catrw catrw
255
BLOG

Jaką technologie zastosujemy w Polsce?

catrw catrw Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Jaką technologie zastosujemy w Polsce?

Komercyjny reaktor jądrowy netto to rozwiązanie problemu energii w Polsce i świecie.

Rząd RP Mateusza Morawieckiego jest jednym z pierwszych stawiających na nowoczesną technologię przyszłości.

Z panelu amerykańskich naukowców...

Znane są dwa projekty, projekt MIT i projekt ITER.


image



Reaktory fuzyjne wytwarzają energię metodą fuzji jądrowej, w czasie której lżejsze pierwiastki łączą się w cięższe. Taki proces zachodzi na Słońcu. Fuzja to pod wieloma względami najdoskonalsze źródło czystej energii. Ilość energii, jaką może dostarczyć zupełnie zmieni reguły gry. Paliwo do fuzji jądrowej można uzyskać z wody, a Ziemia jest pełna wody. 

Oba stosują nadprzewodzące pole magnetyczne w celu ograniczenia plazmy i zapłonu za pomocą lasera.

Magnes nadprzewodzący schłodzony do temperatury bliskiej zeru bezwzględnego obok gorącej plazmy (może być sprzeczny?), ale daje pole do jakiejś nowej implementacji, ale podstawowa fizyka wydaje się taka sama.

 Aby uniknąć pewnych wyzwań badawczo-rozwojowych, w tym uszkodzeń materiału strukturalnego przez energetyczne neutrony, naukowcy zajmujący się fuzją interesują się również reakcjami syntezy aneutronowej (takimi jak fuzja deuter-hel-3 i proton-bor), mimo że reakcje te zachodzą w wyższych temperaturach jonów niż w przypadku deuteru i tryt.

Energia progowa z syntezy jądrowej istnieje na niewielką skalę od połowy lat 70.

Z pewnością warto przyjrzeć się hybrydzie magnetyczno-laserowej. Fuzja protonowo-borowa jest intrygująca, ale przynajmniej w tym momencie jest co najmniej 10 razy trudniejsza niż fuzja deuterowo-trytowa. Deuter-He-3 jest prawdopodobnie jeszcze gorszy.

 Głównym problemem związanym z fuzją, zamknięciem magnetycznym, laserem czy czymkolwiek innym jest to:

 1) deuter i tryt muszą być skompresowane w ogromnym stopniu. Bez wchodzenia w szczegóły, jest to jak skompresowanie kulki galaretki do 1/100 jej oryginalnego rozmiaru bez wytrysku między palcami.

2) po pojawieniu się zapłonu, który jest miniaturową eksplozją bomby wodorowej, musisz wymyślić sposób na okiełznanie energii (i poradzenie sobie z obrażeniami od neutronów, chociaż to chyba nie jest taka wielka sprawa). W tym momencie każda eksplozja, którą „możemy” uzyskać, będzie na tyle duża, że ​​rozerwie komorę zapłonową. Jest to trudny, ale z pewnością nie niemożliwy problem inżynierski. W każdym razie opłacalna fuzja będzie wymagała stałego wysiłku finansowanego na rozsądnym poziomie, przy założeniu, że większość pieniędzy pójdzie na marne.

Historia podaje, że Edison 1100 próbował wynaleźć żarówkę.

Jeszcze w tym roku świat może dowiedzieć się o wielkim rewolucyjnym sukcesie, próba musi zostać potwierdzona.



....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie