To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1164 notki
776k odsłon
  1957   2

Dlaczego talibowie pokonali armię afgańską?

Dlaczego talibowie pokonali armię afgańską?

Talibowie bardzo szybko pokonali afgańską armię, budowaną przez USA przez ponad 20 lat.

Afgańskie wojsko zostało uformowane tak, by było dopasowanym komponentem do amerykańskich operacji i upadło bez amerykańskiego wsparcia lotniczego i informacji wywiadu.

To wielki błąd szkoleniowy Amerykanów. Zamiast budować armię rządową może należało oprzeć się na starszyźnie plemiennej i milicjach plemiennych?

Jeden z instruktorów U.S. Army poinformował, że przeżył szok: - „Szkolimy wojska afgańskie od 20 lat. Kiedy nadszedł atak, Oni złożyli broń. Jaką pracę szkoleniową wykonaliśmy. Wygląda na to, że potrzebowali wiecznego szkolenia i wiecznych pieniędzy”.

Myślę, że korupcja przeżarła struktury Afganistanu. Wszystko było teatrem za pieniądze amerykańskich podatników.

Nie po to U.S. Army wkroczyła do Afganistanu, żeby zostać w Afganistanie na zawsze?

Afganistan nie jest strategicznym interesem USA. Nigdy Amerykanie nie mieli jasnego celu ani planu wyjazdu. Błędem było przekształcenie misji w budowanie narodu. Takie procesy trwają setki lat.

Talibowie byli i są gotowi zapłacić wyższą cenę i grają na własnym boisku.

Co przyspieszyło rozkład armii rządowej?

 Brak zdolności do samodzielnego planowania.

Korupcja. Nie ma nic gorszego dla państwa niż skorumpowani politycy i dowódcy wojskowi. Oni nie realizują celów państwa, Oni zawsze szukają nowego dochodu. Wszystko jest na sprzedaż, nieważne, że ze sprzedanej broni i amunicji przeciwnicy strzelają do ich podkomendnych.

Bardzo słaba logistyka i jej organizacja.

Przykładem jest afgańska placówka rządowa w Imam Sahib, dystrykcie w północnej prowincji Kunduz, utrzymywała się przez dwa miesiące po tym, jak została otoczona przez talibów. Początkowo elitarne jednostki komandosów przybywały raz w tygodniu z zaopatrzeniem. Potem zaczęło ich brakować, podobnie jak zaopatrzenia. 


"W ostatnich dniach nie było jedzenia, wody ani broni", powiedział Taj Mohammad, lat 38. Uciekając w jednym opancerzonym transporterze osobowym i jednym Fordzie Rangerze, pozostali ludzie w końcu uciekli do względnie bezpiecznej stolicy prowincji, która upadła kilka tygodni później. Walczyli i zniszczyli 11 transporterów opancerzonych.


Gdy dzielnica za dzielnicą padały podczas tegorocznej letniej ofensywy talibów, bez widocznego wsparcia ze strony afgańskiej armii narodowej i policji, inni żołnierze po prostu uznali, że nie warto już walczyć - zwłaszcza jeśli talibowie zaoferowali im bezpieczny powrót do domu, co zazwyczaj czynili.


"Wszyscy po prostu oddali broń i uciekli" - powiedział Rahimullah, 25-letni żołnierz, który wstąpił do armii rok temu i służył w dystrykcie Shahr-e-Bozorg w północno-wschodniej prowincji Badakhshan. "Nie otrzymaliśmy żadnej pomocy od rządu centralnego, więc dystrykt upadł bez żadnych walk".


Narodowa armia i siły policyjne Afganistanu, liczące 350 tys. ludzi, wyszkolone i wyposażone ogromnym kosztem przez USA i zachodnich sojuszników, miały stanowić potężny czynnik odstraszający talibów.

Samo szkolenie kosztowało 89 miliardów USD, dane o kosztach sprzętu są w raportach Kongresu i znacznie przewyższają tę kwotę.

Talibowie mają armię 60-80 tysięczną, gorzej uzbrojoną. Ale ideową, bardziej spójną, dobrze zarządzaną i zdyscyplinowaną. Sztab potrafi planować i lepiej zarządza logistyką, nie ma korupcji.

 Prezydent Joe Biden, ogłaszając w kwietniu decyzję o wycofaniu wszystkich sił amerykańskich z Afganistanu, wyraził wiarę w zdolność afgańskiego wojska do utrzymania terenu.

Kluczowym przykładem demoralizacji Afganistanu jest prezydent, który opuścił swoich obywateli zapewne z walizkami dolarów.


Dlaczego talibowie są witani przez wielu mieszkańców na zajmowanych terenach?

Zwykły obywatel prawie wszędzie musi płacić haracz: policji, urzędnikom.

Talibowie tego nie tolerują.

W porównaniu do ISIS, talibowie chcą pokazać światu, że są normalną siłą polityczną ogłosili powszechną amnestię........................................................................................

Krótki bilans USA w Afganistanie

- 2300 zabitych żołnierzy U.S. Army , kobiet i mężczyzn,

- wydatki wyniosły 2 biliony USD

................................................................


Wywiad sojusznika USA ustalił listę kilku dowódców armii rządowej Afganistanu, którzy za poddanie się talibom bez walki otrzymali duże pieniądze i możliwość opuszczenia kraju z rodzinami. Było tak między innymi w Mazar-i-Sharif.


..........................................

Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka