catrw catrw
193
BLOG

Wall Street wykorzysta Blockchain …

catrw catrw Giełda Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Wall Street wykorzysta Blockchain …


 Blockchain sprawia, że ​​transakcje są bezpieczniejsze i szybsze.

 Goldman Sachs dąży do Wall Street zbudowanej na Blockchain.


Blockchain (łańcuch bloków)] – rosnąca lista rekordów, zwanych blokami, które powiązane są ze sobą przy użyciu kryptografii. Każdy blok składa się ze znaku czasowego, danych transakcji oraz kryptograficznego haszu (ang. hash) poprzedniego bloku, dzięki któremu formują one jednokierunkowy łańcuch, w którym tworzone bloki powiązane są ze wszystkimi wcześniejszymi.

Architektura blockchain cechuje się niezmiennością. Modyfikacja danych zawartych w bloku który stał się już częścią łańcucha, zmieniłoby jego kryptograficzny hasz, który zawarty został w sąsiednim bloku. Podmiana haszu w sąsiednim bloku doprowadziłaby natomiast do zmiany jego własnego haszu, który następnie zostałby odrzucony przez jego sąsiadujący blok, wywołując efekt domina. Rozerwanie w taki sposób łańcucha bloków nazywane jest forkiem.

Blockchainy z reguły zarządzane są przez sieci peer-to-peer jako rozproszona baza danych, w którym wszystkie węzły sieci trzymają się zasad pewnego protokołu komunikacyjnego, służącemu weryfikacji poprawności proponowanych bloków i odrzucaniu niewspieranych forków. Mimo że istnieje wiele sposobów zaatakowania sieci blockchain, większość z nich niwelowana jest na poziomie protokołu, a technologia blockchain z reguły uznawana jest za bezpieczną.


Choć kryptowaluty wielu zawiodły to ich otoczenie daje nowe możliwości.


Największe banki na Wall Street w dużej mierze unikały bezpośredniego inwestowania w kryptowaluty.

Ale wiele z nich pracuje nad integracją Blockchain, technologii stojącej za kryptowalutami.

 Goldman Sachs już handluje niektórymi obligacjami i innymi papierami dłużnymi dla klientów w sieciach opartych na Blockchain, takich jak Ethereum, a bank buduje własną platformę handlową opartą na Blockchain.


JPMorgan Chase ma już na swoim miejscu platformę o nazwie Onyx.

 Poza bankowością Walmart Inc. wykorzystał blockchain do śledzenia swoich łańcuchów dostaw.

(VECHAIN (VET) - destrukcyjna kryptowaluta do zarządzania łańcuchem dostaw)


 W nieruchomościach niektóre firmy  używały go do rejestrowania własności domów.

 „Technologia Blockchain zmieni okablowanie wszystkich usług finansowych” – powiedział Tom Farley, były prezes nowojorskiej giełdy.

Prawdopodobnie firmy z Wall Street eksperymentują z projektami blockchain od co najmniej pięciu lat.

W Polsce także otoczenie Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Prezesa NBP profesora Adama Glapińskiego śledzi te innowacje...

Na Wall Street wszyscy wiedzą, że Polacy szybko się uczą.


Grupa europejskich firm ubezpieczeniowych utworzyła konsorcjum o nazwie B3i w 2016 roku, aby zbadać zastosowania blockchain w swojej branży. W lipcu konsorcjum zostało zamknięte po nieuzyskaniu nowego kapitału, i tu Niemcy popełnili błąd?

Uważali, że Blockchain nie da się oddzielić od  Bitcoina, ale już udowodniono, że Blockchain ani nie potrzebuje, ani nie wymaga Bitcoina.


Co ważne, Bitcoin jest publiczną, rozproszoną siecią, która do działania wymaga wydobycia i ogromnych ilości energii elektrycznej (dowodu pracy). Natomiast systemy Blockchain używane przez Goldman i Walmart wymagają tylko upoważnionego organu.

Rzekoma przewaga rozproszonej sieci Bitcoina bez zezwolenia topi się w rosnących kosztach energii potrzebnej do jej obsługi, ogromnych księgach i kosztach konwersji z Bitcoina na dolary, euro itp., aby funkcjonować jako pieniądz.

Ale  dozwolony łańcuch bloków ostatecznie będzie wielkim zwycięzcą. I będzie zwycięzcą bez Bitcoina.

Bitcoin jest zbyt niestabilny, zbyt kosztowny do użytku transakcyjnego i zbyt zależny od energii, która coraz więcej kosztuje...Już wkrótce waluty cyfrowe banku centralnego będą  dostępne 24 godziny na dobę, i będą bezkosztowe (aczkolwiek z dobrze znanymi wadami, w tym ryzykiem konfiskaty).

 Technologia Blockchain odniesie sukces samodzielnie.

Pozwala na szybsze śledzenie rynku i szybsze dokonywanie transakcji, a czas to pieniądz......

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka