Blog
RozumniTomasze
RadekSzczygiel
RadekSzczygiel Copy, dziennikarz, grafik
0 obserwujących 14 notek 12919 odsłon
RadekSzczygiel, 16 marca 2017 r.

Te przeklęte języki!

1215 4 0 A A A
żródło: Demotywatory
żródło: Demotywatory

Europeizacja ma swoje dobre jak i złe strony. Dzisiaj jednak muszę wspomnieć o tej zdecydowanie negatywnej, szczególnie dla Polaków na brukselskich stanowiskach. A jako, że tego najjaśniejszego mamy tylko jednego, domyślacie się pewnie Państwo, że chodzi o Donalda Tuska, rezydującego obecnie na europejskim stolcu. 

Jednym z czołowych jeśli nie najważniejszych oznak modernizacji Polski po roku 1989 było zastąpienie nauki znienawidzonego języka rosyjskiego przez angielski. Było to ośmielę się stwierdzić mocniejsze opowiedzenie się po stronie Zachodu niż wejście w struktury NATO czy akcesja do UE. Zamiast rzewnych słowiańskich nut mogliśmy wreszcie twardo i dobitnie powiedzieć "fuck you", a nawet wkomponowywać ten rzecz trzeba powszechnie znany zwrot w dłuższe i bardziej skomplikowane konstrukcje. Język angielski otworzył przed młodymi ludźmi możliwości pracy w korporacjach i zachodnich koncernach tak chętnie zakładających swoje filie w Warszawie i większych miastach Polski. Był też (obok informatyki) oczkiem w głowie dyrektorów i zarządców z departamentów, kuratoriów i innych. Młodzi mieli to za darmo, natomiast starsi zaczęli szturmować pojawiające się jak grzyby po deszczu szkoły prywatne zwane też potocznie "koledżami". 

Nowoczesność może czasami wyjść bokiem, o czym przekonał się wczoraj Pan Donald Tusk, który postanowił podzielić się na Twitterze przemyśleniami dotyczącymi tego, co działo się w Rotterdamie - "Rotterdam destroyed by Nazis. Today w/ Moroccan-born mayor. Anyone seeing fascism there is detached from reality. We are Europeans & proud" - oczywiście musimy brać poprawkę na to, że do wykorzystania jest tylko 140 znaków. Sytuacja wydaje się być klarowna, polityk wielkiego formatu, wyważone słowa no i oczywiście rytualne powtarzania a raczej odmiana "Europy" przez wszystkie przypadki. Niestety, nasi rodacy jak zawsze nie potrafili uszanować mądrych słów i przypuścili huraganowy atak, najpierw poruszając kwestie nazewnictwa (nie Naziści a Niemcy) a później odnosząc się do różnych krajowych grzeszków. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że Polacy wykazywali nader poprawną znajomość języka angielskiego, którą to dobre "liberalne" rządy przez te wszystkie lata promowały nad Wisłą. Jak powiedział kiedyś dyplomata amerykański "w Polsce nie dogadasz się z ministrem, wiceministrem czy urzędnikiem za to bez problemu z kelnerem" (chodziło oczywiście o znajomość języków). Tak oto znamiona nowoczesności w swojej najbardziej wynaturzonej formie znowu dopiekły naszemu przedstawicielowi przy Unii. A wilk z czytanki do języka rosyjskiego tylko się śmieje. 

Jaki morał z tej historii? Otóż lud ciemny, zamiast dziękować dobrej władzy za możliwość nauki języka angielskiego i pożytkować ją na oglądanie seriali w serwisach VOD zaczyna politykować, co gorsza zaczyna politykować po angielsku przez co przekaz z Czerskiej (oto tylko niepiśmienne oszołomy mają coś przeciwko DT i PO) zaczyna się nie zgadzać. A jeśli przekaz zaczyna się nie zgadzać i co gorsza Polacy okazują się dobrymi, merytorycznymi dyskutantami, może się też okazać, że Zachód przestanie kupować ową narrację. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • O jednym napisałem, Tomasz Lis i Magda Ogórek, tutaj był przypadek seksizmu. Są też i inne,...
  • Czy podawanie Twittów nosi znamiona wypowiedzi?
  • Pan to chyba nowy w Internecie. To jest mem, jakby co.

Tematy w dziale Technologie