To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1252 notki
838k odsłon
  172   1

Janet Yellen odrzuca gambit GOP w sprawie pułapu zadłużenia USA…

Janet Yellen odrzuca gambit GOP w sprawie pułapu zadłużenia USA…


image


Sekretarz skarbu Janet Yellen wyklucza potencjalną propozycję Republikanów w Izbie Reprezentantów, która wzywa do segregacji płatności po wyczerpaniu "nadzwyczajnych środków", aby uniknąć niewypłacalności długu federalnego.

 Stany Zjednoczone osiągnęły pułap zadłużenia w wysokości 31,4 biliona dolarów, ogłosił w czwartek Departament Skarbu, bez oczywistego porozumienia.

Yellen powiedziała, że każde niezapłacenie rządowego rachunku stanowiłoby niewypłacalność długu, podkreślając, że jej departament nie ma "systemów", aby nadać priorytet spłacie długu.

• Projekt propozycji GOP, zgłoszony przez The Washington Post, kupiłby czas na limicie zadłużenia.

• Ale priorytetyzacja długu, na której się opiera, zasadniczo polegałaby na wybieraniu zwycięzców i przegranych w zależności od tego, kto otrzyma zapłatę, stawiając odbiorców Ubezpieczeń Społecznych przeciwko, powiedzmy, personelowi wojskowemu USA.

• Propozycja została ostro skrytykowana przez szefa personelu Białego Domu Rona Klaina.

Klain uważa, że: „Plan” Limitu Długu GOP to:

- Wyślij swoje dolary podatkowe do bogatych posiadaczy obligacji

- Zapłać odsetki posiadaczom obligacji zagranicznych

Ale CHAOS w USA, odetnie finansowanie

    - Bezpieczeństwa żywności

    - Operacji FAA

    - Ochrony granic

    - Egzekwowania walki z narkotykami

Podczas krótkiej wymiany prasowej w Pałacu Prezydenckim w Dakarze w Senegalu Yellen podała zarówno historyczne, jak i techniczne argumenty, dlaczego Kongres musi podnieść limit zadłużenia.

• "Niewywiązanie się ze strony Stanów Zjednoczonych z jakiegokolwiek zobowiązania, niezależnie od tego, czy są to posiadacze długów, członkowie naszego wojska, czy odbiorcy Ubezpieczeń Społecznych, jest w rzeczywistości niewypłacalnością" - powiedziała.

• "Powiem również, że wszystkie systemy skarbowe zostały zbudowane, aby płacić nasze rachunki, aby płacić wszystkie nasze rachunki, kiedy są należne i na czas, a nie priorytetowo traktować jedną formę wydatków nad drugą".

Stany Zjednoczone osiągnęły pułap zadłużenia w wysokości 31,4 biliona dolarów, ogłosił w czwartek Departament Skarbu, bez oczywistego porozumienia.

Dlaczego to ma znaczenie?

Rząd USA ma deficyt, więc Departament Skarbu uruchomi "nadzwyczajne środki", aby uniknąć niewypłacalności obligacji rządowych.

Sekretarz skarbu Janet Yellen w liście do Kongresu napisała, że Departament Skarbu wprowadza "okres zawieszenia emisji długu" rozpoczynający się w czwartek i trwający do 5 czerwca.

• Ponadto Skarb Państwa nie będzie w stanie zrealizować niektórych inwestycji, w tym Funduszu Emerytalnego i Rentowego Służby Cywilnej.

• "Jak stwierdziłam w moim liście z 13 stycznia, okres, w którym mogą trwać nadzwyczajne środki, jest obarczony znaczną niepewnością, w tym wyzwaniami związanymi z prognozowaniem płatności i wpływów rządu USA na miesiące w przyszłość" - oświadczyła Yellen.

• "Z szacunkiem wzywam Kongres do szybkiego działania w celu ochrony pełnej wiary i kredytu Stanów Zjednoczonych" - dodała.

 Środki te mogą zostać wyczerpane na początku lata, ostrzegła Yellen w zeszłym tygodniu.

• Kongres po raz ostatni podniósł pułap zadłużenia w grudniu 2021 r., kiedy Demokraci sprawowali jednolitą kontrolę nad Kongresem.

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell (R-Ky.) powiedział w czwartek, że "nie jest zaniepokojony kryzysem finansowym".

• "W końcu myślę, że ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że Ameryka nigdy nie może spłacić swojego długu. Nigdy nie było i nigdy nie będzie" - powiedział McConnell.

• Tymczasem przywódca większości w Senacie Chuck Schumer (D-N.Y.) powiedział: "Polityczne załamanie limitem zadłużenia byłoby ogromnym ciosem dla lokalnych gospodarek, amerykańskich rodzin i byłoby niczym innym jak kryzysem gospodarczym z rąk Republikanów".

Czym różni się pułap zadłużenia od zamknięcia rządu

Zamknięcie rządu ma miejsce, gdy Kongres nie może uchwalić ustaw budżetowych przed wygaśnięciem istniejących.

• Ostatnie zamknięcie miało miejsce w latach 2018-19 i obejmowało ogólne zatrzymanie usług rządowych, w tym urlopy dla pracowników federalnych.

Pułap zadłużenia wymaga od Kongresu podniesienia progu zapłaty za już przywłaszczone wydatki.

• Podniesienie limitu zadłużenia nie było na ogół wielką walką aż do 1980 roku, ale według Congressional Research Service w latach powtarzały się impasy.

• Impas w sprawie limitu zadłużenia w 2011 r. doprowadził do pierwszego w historii obniżenia ratingu federalnego ratingu kredytowego USA.

Jak działają nadzwyczajne środki Departamentu Skarbu

Departament Skarbu może nadać priorytet płatnościom, w tym zawiesić płatności na długoterminowe programy dla pracowników rządowych. Może spłacić programy po podniesieniu limitu.

• W swoim liście do Kongresu w zeszłym tygodniu Yellen zidentyfikowała Fundusz Emerytalny i Niepełnosprawny Służby Cywilnej, Fundusz Świadczeń Zdrowotnych dla Emerytów Pocztowych i Fundusz Inwestycyjny Rządowych Papierów Wartościowych jako potencjalne możliwości tych nadzwyczajnych środków.

Stan negocjacji pułapu zadłużenia

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1277554,budzetowa-rozgrywka-w-kongresie-usa

Demokraci kontrolują Biały Dom i Senat, ale będą musieli zawrzeć jakąś umowę z Republikanami z Izby Reprezentantów.

• Status w Izbie: Niektórzy członkowie GOP twierdzą, że są zdecydowanie przeciwni jakiemukolwiek zwiększeniu limitu zadłużenia. Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział we wtorek, że chce "ustalić budżet, wyznaczyć ścieżkę, która doprowadzi nas do zrównoważonego budżetu i zacznijmy spłacać ten dług".

• Co mówi Biały Dom: "Jak jasno powiedział prezydent Biden, Kongres musi poradzić sobie z limitem zadłużenia i musi to zrobić bez warunków" - powiedziała we wtorek sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Zobaczymy, co będzie…...


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka