To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1116 notek
739k odsłon
  3981   8

Czy generał Gierasimow chce zostać gierojem?

Czy generał Gierasimow chce zostać gierojem?

https://www.salon24.pl/newsroom/1223997,general-gierasimow-poprowadzi-wojska-rosyjskie-w-donbasie


Donbas ta bitwa to schwerpunkt Clausewitza.

To decydujące miejsce w operacji specjalnej . Jeśli Rosja nie może przejąć kontroli nad Donbasem, nic innego dla Putina nie ma znaczenia.

Walki są ciężkie. Ukraiński portal "Defence Express" donosi, że do ukraińskiego Iziumu wybrał się Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej generał Walerij Gierasimow. Według doniesień ma on poprowadzić ofensywę wojsk w Donbasie.

Jeśli jego wysłali to albo Dwornikow zawiódł Putina albo chodzi o coś innego?


Początkowo wszyscy spodziewali się ataku kleszczowego z północy i południa.

Zamiast tego Rosjanie robią powolne, metodyczne postępy i wydają się ograniczać swoje ataki w oparciu o dostępne zapasy.

Trwa walką na wyczerpanie, Rosjanie i Ukraińcy łatają walczące ugrupowania.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1223216,donbaskie-szachy

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1223681,ciezkie-walki-w-donbasie

Choć pierwszy rzut Rosjan został zmielony przez ukraińską maszynkę do mielenia mięsa armatniego, maszynka wyszczerbiła noże.

Wszyscy się dziwią, że Ukraińcy nie oddają terenu ale nastawili się na zadawanie strat. Pozornie poszli na wymianę? Wywiad rosyjski mówi, że ukraińska rezerwa strategiczna przy Donbasie to 8 batalionów zmechanizowanych (jednostki zawodowe).

Załużny stara się chronić jeszcze nieprzeszkolonych ochotników a jednostki zawodowe cały czas są w akcji. Może to trochę przypomina historię Dywizjonu 303 w Anglii i Hugha Dowdinga ?  24 ochotnicze bataliony ukraińskie są gotowe jak będzie trzeba polec, mogą nawet czwórkami iść do nieba….

Może czas pomieszać ochotników z zawodowymi żołnierzami?

 Ukraińcy niechętnie ustępują ale napór artylerii rosyjskiej ich wypycha. Kluczowym dla Rosjan terenem jest miasto Słowiańsk i kontrola autostrady Słowiańsk-Kramatorsk.

Dostawa dla Rosjan to jeden problem inny problem to trwająca ofensywa ukraińska na północnym zachodzie. Rosjanie to zauważyli ale lekceważą, a ja ciężko doświadczony przez życie uważam, że pycha zawsze kroczy przed upadkiem.

Prawdopodobnie Załużny przechytrzył Dwornikowa, wszystkich, nawet polscy komentatorzy nie dostrzegli tego?

Zrobił ruch pod przyszłe wykorzystanie otrzymanego z USA sprzętu, to było duże ryzyko ale się udało…

Kupiańsk mała plamka na mapie będzie wielką tragedią dla Rosjan, to Rosjanie będą musieli opuścić łuk donbaski.

Ta mapa ilustruje jak kluczowym punktem jest miasto Kupiańsk, gdzie zbiegają się rosyjskie autostrady i linie kolejowe zasilające ofensywę w Donbasie.

image

 Ofensywa ukraińska opracowana przez Załużnego jest prawie w zasięgu artylerii tego miejsca. Pomoże Pan Bóg i haubice M-777 (155 mm)….

Pycha Rosjan może to ignorować i pchać do przodu w Donbasie kolejne siły, ale jeśli Kupiańsk znajdzie się pod ostrzałem artyleryjskim, a znajdzie się może już 3 maja (na cześć Konstytucji I RP) wszelki ruch na południe ustanie. Jeśli Kupiańsk upadnie, Rosjan czeka katastrofa. A Krupińsk może upaść.

Ukraina otrzymuje bezprecedensową ilość amunicji, takiej jak Javelin, Stinger, i amunicji krążącej, jak Switchblade i artylerii. Zadeklarowano prawie dwieście holowanych haubic M-777, z czego około połowę dostarczono, a ukraińskie załogi dział przechodzą szkolenie. Już dzisiaj gotowych i przeszkolonych jest 50 załóg do M-777. Niech gniew Boga przemówi….

Dwornikow powiedział, że Rosji brakuje siły bojowej i zdolności logistycznych, aby dokonać przełomu w stylu operacji Bagration.

Może dlatego generał Gierasimow postanowił zostać gierojem, ale prędzej grozi mu los generała Kuropatkina...

Interpretacja może nie dokładna ale historycznie podobna?

Na Ukrainie był już Port Artur – to walki o Kijów, lotnisko Hostomel, była Cuszima – zatopienie Moskwy, teraz kolej na Mukden - czytaj Donbas…

imageSwoją drogą Załużny powinien dostać od Premiera RP Mateusza Morawieckiego kopię miecza atamana  Piotra Konaszewicza-Sahajdaczna......

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka