To i owo
Przez poznanie do poznania...
29 obserwujących
784 notki
419k odsłon
  144   0

11 listopada 2018 roku – było gorąco w „Ziemi Świętej”

11 listopada 2018 roku – było gorąco w „Ziemi Świętej”

image

Polska 11 XI 2018 roku


W dniu 11 listopada 2018 roku doszło do”nieudanej” misji wywiadowczej w strefie Gazy jednostek specjalnych IDF (Israel Defense Forces ). Cel misji pierwotnie miał charakter czysto wywiadowczy: lustracja przedpola przed murem, poszukiwanie tuneli...Misja został odkryta przez bojowników Hamasu. Mała grupa komandosów izraelskich znalazła się w bardzo ciężkim położeniu. Dobrze,że mieli łączność, która trochę z początku zaszfankowała (bezpośrednie trafienie radiostacji). Dzięki bohaterskiej i bardzo profesjonalnej postawie dowódcy, grupa wyrwała się z okrążenia. Rzecznik Hamas twierdzi, że walki w niedzielę rozpoczęły się w wyniku zamachu izraelskie siły specjalnych, w których zginął Nour Barake, dowódca sił tunelowych Hamasu w rejonie Khan Younis. Ponadto w walkach poległo sześciu innych bojowników z Palestyny, w tym pięciu członków terrorystycznego Hamasu. Jedna osoba zmarła później z powodu odniesionych ran.

Oskarżenia Hamasu o starannie przygotowany zamach są niesłuszne. Gdyby była planowana operacja to Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie brałby udziału w uroczystościach 11 listopada 2018 roku w Paryżu. Na wieść o starciach wizyta została skrócona. Mogło dojść do kolejnej wojny Izrael-Hamas, ogłoszono podwyższony stan gotowości bojowej.

Minister obrony Avigdor Liberman spotyka się z szefem IDF Gadim Eisenkotem, szefem służby bezpieczeństwa Shin Bet i innymi wyższymi urzędnikami w armii, Arielem Hermonim (Ministerstwo Obrony) w Tel Awiwie 11 listopada 2018 r.

W dniu 12 listopada odwołano zajęcia w izraelskich szkołach w pobliżu strefy. Ponad 500 rakiet i pocisków moździerzowych zostało wystrzelonych na Izraela, a izraelskie wojsko stwierdziło, że trafiło ponad 100 celów militarnych w Strefie Gazy należących do Hamasu. Izraelski system żelaznej kopuły (Iron Dome) przechwycił ponad 100 pocisków. Jeden z pocisków palestyńskich trafił w izraelski autobus i ranił 19 letniego żołnierza. Pomimo tej całej sytuacji obydwie strony chcą kontynuować dialog, emisariusze egipscy, katarscy i amerykańscy pośrednicy cały czas byli w akcji ponoć padło także nazwisko Prezydenta RP Andrzeja Dudy jako potencjalnego negocjatora?

image

Izrael 11/12 listopada 2018

Cenzor militarny w Izraelu jak zawsze (dobra praktyka) ograniczył publikację informacji na temat tego wydarzenia. W przestrzeni medialnej pojawiły się w związku z tym spekulacje na temat: że oficer sił specjalnych został zabity (później potwierdzono), a inny ranny podczas nalotu. Podczas gdy aspekty wydarzenia w Strefie Gazy podlegały cenzurze wojskowej wieczorem w niedzielę (11listopada 2018 r.), IDF szybko podał informację, że wbrew plotkom żaden żołnierz izraelski nie został porwany w walce.

Skutki tego wydarzenia są znane: dymisja ministra obrony Avigdora Libermana oraz potwierdzenie, że rzeczywiście premier Benjamin Netanyahu dąży do podpisania umowy o osiągnięciu pokoju w Strefie Gazy, w tym poprzez umożliwienie Katarowi wypłaty 15 milionów dolarów na wypłatę wynagrodzeń dla palestyńskich urzędników. Władze w Gazie poinformowały, że pięciu Palestyńczyków zostało zabitych w izraelskich nalotach lotniczych, a 15 innych zostało rannych. Po stronie izraelskiej jeden człowiek został zabity w Aszkelonie - Palestyńczyk z Hebronu, na Zachodnim Brzegu, według lokalnych raportów - i co najmniej 16 osób zostało rannych.

image

Izrael 11/12 listopada 2018 roku

Izba bezpieczeństwa Izraela spotkała się we wtorek (13 listopada 2018 r.), a urzędnicy powiedzieli, że rząd oferuje Egiptowi i Narodom Zjednoczonym ofertę, by spróbować doprowadzić do zawieszenia broni. Oferta została przyjęta, Katarczycy dorzucili dodatkową pomoc.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka