catrw catrw
290
BLOG

Rosja uzyskuje przewagę w wojnie dronów na Ukrainie

catrw catrw Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 26

Rosja uzyskuje przewagę w wojnie dronów na Ukrainie


imagehttps://www.wsj.com/world/this-russian-suicide-drone-is-blunting-ukraines-advance-8241a0e4?mod=hp_lead_pos4

Jedną z plag ukraińskiej kontrofensywy jest eksplodujący dron z charakterystycznymi skrzydłami w kształcie litery X, który uderza w cele z prędkością ponad 100 mil na godzinę.
W ostatnich miesiącach rosyjski dron Zala Lancet wielokrotnie uderzał i unieruchamiał dostarczone przez Zachód pojazdy opancerzone Ukrainy, które miały przełamać rosyjskie linie i zdecydowanie przechylić wojnę na korzyść Ukrainy, według ukraińskich żołnierzy i urzędników, a także filmów opublikowanych w rosyjskich mediach społecznościowych.

W czwartek Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na producenta Lanceta, firmę Zala Aero. Sankcje nałożono również na właściciela firmy i projektanta drona, Aleksandra Zacharowa, a także członków jego rodziny. Departament Stanu poinformował, że USA atakują osoby i podmioty związane z rosyjskim wysiłkiem wojennym. Zala Aero nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Siły ukraińskie od pierwszych tygodni wojny z powodzeniem wykorzystują drony, wykorzystując zdalnie sterowane statki powietrzne do wykrywania sił rosyjskich i kierowania ogniem artyleryjskim lub zrzucania na nie małych ładunków wybuchowych.

Brytyjskie władze wywiadu wojskowego oświadczyły w środę, że "The Lancet" stanowi "skokową zmianę" w sposobie, w jaki Rosja wykorzystuje drony.

Zala Aero powiedziała rosyjskim mediom w lipcu, że zwiększyła zasięg pojazdu z około 25 mil do 40 mil. W poniedziałek firma poinformowała, że przetestowała i jest gotowa do masowej produkcji nowego eksplodującego drona o nazwie Izdelije-54 lub Italmas. Nowy dron może lecieć około 124 mil i ma powiększoną głowicę bojową.

Na Ukrainie nie ma krajowego odpowiednika Lanceta, który byłby produkowany na znaczącą skalę. Stany Zjednoczone wysłały do Kijowa drona Switchblade, który jest produkowany przez firmę AeroVironment z siedzibą w Arlington w stanie Wirginia i ma zasadniczo podobny profil do Lancet, ale nie jest używany w dużych ilościach.
...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka