potencjalny proces o impeachment. Nawet jeśli Izba Reprezentantów przekaże swój statut w przyszłym tygodniu, postępowanie rozpocznie się 19 stycznia, zaledwie jeden dzień przed odejściem Trumpa z urzędu Prezydenta (tak twierdzi The Washington Post).

Senat nie będzie prowadził żadnych oficjalnych spraw przed 19 stycznia. Odbędą się dwie zaplanowane sesje pro forma ( krótkie sesje), na których według grafiku będzie bardzo mało spraw - 12 i 15 stycznia.

Zmiana wcześniejszych zaplanowanych ustaleń wymagałoby zgody wszystkich 100 senatorów na prowadzenie jakichkolwiek nowych spraw podczas zaplanowanych sesji pro forma przed 19 stycznia, a zatem zgody wszystkich 100 senatorów na rozpoczęcie działania na podstawie jakichkolwiek artykułów impeachmentu podczas tych sesji.

Według notatki postępowanie w sprawie impeachmentu rozpocznie się dopiero po nieobecności Trumpa na stanowisku Prezydenta USA, jeśli Demokraci zdecydują się pójść tą drogą? Byłby to interesujący delikt prawny...Jak można odwołać z urzędu Prezydenta USA osobę, która zgodnie z prawem tego urzędu nie sprawuję?

W dniu 19 stycznia Senat otrzyma wiadomość z Izby Reprezentantów, że wyznaczyła zarządców impeachmentu i że Senat ma być gotowy na ich przyjęcie. 19 lub 20 stycznia kierownicy Izby ds. Impeachmentu wystosują zarzuty (udokumentowane). W dniach 20 lub 21 stycznia Senat przystąpi do rozpatrzenia zarzutów o oskarżeniu o godzinie 13:00 i oficjalnie rozpocznie proces….

W notatce McConnella zauważono, że „proces Senatu rozpocznie się zatem po wygaśnięciu kadencji prezydenta Trumpa: - godzinę po jej wygaśnięciu 20 stycznia lub dwadzieścia pięć godzin po jej wygaśnięciu 21 stycznia”.

Druga kwestia, która jest zastanawiająca to: czy prezes Sądu Najwyższego John Roberts musiałby być obecny podczas procesu o impeachment?

- Zgodnie z prawem musi tam być jako urzędujący prezydent. Ale co się dzieje, gdy byłego prezydenta postawiono w stan oskarżenia, a jest nowy?

Teoretycznie w tym momencie na mocy Konstytucji USA John Roberts przejąłby w Sali Senatu USA funkcję Joe Bidena..

Innymi słowy: proces impeachmentu w tym momencie gry jest bezużyteczny. Nie wszyscy 100 senatorowie się na to zgodzą. Postępowanie zacznie się, gdy Trumpa już nie będzie.
.....


Wykop Skomentuj150
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka