catrw catrw
396
BLOG

Trochę o wywiadzie Tuckera Carlsona z Putinem

catrw catrw Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Trochę o wywiadzie  Tuckera Carlsona z Putinem

W mediach jest dużo opinii na temat tego wydarzenia...

Wywiad trwał około dwóch godzin, był bardzo niechlujny i chaotyczny. Carlson nie wykazał się rzetelnym warsztatem dziennikarski, Putin często wygłaszał monologi trwające 10-20 minut...

Pierwsze pytanie, jakie Carlson zadał Putinowi, było niespodzianką; Zapytał, czy prezydent Putin obawia się ataku USA lub NATO na Rosję, czy też może dojść do ataku Rosji na NATO. Putin szybko zaprzeczył temu poglądowi.

Dalej pierwsze pół godziny wywiadu dotyczyło powodów inwazji Putina na Ukrainę. Zamiast jednoznacznej odpowiedzi był 30-minutowy wykład o historii regionu sięgającej VIII wieku. Putin poświęcił kilka minut wydarzeniom z XVII wieku, zanim w końcu przeniósł się do I i II wojny światowej.

Carlson kilkakrotnie mu przerywał, mówiąc, że nie jest pewien, dlaczego to wszystko to jest istotne, a Putin po prostu kontynuował swój monolog.

W każdym razie wszystko to prowadzi do twierdzenia Putina, że wojna, którą rozpoczął w 2022 r., była tak naprawdę próbą powstrzymania wojny rozpoczętej przez Zachód.

Zapytany, czy zakończył już tę wojnę, Putin powiedział, że nie, że nie osiągnął swoich celów, ponieważ nie "zdenazyfikowali" jeszcze Ukrainy. Carlson zapytał Putina, co oznacza "denazyfikacja" i dlaczego jest ona istotna, skoro Hitler nie żyje od lat 80. Odpowiedzią Putina było zasugerowanie, że Zełenski jest nazistą i że nazizm nadal musi zostać wytępiony.

Putin zdominował wywiad i prawie nie dał Carlsonowi szansy na zadawanie pytań, przynajmniej w pierwszej godzinie.

Carson zapytał Putina o twierdzenia, że może próbować rozszerzyć swoje granice poza Ukrainę. Putin zaprzeczył, jakoby miał takie zamiary i powiedział, że pomysł, że to zrobi lub że może użyć "taktycznej broni jądrowej", jest sianiem strachu przez Zachód. Uznałem to za interesujące, ponieważ to przede wszystkim ludzie, którzy byli przeciwni wysyłaniu pieniędzy i broni na Ukrainę, rozpowszechniali w Internecie ideę, że wojna nuklearna lub III wojna światowa są tuż za rogiem.

Władimir Putin w pewnym momencie wybuch gniewem ganiąc Carlsona za przerywanie mu; "Zapytałem na początku wywiadu, czy to będzie poważna dyskusja, czy show", sugerując, że Carlson robi z tej rozmowy "show".

Putin skarżył się też na ekspansję NATO na Europę Wschodnią. Zwrócił uwagę, że w czasach Jelcyna stosunki rosyjsko-amerykańskie były bardzo dobre, a za pogorszenie stosunków amerykańsko-rosyjskich obwiniał ekspansję NATO na kraje byłego bloku sowieckiego, takie jak Polska (kładł nacisk w szczególności na Polskę).

Pod koniec wywiadu Carlson zapytał o uwięzienie reportera WSJ Evana Gershkovicha. Naciskał w tej sprawie na Putina, argumentując, że Gershkovich był tylko reporterem. Putin odparł, że został przyłapany na szpiegostwie na gorącym uczynku:

Tucker: Zazwyczaj takie rzeczy zdarzają się od wieków. Jeden kraj łapie innego szpiega w swoich granicach. Wymienia go na jednego ze swoich wywiadowców w innym kraju. Myślę, że to, co sprawia, że to nie moja sprawa, ale to, co sprawia, że jest inaczej, to fakt, że facet oczywiście nie jest szpiegiem. Jest dzieciakiem i może w jakiś sposób złamał twoje prawo, ale nie jest super szpiegiem i wszyscy o tym wiedzą. W zamian jest przetrzymywany jako zakładnik, co jest prawdą z całym szacunkiem. To prawda. I wszyscy wiedzą, że to prawda. Więc może jest w innej kategorii. Może to niesprawiedliwe, żeby prosić kogoś innego w zamian za wypuszczenie go. Być może poniża to Rosję.

Władimir Putin: Wiesz, możesz dać różne interpretacje tego, co jest szpiegiem. Są jednak pewne rzeczy, które przewiduje prawo. Jeśli dana osoba zdobywa tajne informacje i robi to w sposób konspiracyjny, to jest to kwalifikowane jako szpiegostwo. I to jest dokładnie to, co robił. Otrzymywał tajne, poufne informacje i robił to potajemnie. Może zrobił to z nieostrożności lub z własnej inicjatywy. Biorąc pod uwagę sam fakt, że jest to kwalifikowanie tego szpiegostwa. Fakt ten został udowodniony, ponieważ został złapany na gorącym uczynku, gdy otrzymywał tę informację. Gdyby to była jakaś naciągana wymówka, jakiś wymysł, coś nieudowodnionego, to byłaby wtedy inna historia. Został jednak złapany na gorącym uczynku, gdy potajemnie zdobywał poufne informacje. Co to w takim razie jest?

Tucker nie jest z mojej bajki ale byli także przednik reporterzy którzy przeprowadzili wywiady z: Adolfem Hitlerem, Józefem Stalinem, Saddamem Husajnem, Osamą bin Ladenem....

Wszyscy zasługujemy na poznanie prawdy, co z niej wynika?

Moim skromnym zdaniem Putin potrafi kłamać, a jego wizja historii nie jest oparta na źródłach historycznych i faktach.


............................................................................................

Ciekawe wątki


Kto wysadził Nordstream w powietrze?

Tucker o to krótko po 1:11:39. To była najzabawniejsza część wywiadu.

Putin odpowiedział: "Tak". To mnie rozśmieszyło. Być może była to uwaga spreparowana, ale bardzo mądra.

Putin obwinił CIA. Czy to możliwe? Wszystkie rodzaje rzeczy są "możliwe", łącznie z tym, że robi to Rosja, ale większość z tego, co jest możliwe, nie jest zbyt prawdopodobna.

Nie ma sensu, żeby Rosja wysadzała własny gazociąg. A to, co wiemy o łodzi ze śladami materiałów wybuchowych, sugeruje, że dokonali tego Ukraińcy lub rosyjscy dysydenci. Czy Stany Zjednoczone pomogły w jakikolwiek sposób, jest możliwym pytaniem.


.........................


Tucker 1:06: Z zewnątrz wydaje się, że może to ewoluować w coś, co doprowadzi cały świat do konfliktu i może zainicjować wystrzelenie broni nuklearnej. Dlaczego więc po prostu nie zadzwonisz do Bidena i nie powiesz, że to rozwiążmy?

Putin: Co jest do wypracowania? Dlaczego miałbym do niego dzwonić? O czym mam z nim porozmawiać? Dostarczycie taką a taką broń Ukrainie. Och, obawiam się, proszę, nie rób tego. O czym tu rozmawiać?

Tucker: Czy uważa Pan, że NATO obawia się, że przerodzi się to w wojnę globalną lub konflikt nuklearny?

Putin: Przynajmniej o tym mówią. I próbują zastraszyć własną ludność wyimaginowanym rosyjskim zagrożeniem. To oczywisty fakt. A ludzie myślący, nie filistry, ci, którzy zajmują się prawdziwą polityką, tylko ludzie mądrzy, doskonale rozumieją, że to. Próbują podsycać zagrożenie ze strony Rosji.

Tucker: Myślę, że zagrożenie, o którym mówisz, to rosyjska inwazja na Polskę, Łotwę, ekspansję.

Putin: Nie interesuje nas ani Polska, ani Łotwa, ani nigdzie indziej. Dlaczego mielibyśmy to robić [napadać na Polskę]? Po prostu nie mamy żadnego interesu. To tylko sianie gróźb.

Tucker: Cóż, argumentem, i wiem, że o tym wiesz, jest to, że on najechał Ukrainę, ma cele terytorialne na całym kontynencie, a ty jednoznacznie mówisz, że nie.

Putin: To absolutnie nie wchodzi w rachubę. Nie musisz być żadnym analitykiem, angażowanie się w jakąś globalną wojnę jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. A globalna wojna doprowadziłaby całą ludzkość na skraj zagłady. To oczywiste. Przez cały czas straszyli wszystkich z nami. Jutro Rosja użyje taktycznej broni jądrowej, jutro Rosja użyje jej. Nie, pojutrze. Więc co? W celu wyłudzenia dodatkowych pieniędzy od podatników amerykańskich i europejskich w konfrontacji z Rosją.

Tucker: Chuck Schumer powiedział wczoraj, że musimy nadal finansować ukraiński wysiłek, w przeciwnym razie amerykańscy żołnierze mogą tam walczyć. Jak Pan to ocenia?

Putin: To jest prowokacja, i to tania prowokacja. Nie rozumiem, dlaczego amerykańscy żołnierze mieliby walczyć na Ukrainie. Są tam najemnicy ze Stanów Zjednoczonych. Największa liczba najemników pochodzi z Polski. Czy Stany Zjednoczone tego potrzebują? Po co? Tysiące mil od terytorium Twojego kraju. Nie masz nic lepszego do roboty? Macie problemy na granicy, problemy z migracją, problemy z długiem publicznym, ponad 33 biliony dolarów. Nie masz nic lepszego do roboty, więc walczysz na Ukrainie... zdając sobie sprawę, że Rosja będzie walczyć o swoje interesy do końca.


....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka