122 obserwujących
3643 notki
1707k odsłon
555 odsłon

Ryszard Czarnecki kontra Konrad Piasecki czyli „działo się”

Wykop Skomentuj1

Zapraszam do lektury zapisu ostrego wywiadu telewizyjnego, jakiego udzieliłem red. Konradowi Piaseckiemu w TVN 24. Była to poranna, mająca bardzo dużą oglądalność „Rozmowa Piaseckiego”. 

Dzień dobry, witam, „Rozmowa Piaseckiego”, a w niej europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Dzień dobry, witam. 

– Dzień dobry. Witam Pana, witam Państwa 

 Data wyborów ogłoszona, Prawo i Sprawiedliwość nie ma wątpliwości, dylematów - Andrzej Duda na prezydenta? 

 – Tak ,oczywiście. 

 Czyli ma być tak, jak było? 

– Ma być tak dobrze jak było, jak jest i jak będzie. 

A było dobrze? 

– Było bardzo dobrze, ja na to patrzę z perspektywy międzynarodowej. Bardzo aktywny na arenie międzynarodowej, bardzo duże zasługi jeśli chodzi o relacje transatlantyckie. Aktywność w regionie, budowanie sojuszów regionalnych – to bardzo ważne. 

Mam wrażenie, że sukcesów wielkich poza relacjami ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie nie ma. 

– Panie Redaktorze proszę o uczciwą, obiektywną ocenę. 

Obiektywnie uważam, Międzymorze jest tworem głównie propagandowym. Co Wy robicie z tymi ludźmi Prawa i Sprawiedliwości i okolic, którzy są rozczarowani tą prezydenturą i mówią „a ja na Dudę nie zagłosuję”? 

– Myślę, że jak dojdzie co do czego to także ci ludzie, którzy mają swoje wątpliwości- mają do tego prawo - zagłosują na prezydenta Rzeczpospolitej. 

A co gdy ważni ludzie z obozu Prawa i Sprawiedliwości mówią – „mojego głosu prezydent już nie ma, zrobił krok w kierunku elektoratu lewicowo-postkomunistycznego, tych, którzy służyli Rosji i twardego betonu komunistów, którzy z Moskwą współpracowali”? Pamięta Pan takie słowa? 

 – Nie pamiętam. 

 Marek Suski — ówczesny szef gabinetu politycznego premiera. Ważna postać Prawa i Sprawiedliwości mówił: „ja na Dudę już nie zagłosuję” Powiedzmy to, na razie. 

– Jestem przekonany, że Marek Suski zagłosuje na prezydenta Andrzeja Dudę. 

A mówil, że tego nie zrobi. 

– Myślę, że przekonał się kolejnymi miesiącami, latami prezydenta. 

To następna postać - najwierniejszy z wiernych, redaktor naczelny najwierniejszej z wiernych „Gazety Polskiej”– „na Dudę już nie zagłosuję, prezydent Duda dopiął swego - wyszantażował dymisję Macierewicza, a ja obiecałam, że w takiej sytuacji na niego nie zagłosuje i tej obietnicy dotrzymam” .

– Myślę, że wiele osób, także Tomasz Sakiewicz, którzy mówili w emocjach, może uzasadnionych, że nie zagłosują na prezydenta - na prezydenta jednak zagłosują. 

A Pan jest nadal szefem Rady Nadzorczej, która wydaje „Gazetę Polską” ? 

– „Gazetę Polską Codziennie”, dziennik, dziennik, cały czas powtarzam. 

Ale czy ma Pan związek z panem Tomaszem Sakiewiczem? Czyli można powiedzieć w pewnym sensie niesubordynacja podwładnego. 

– W sensie formalnym mam związek z „Gazetą Polską Codziennie”, a konkretnie może ze spółką, która ją wydaje. 

A co Wy z takimi głosami poczniecie, bo te głosy jednak padały przez cztery, teraz to już cztery i pół roku tej prezydentury. I co? I one wszystkie zostaną unieważnione w dniu, kiedy marszałek Witek ogłasza wybory prezydenckie? 

– Panie Redaktorze, wytrawny dziennikarz doskonale wie, jak przyjdzie co do czego i z jednej strony będziemy mieli pana doktora prawa Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczpospolitej, a z drugiej strony np. panią rzeczniczkę rządu Donalda Tuska Kidawę-Błońską, Małgorzatę Kidawę-Błońską - to tacy ludzie, których Pan cytował wybiorą Prezydenta RP. 

Nie kiełkowała Wam, choćby przez chwilę myśl, żeby jednak kto inny był reprezentantem PiS-u w tych wyborach? 

– Mi nie kiełkowała. 

 A innym kiełkowała? 

– Na pewno prezesowi Kaczyńskiemu nie kiełkowała. 

Nie było tak, że np. Beata Szydło była takim alternatywnym dla Andrzeja Dudy kandydatem? 

– Ja myślę, że możemy pisać scenariusze na to, co będzie za pięć lat i wtedy szereg ludzi z naszej strony, np. premier Morawiecki, np. Beata Szydło, ale też inni politycy… 

Czy Duda 2020 Szydło 2025. Albo premier Morawiecki 2025 

– Może premier Morawiecki na przykład. Możemy o tym mówić, ale to będzie za pięć lat, na razie mamy wybory prezydenckie 10 maja. 

Bo Andrzej Duda to jest taki wzorzec prezydentury pańskim zdaniem? Prezydent idealny. 

– Nie ma ludzi idealnych, nie ma polityków idealnych. 

I Andrzej Duda też takim nie jest. 

– Uważam, że prezydent Rzeczpospolitej, doktor Andrzej Duda, był, jest i ma szansę być bardzo dobrym prezydentem. 

A kiedy jest bardziej idealny? Wtedy kiedy mówi o związkach partnerskich, że gdyby położyło jakieś ugrupowanie na jego biurko ustawę o związkach partnerskich, to rozważyłby jej podpisanie, czy wtedy kiedy podpisuje ustawę dyscyplinującą napisaną przez Prawo i Sprawiedliwość? 

– Myślę, że pan prezydent jest sobą. To zaleta w świecie polityki. Myślę, że szczerze robi jedno i drugie. 

Jako osoba, która jest sobą w sprawie związków partnerskich, przyzna Pan, mówi różne rzeczy. Mówił przez lata różne rzeczy. 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka