Blog
KARAWANA IDZIE DALEJ
Zbigniew Ryndak
Zbigniew Ryndak dziennikarz, literat, bloger
0 obserwujących 458 notek 332093 odsłony
Zbigniew Ryndak, 16 października 2012 r.

STRATOS - skoczek narażony na śmierć

Ani to sukces naukowy, ani doświadczenie użyteczne dla kosmonautów czy wojska - tak o niedzielnym skoku ze stratosfery mówili goście "Faktów po Faktach", gen. Roman Polko i dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Kosmosu Felix Baumgartner nie dotknął, bo - jak zauważył dr Ziółkowski - przestrzeń kosmiczna jest dużo dalej, rozpoczyna się po przekroczeniu 100 km. Austriak skoczył z wysokości powyżej 39 km. - Te obszary są już dość dobrze zbadane za pomocą sond i aparatów. To nie jest sukces naukowy czy krok milowy w nauce. Kosmonauci też z tego nie będą korzystać. To raczej "sukces w kategoriach techniczno-sportowych".
 
Niewątpliwie, jest to wielkie osiągnięcie człowieka – ocenili komentatorzy. Ja jednak zapytam – jak wielkim ryzykiem utraty życia obciążyli skoczka moderatorzy bicia rekordów za wszelką cenę? 
 
Nie mieli moralnego prawa wypuścić go z kapsuły  wiedząc, że w strefie próżni nastąpi wirowanie sylwetki. A gdyby stracił  przytomność, gdyby nie mógł otworzyć spadochronu, leciałby głową w dół wprost na śmierć.
 
Inżynierowie powinni tak skonstruować skafander, w którym wirowania można by uniknąć. Jeśli natomiast tego mankamentu nie da się technicznie wykluczyć, to dajcie sobie  spokój z tą zabawą. Znajdzie się bowiem kolejny amator bicia rekordów, który wirowania może nie przeżyć.
 
Myślę, że tego rodzaju eksperymenty prowadzą do zaprojektowania skafandra, w którym astronauci mogliby wyskoczyć z uszkodzonego statku i wylądować bezpiecznie na ziemi, przy pomocy spadochronu.
 
Jak zaczniemy osiedlać się na Marsie taki sprzęt każdemu będzie potrzebny.
 
 
 
    
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Moje książki wydane w Belgii. "Drugi brzeg miłości" powieść 2010. "Smak wiatru w Auschwitz-Birkenau" powieść 2015 . „Inna barwa księżyca”reportaże 2012. "Dziewczyna w okularach" opowiadania 2015. "Moje zmory i marzenia" felietony 2013. "Czarne anioły" powieść 2015. "Zdobycie rzeki" opowiadania 2016. "Morderstwo w klubie dziennikarza" powieść 2017.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Przepraszam za błędy literowe. Dziś zostaną poprawione.
  • W Polsce są dwie miejscowości o nazwie Otorowo. Jedna w  województwie poznańskim, druga...
  • @sine  Dzięki. Świetny komentarz. Pozdrawiam.

Tematy w dziale