Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/CHASIALIS VAIOS
Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/CHASIALIS VAIOS

Sikorski w prawicowej stacji. Przekonywał elektorat Trumpa do pomagania Ukrainie

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski w niedzielę był gościem amerykańskiej stacji Fox News. Przypomniał, że Polska góruje w wydatkach na obronność w NATO. Dodał, że „po atakach z 11 września Polska wysłała brygadę wojska najpierw do Iraku, a potem do Afganistanu”. W czasie swojej wizyty w USA (3-5 maja) Sikorski spotkał się z bliskim Donaldowi Trumpowi generałem Keithem Kelloggiem.

Radosław Sikorski w Fox News. Rozmowa o NATO, Polsce i wojnie w Ukrainie

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski w niedzielę wystąpił w studio telewizji Fox News. Rozmowa w słynnej amerykańskiej prawicowej stacji dotyczyła głównie wszystkim obronności i sytuacji NATO wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

– NATO wróciło do korzeni. Powstało, aby odeprzeć agresję Rosjan. Raz już się udało, i mam nadzieję, że zwyciężymy ponownie – stwierdził Sikorski.

Sikorski wyjaśniał amerykańskim widzom, że Polska góruje w wydatkach na obronność. 

– 4 proc. to nie tylko dużo, to najwięcej w skali NATO, włączając w to Stany Zjednoczone. Jesteśmy z tego bardzo dumni – mówił. Polityk Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że Polska jest liderem przewyższającym nawet USA, jeśli chodzi o wydatki obronne, i stara się mobilizować innych sojuszników do wypełnienia zobowiązań do wydatków na poziomie 2 proc. PKB.


Sikorski: Putin grozi innym krajom, jest zagrożeniem dla nas wszystkich

Jak mówił: „nie wiadomo, gdzie Putin się zatrzyma”. 

– Putin grozi innym krajom, jest zagrożeniem dla nas wszystkich. Dodał też, że NATO powraca do swojej pierwotnej roli odstraszania Rosji. – Po atakach z 11 września Polska wysłała brygadę wojska najpierw do Iraku, a potem do Afganistanu. Wtedy z wami byliśmy, teraz to Europa Środkowa potrzebuje amerykańskiego wsparcia – powiedział szef polskiego MSZ.

Radosław Sikorski wyraził również swoją wdzięczność za zatwierdzenie przez Kongres nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy. Szef MSZ podziękował prezydentowi Joe Bidenowi i spikerowi Izby Reprezentantów Mike'owi Johnsonowi za przyjęcie nowego pakietu środków na pomoc Ukrainie, zaznaczając, że zrównuje on wydatki USA i Europy na ten cel.

– Teraz wydatki USA i Europy są mniej więcej równe. Państwa europejskie przeznaczają na pomoc około 120 mld dol. Mamy tylko nadzieję, że amerykański sprzęt szybko trafi na front, aby pomóc ukraińskim bohaterom w obronie ojczyzny – tłumaczył minister.


Sikorski o swoim spotykaniu z człowiekiem Trumpa, generałem Kelloggiem

Z kolei podczas briefingu dla polskich mediów w Kennedy Center minister Sikorski odniósł się do swojego sobotniego spotkania z gen. Keithem Kelloggiem, byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Pence’a.

Sikorski mówił: „Chcemy jak najlepszych relacji z Ameryką niezależnie od tego, kto będzie rządził, nie popełnimy błędów poprzedników stawiania wszystkich żetonów na jeden kolor”

Kellogg uważany jest obecnie za jednego z bliskich doradców Donalda Trumpa w obszarze polityki zagranicznej. Sikorski stwierdził, że był pod wrażeniem rozmowy z generałem - obecnie należącego do think tanku America First Policy Institute.

– To jest człowiek, który rozumie sytuację naszego regionu, który rozumie stawkę tej wojny i rozumie, że Polska robi więcej niż inni sojusznicy. Wydaje mi się, że w generale Kelloggu Polska ma przyjaciela – powiedział minister. Kellogg poinformował wcześniej w rozmowie z PAP, że spotkał się ostatnio także z wiceszefami MSZ i MON, Robertem Kupieckim i Pawłem Zalewskim, rozmawiając z nimi m.in. nt. NATO i wojny na Ukrainie.


KW

Źródło zdjęcia: Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/CHASIALIS VAIOS

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka