w krainie erka
"wszędobylski propagator strachu, czyli (e)rka 1 a właściwie karawan diabła"
56 obserwujących
2249 notek
2150k odsłon
290 odsłon

spojler

Wykop Skomentuj6imagehttps://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82tarz_%C5%9Awi%C4%99tej_Kolumby


Ołtarz Świętej Kolumby – obraz olejny Rogiera van der Weydena, malarza reprezentującego późnogotyckie malarstwo tablicowe w Niderlandach. Ołtarz został namalowany w latach 1451-1460 dla kościoła Świętej Kolumby w Kolonii. Patrocinium kościoła, w którym umieszczono dzieło jako retabulum jednego z ołtarzy, nawiązuje do męczenniczki – Świętej Kolumby z Sens.


Ołtarz św. Kolumby stanowią trzy zintegrowane sceny.

Narracja zaczyna się od sceny Zwiastowania przedstawionej na lewym skrzydle. Scena Zwiastowania jest ukazana we wnętrzu mieszkalnym. Na pierwszym planie ukazany jest wazon z liliami. Motyw, który stanowi symbol sceny, został tu zaadaptowany również jako ozdoba wnętrza. Bogate łoże i delikatny maswerk rozety nadają bogactwo wnętrzu. Przez otwarte okno przelatuje gołąb będący symbolem Ducha Świętego.

Środkowy obraz zawiera Pokłon Trzech Króli. Sceny te zawierają przybycie Chrystusa jako człowieka na świat. Trzej Królowie poznają go tu jako władcę świata, zaś bogobojny Symeon i prorokini Anna poznają w nim obiecanego Mesjasza. Postać Marii w intensywne ciemnobłękitnych szatach wraz z Józefem i królami tworzą silny kolorystyczny akcent w postaci skontrastowania ciemnych błękitów, czerwieni oraz ostrej żółci draperii chusty klęczącego króla, który delikatnie bierze w ręce Dzieciątko.

W prawym skrzydle Prezentacja Chrystusa w świątyni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Spoiler_(media)

Spoiler (z ang. spoil – psuć, niszczyć)
– niepożądana informacja o szczegółach zakończenia bądź ważnego zwrotu akcji utworu.-

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura