22 obserwujących
485 notek
266k odsłon
  60   3

Wierzenia i obrzędy celtyckie (3)

Lughnasadh
Lughnasadh
Lughnasadh (staro.irl) przypadające na 1 sierpnia celtyckie święto poświęcone niegdyś bogini Taltu – przybranej matce Lugha. W tradycji iryjskiej również określane jest jako Brón Troghain – dosł. „Smutek/Boleść porodu” (irl. troghan – „poród”, „bóle porodowe”, „narodziny”) ; Lammas, od staroangielskiego hlaf-mas dla „mszy chlebowej”, to święto celtyckie obchodzone w niektórych anglojęzycznych stanach na półkuli północnej, zwykle między 1 sierpnia a 1 września. Święto to oznacza żniwa pszenicy i jest pierwszym świętem żniw w roku. Zwyczajem było wtedy zabieranie do kościoła chleba z nowego żniwa, ten został zebrany w Lammastide.

Po omówieniu kultur związanych z ustrojem matriarchalnym należy przejść do tych, w których wyraźniej występuje podkład ustroju patriarchalnego i form rozkładowych prowadzących do protofeudalizmu.
Eochaid Ollathir, Dagda – bóg-druid, dobry bóg należał do pięciu druidów z rodu Tuatha de Danann, który przywędrował w zamierzchłej przeszłości do Irlandii. Atrybutem Dagdy był kociołek obfitości i młot, którym przecinał życie ludzkie, podobnie jak to czynił…
https://robertzjamajkisite.wordpress.com/2022/06/22/wierzenia-i-obrzedy-celtyckie-3/ 1 462 słowa więcej

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura