catrw catrw
192
BLOG

Manewr południowokoreański, a strategia gospodarcza Premiera Morawieckiego..

catrw catrw Polityka Obserwuj notkę 0

Manewr południowokoreański, a strategia gospodarcza Premiera RP Mateusza Morawieckiego..

Grypa azjatycka wywołała kryzys gospodarczy „Tygrysów” (kraje Azji południowo-wschodniej), cały świat z zapartym tchem śledził wydarzenia tamtych dni. Agencje prasowe donosiły o coraz to nowych bankructwach. Na uwagę ze względu na sposób wyjścia z kryzysu zasługują działania koreańskich polityków i ekonomistów. Początkowo posłuchano rad ekspertów Banku Światowego, gdy one nie przynosiły spodziewanych efektów skorzystano z rad rodzimych ekspertów.

Koncerny amerykańskie i europejskie w tym okresie dzieliły już skórę na „żywym niedźwiedziu”, dogadując się w kwestiach wykupu koreańskich przedsiębiorstw za symboliczną cenę.

W początkowym okresie doszło do dewaluacji waluty (wonów) ponad 40 procent, eksperci Banku Światowego przewidywali, że zwiększy to eksport i zneutralizuje kryzys. Bilans rzeczywiście się poprawił, ale wynikało to ze znacznego spadku importu, który w lipcu 1998 roku obniżył się o 44 procent wobec swej wartości sprzed roku. Co prawda nadwyżka w handlu wyniosła 7 mld USD, ale była mniejsza o 14 procent w porównaniu do ubiegłego roku.

Łączne straty koreańskich spółek giełdowych wyniosły 13,680 mld wonów. W USA spadek cen towarów pochodzących z Azji z powodu dewaluacji waluty doprowadził do tragedii koreańskie firmy elektroniczne, które pomimo wzrostu eksportu odnotowały znaczne straty. Nie pomogło zmniejszenie wynagrodzeń średnio o 30 procent, dziennie likwidowano wtedy około 90 firm. Rząd południowokoreański, pomimo krytyki autorytetów światowej ekonomii wykonuje wtedy wspaniały manewr gospodarczy.

Wszyscy obywatele państwa, którzy mają pracę otrzymali możliwość uzyskania kredytów ( na bardzo dogodnych warunkach ) na zakup wyłącznie krajowej produkcji: samochodów, lodówek, komputerów, telewizorów, pralek itd. Ponadto dano ludziom dogodne kredyty na budowę domów, zakupu mieszkań na terenie Korei. Produkcja krajowa otrzymała szeroki rynek zbytu i kredyt.

Ożywienie gospodarcze spowodowane rozwojem rodzimego rynku zaczęło stawiać gospodarkę koreańską na nogi. Wtedy eksperci koreańscy postanowili przebudować swoją poważnie zadłużoną strukturę gospodarczą. Cechą charakterystyczną tej struktury było istnienie 21 czeboli (konglomeraty gospodarcze będące własnością rodzinną, najbardziej znany czebol w Polsce to Daewoo).

Rząd narzucił czebolom sprzedaż aktywów w celu przekształcenia ich w mniejsze, bardziej mobilne grupy przemysłowe mogące sprostać światowej konkurencji. Struktura czeboli była przeszkodą w uzdrowieniu gospodarki narodowej. Są one kontrolowane przez rodziny założycieli, którzy dzięki udziałom krzyżowym niemal absolutnie zarządzają w całym konglomeracie z filiami włącznie. Dysponowanie skomplikowaną siecią krzyżowych udziałów pozwalało im się zadłużać do gigantycznych rozmiarów ( Daewoo – zadłużenie konglomeratu dziewięciokrotnie przewyższało jego kapitalizację ).

Największy czebol Hyundai z 39 filiami miał się rozdzielić do 2003 roku na pięć odrębnych jednostek oraz zredukować zadłużenie z 66 mld USD do 37 mld USD. Podobne działania objęły pozostałe czebole. W ciągu trzech lat od wybuchu azjatyckiego kryzysu finansowego wysiłki podjęte przez rząd i ekonomistów koreańskich przyniosły ogromny sukces. Czego by nie osiągnięto, gdyby wsłuchiwano się w życzliwe rady innych? PKB w ciągu 3 – 5 lat zaczęło wzrastać rocznie o 6 proc., przy inflacji i bezrobociu poniżej 3 procent.

Podobieństwa i różnice Polska – Korea Południowa (w skrócie)

Rządy gospodarcze PO - PSL przypominały „azjatycką grypę”. Budżet był jak dziurawa kieszeń...Zamykano kopalnie, strzelano do górników. Firmy z UE przejmowały lub chciały przejmować polskie firmy np. LOT. Dobrze, że wyborcy im odpowiednio podziękowali.

Jarosław Kaczyński powierzył problemy gospodarcze Polski Mateuszowi Morawieckiemu, który najpierw załatał dziury w budżecie….

Działania rządu Mateusza Morawieckiego także nakręcają koniunkturę gospodarczą przez rozwój popytu konsumpcyjnego (program 500 +) i inne działania.

Nasz przemysł od ciężkiego do przetwórczego został zdewastowany przez złodziejską prywatyzację (napiszę o tym na moim blogu) dlatego podjęto próbę odtworzenia (reindustrializację) przemysłu. To nakręcanie koniunktury przez popyt inwestycyjny.

Tu Morawiecki przyjął koncepcję Eugeniusza Kwiatkowskiego (głównego budowniczego przemysłu w okresie II RP). Przedstawię koncepcję w skrócie, państwo polskie ma być pionierem (Dziki Zachód) przecierającym szlaki na światowym rynku gospodarczym dla polskich firm...Zaczynamy od tych, które mogą konkurować. Co robimy? Koncentracja, tworzymy „polskie czebole”: paliwowy, energetyczny, odtwarzamy przetwórczy w oparciu o polskich producentów rolnych, odtwarzamy stoczniowy…

Wiem, że niektórzy mają mniejsze wymagania... Dla nich Polska ma być krajem montowni i obcych marketów, rynkiem zbytu i siły roboczej. Ale wielu mimo wielkich trudności chce inaczej... Najbardziej o podmiotowość gospodarczą Polski walczy Jarosław Kaczyński et consortes...


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka