catrw catrw
114
BLOG

Oczekiwania WTO dotyczące handlu

catrw catrw Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Oczekiwania WTO dotyczące handlu

Ekonomiści WTO przewidują obecnie, że globalny wolumen handlu towarami wzrośnie o 3,5% w 2022 r. – nieco lepiej niż 3,0% prognozowane w kwietniu. Na 2023 r. przewidują jednak wzrost o 1,0 proc., czyli mniej niż w poprzednich prognozach na poziomie 3,4 proc.

 W USA popyt na towary produkowane za granicą, szczególnie z Chin, spada o 40%.

image

Zamówienia produkcyjne w USA w Chinach spadły o 40 procent, zgodnie z najnowszymi danymi CNBC Supply Chain Heat Map. W wyniku spadku zamówień, Worldwide Logistics mówi CNBC, że spodziewa się, że chińskie fabryki zostaną zamknięte dwa tygodnie wcześniej niż zwykle na chiński Nowy Rok Księżycowy - Chiński Nowy Rok przypada na 21 stycznia przyszłego roku. Siedem dni po święcie są uważane za święto narodowe.

Spadek zamówień produkcyjnych z USA i UE wpływa również na Wietnam, który kwitnie jako centrum produkcyjne, po przeniesieniu wielu firm z Chin.

Od początku tego roku zamykano 12 500 firm miesięcznie, co stanowi wzrost o 24,8% rok do roku, zgodnie z raportem Wietnamskiego Urzędu Statystycznego. Połączenie braku zamówień produkcyjnych i wzrostu stóp procentowych kredytów z 6,5% do 13,2% w Wietnamie doprowadziło wiele firm do zamknięcia fabryk zamiast podpisania nowych umów zamówień. Odwołane rejsy oceaniczne do Wietnamu wzrosły o 50% w grudniu.

W tym roku Stany Zjednoczone importowały więcej towarów z Europy niż Chiny.

imageZe swojej strony europejscy producenci walczący z niebotycznymi cenami energii i inflacją coraz częściej eksportują i inwestują w USA.

Co niepokoi urzędników UE.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1266725,czy-niemcy-planuja-wojne-handlowa-z-usa

Rynek amerykański pod względem inwestycji sondują także polscy przedsiębiorcy, którzy sprzedają już tam swoje towary. Sprawdzają, czy opłaci się je produkować na miejscu. 

Niemiecki eksport do USA był we wrześniu o prawie 50% wyższy niż w ubiegłym roku. Niemiecki sektor budowy maszyn zwiększył eksport do USA o prawie 20% w porównaniu do ubiegłego roku.


Globalna mapa handlowa ulega szybkim zmienianą.


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka