catrw catrw
475
BLOG

Ukraina – czy to ten moment….

catrw catrw Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 34

Ukraina – czy to ten moment….

Kaskadowo-czasowa strategia pomocy Zachodu Ukrainie, działa zachowawczo.

Czas, żeby Zachód pomyślał o równoważnej strategii ofensywnej dającej Ukraińskiej Armii większe możliwości i w zwalczaniu skutków jak i ich przyczyn?

Czas pokazał, że dostawy nowych systemów uzbrojenia od USA i ich sojuszników zmieniły przebieg konfliktu na Ukrainie.

Najpierw były brytyjskie NLAW i amerykańska broń przeciwpancerna Javelin oraz zasoby wszelakiej broni z Polski, które pomogły powstrzymać kolumny rosyjskich czołgów przed dotarciem do Kijowa.

Dalej artyleria 155mm i samobieżne działa 155 mm w tym polskie Kraby, później wprowadzenie mobilnej artylerii HIMARS odegrało rolę w zdolności Ukrainy do trzymania Rosji na dystans i odzyskiwania terytorium na wschodzie.

Ale Rosja to mocarstwo z dużymi możliwościami, Ukraina przygotowuje się do odparcia kolejnej ofensywy Rosjan…

Jest obawa, ale też jest nadzieja?

Prawdopodobnie nadchodzi nowy etap wojny, następna duża zmiana.

 I tu nie tylko chodzi o wprowadzenie nowoczesnych niemieckich, brytyjskich i amerykańskich czołgów, które kilka krajów obiecało dostarczyć dość szybko w tym Polska.

Ale tą nową zmianę dadzą amerykańskie naziemne bomby o małej średnicy (GLSDB) mają zasięg do 95 mil, mogą być wystrzeliwane za pomocą HIMARS lub innych systemów artyleryjskich.

Ukraina otrzyma bomby naziemne o małej średnicy (GLSDB) w ramach nowego pakietu pomocowego o wartości 2,17 miliarda dolarów ogłoszonego przez administrację Bidena. Amunicja ma zasięg około 95 mil, prawie dwa razy więcej niż wcześniej zapewniał rząd USA, który do tej pory odmawiał dostarczenia takiej broni z obawy, że siły ukraińskie użyją jej do uderzenia w Rosję.

Umożliwi to atakowanie stanowisk dowodzenia, składów amunicji i innych rosyjskich obiektów wojskowych w okupowanych częściach Ukrainy.

Rosja dostosowała się do ataków z HIMARS, przenosząc swoją ważną infrastrukturę poza zasięg dostarczonych przez USA pojazdów artylerii rakietowej, takich jak HIMARS i M270, co wymaga większego zasięgu. Bomby o małej średnicy zostały zaprojektowane do wystrzeliwania z samolotów, ale zostały przystosowane do silników rakietowych do startu z takich systemów. Mogą uderzyć w zamierzone cele w promieniu opony samochodowej, według Saaba, który opracował program z Boeingiem.

Bomby GLSDB mają zdolność wystrzeliwania w dowolnym kierunku i wykonywania zwrotów, aby dotrzeć do celu pod dowolnym kątem, te bomby są zasadniczo pociskami wystrzeliwanymi z powietrza z samolotów.

Jedynym z problemów jest to, że broń ta miała pochodzić od producentów, a nie z zapasów amerykańskich, co oznaczało, że może upłynąć kilka miesięcy, zanim zostanie dostarczona.

Prawdopodobnie zapadła nowa elastyczna decyzja, jak będzie potrzeba, broń zostanie dostarczona niezwłocznie.

Ukraina potrzebuje systemów dalekiego zasięgu, aby celować w arterie zaopatrzeniowe z Rosji na terytorium Ukrainy i miejsca, z których Rosja wystrzeliwuje drony produkcji irańskiej, twierdzi emerytowany generał broni Ben Hodges, były dowódca US Army w Europie.

W przypadku rosyjskiej ofensywy może dojść do tragedii Rosjan?

Wywiad ukraiński ustalił gdzie Rosjanie mają magazyny z jakich szlaków chcą korzystać, gdzie będą rubieże wyjścia….Dysponując prostymi w obsłudze bombami GLSDB żołnierze ukraińscy mogą zgotować Rosjanom prawdziwą rzeźnie…


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka