1 obserwujący
34 notki
10k odsłon
  132   0

Piotr Zgorzelski, Dlaczego Zygmunt Jan Rumel?

Piotr Zgorzelski

Dlaczego Forum Myśli Społecznej przyjęło imię Zygmunta Jana Rumla?

Warszawa, 6 marca 2017 r.

image

Zygmunt Jan Rumel (1915-1943)


Zygmunt Jan Rumel to Baczyński Wschodu. Młody utalentowany poeta, któremu marzyła się Polska wielonarodowościowa, zróżnicowana i pięknie różniące się. Polska dialogu i porozumienia. Niestety dwa totalitaryzmy zniszczyły te marzenia. Rzuciły w serca ludzi nienawiść i gniew. Zmusiły takie wrażliwe osoby jak Zygmunt Jan Rumel do tego by chwyciły za karabin i walczyły.

Dziś w naszym kraju znów są ludzie którzy chcą dzielić, którzy stawiają jednych naprzeciwko drugich, którzy zmuszają do wyboru strony, bo żywią się konfliktem. Nasze forum jest odpowiedzią na tego typu wizję Polski. My chcemy się dzielić swoimi poglądami, a nie dzielić ludzi. Chcemy wysłuchiwać racji innych i wypracowywać porozumienie oraz tworzyć dialog. Nie możemy doprowadzić do tego aby wydarzenia z lat 30 i 40, tak krwawo zapisane na kartach historii, powtórzyły się.

Tylko wymiana poglądów, tylko otwarcie się na drugiego człowieka, wysłuchanie go i przestawienie własnych racji, buduje mosty. Ruch ludowy zawsze budował mosty, a nie mury.


image
Piotr Zgorzelski jest historykiem i ekonomistą, nauczycielem, samorządowcem i politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2011 r. jest Posłem na Sejm RP, od marca 2017 r. Prezesem Forum Myśli Społecznej im. Zygmunta Jana Rumla.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura