catrw catrw
177
BLOG

Iran i Rosja chcą przełamać hegemonię USD

catrw catrw Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Iran i Rosja chcą przełamać hegemonię USD

CoinTelegraph donosi, że Iran i Rosja chcą stworzyć nowego stablecoina opartego na złocie.

Co to jest stablecoin?

Stablecoin – token płatniczy, którego wartość jest trwale powiązana z wartością dobra pozostającego w obrocie, np. złota lub oficjalnej waluty. Może, przy zachowaniu dodatkowych wymogów przewidzianych…

 https://cryps.pl/poradnik/stablecoin-czym-jest-i-jak-dziala/

Centralny Bank Iranu podobno współpracuje z rosyjskim rządem, aby wspólnie wyemitować nową kryptowalutę opartą na złocie.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej Wiedomosti, Iran współpracuje z Rosją w celu stworzenia "symbolu regionu Zatoki Perskiej", który służyłby jako metoda płatności w handlu zagranicznym.

Token ma zostać wydany w formie stablecoina wspieranego złotem, według Aleksandra Brazhnikova, dyrektora wykonawczego Rosyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kryptograficznego i Blockchain.

Stablecoin ma na celu umożliwienie transakcji transgranicznych zamiast walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański, rubel rosyjski lub irański rial . W raporcie zauważono, że potencjalna kryptowaluta działałaby w specjalnej strefie ekonomicznej w Astrachaniu, gdzie Rosja zaczęła przyjmować irańskie ładunki.

Co w ogóle oznacza "poparte złotem"?

Może Ikra Gold, Amber Gold…..

To polityczny wyczyn, symboliczny, ale bez znaczenia - z powodu braku zaufania.

Czym poza bronią i zbożem Iran i Rosja ze sobą handlują?

Czy to wystarczająco dużo, aby mieć znaczenie globalne?

Ropa wyceniona w złocie to głupota…nie ma znaczenia, jak ropa jest wyceniona. Waluty przy transakcjach są natychmiast zamienne. Nie potrzeba dolarów, aby kupić ropę. Wymiana jena, złotego, euro na dolary lub odwrotnie to trywialna sprawa.

Złoto jest rutynowo wyceniane w dolarach. Ale można kupić złoto w dowolnym kraju na świecie bez potrzeby posiadania dolarów. W rzeczywistości istnieje obecnie wiele jednoczesnych kwotowań dla dowolnego towaru w oparciu o kursy wymiany.

Mówiąc najprościej, jednostka cenowa nie ma znaczenia. Liczy się jednostka holdingowa, a nie jednostka cenowa.

Każda waluta musi opierać się na zaufaniu.

Jeśli Iran i Rosja uruchomią stablecoina opartego na złocie, ile tam będzie zaufania?

Dla dobrych handlowców wszystko może być towarem, dlatego można by tym pohandlować ze szkodą dla twórców….ale nie traktowałbym tego jako inwestycji. Dobrą inwestycją byłoby złoto w formie fizycznej.

Gdyby Iran i Rosja wypuściły solidne złote monety, ze stałą wagą….zabezpieczoną fiat.

Na marginesie Bank Rosji , historycznie przeciwny używaniu krypto jako metody płatności, zgodził się zezwolić na krypto w handlu zagranicznym w celu złagodzenia wpływu międzynarodowych sankcji. Regulator nigdy nie wyjaśnił, które kryptowaluty byłyby wykorzystywane do takich transakcji. Choć służby izraelskie i amerykańskie śledziły te ruchy…....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka