To i owo
Przez poznanie do poznania...
40 obserwujących
1006 notek
589k odsłon
  230   3

SCOTUS dyscyplinuje Joe Bidena w sprawie polityki migracyjnej

SCOTUS dyscyplinuje Joe Bidena w sprawie polityki migracyjnej

Sąd Najwyższy we wtorek odrzucił wniosek administracji Bidena o wstrzymanie wdrażania polityki imigracyjnej z czasów Trumpa.

Departament Sprawiedliwości zwrócił się do sądu pod koniec ubiegłego tygodnia o opóźnienie przywrócenia polityki, znanej jako „Pozostań w Meksyku”, argumentując w skrócie, że polityka była uśpiona przez ponad rok i że jej nagłe przywrócenie „zaszkodziłoby Stanom Zjednoczonym na południowej granicy i grozi wywołaniem kryzysu dyplomatycznego i humanitarnego”.

Sąd niższej instancji nakazał przywrócenie programu, zmuszając administrację do odwołania się do Sądu Najwyższego. Polityka ta miała zniechęcić osoby ubiegające się o azyl, ale krytycy twierdzą, że odmawia ludziom prawa do szukania ochrony w USA i zmusza ich do czekania w niebezpiecznych meksykańskich miastach przygranicznych. Wymaga od osób ubiegających się o azyl pozostania w Meksyku do czasu rozprawy sądowej w USA, a wcześniej dziesiątki tysięcy migrantów z Ameryki Środkowej czekały w namiotowych miastach w miejscach takich jak Matamoros w Meksyku, gdzie często padali ofiarą rabunków, porwań i napadów .

Prezydent Joe Biden zawiesił tę politykę pierwszego dnia swojego urzędowania.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1109505,joe-biden-tytan-pracy-czy-stachanowiec

Ponadto Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) ogłosił w czerwcu, że trwale kończy program. Administracja Trumpa w dużej mierze przestała stosować politykę „Pozostań w Meksyku” na początku pandemii koronawirusa z powodu nakazu zdrowia publicznego, który pozwolił USA zawrócić praktycznie wszystkim przekraczającym południowo-zachodnią granicę. Słusznie Trump postawił zdrowie i bezpieczeństwo Amerykanów na pierwszym miejscu. Nakaz zdrowia publicznego pozostaje w mocy.

Prokuratorzy generalni w Missouri i Teksasie pozwali administrację Bidena o przywrócenie tej polityki, twierdząc, że duża liczba osób ubiegających się o azyl obciąża stany, a DHS nie jest w stanie ich zatrzymać. Texas i Missouri argumentowały również, że administracja Bidena nie przeszła odpowiednich procedur administracyjnych w celu zakończenia polityki.

Administracja Bidena odwołała się do Sądu Najwyższego o pilne wstrzymanie nakazu, ale sąd oddalił to we wtorek wieczorem, ponieważ „skarżący nie wykazali prawdopodobieństwa powodzenia”, że wygraliby swoje roszczenie o unieważnienie przepisów.


DHS powiedział w oświadczeniu, że „będzie przestrzegać postanowienia w dobrej wierze”.

Decyzja wywołała wściekłość postępowców z Partii Demokratycznej... 

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka