137 obserwujących
4812 notek
1948k odsłon
  102   0

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza, że wojna po raz kolejny powróciła do Europy i po raz kolejny ucierpiała Europa Wschodnia. Rozwój wydarzeń na Ukrainie spowodował konieczność wzmocnienia architektury bezpieczeństwa zbiorowego na kontynencie europejskim, a to jest bezpośrednio uwarunkowane wzmocnieniem struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

NATO – gwarant bezpieczeństwa

NATO to sojusz obronny 30 państw z Europy i Ameryki Północnej, skupiający rządy i siły zbrojne 30 sojuszników i zapewniający gwarancję bezpieczeństwa: to znaczy, że atak na jedno z tych państw jest atakiem na wszystkich. U podstaw celów NATO leży zasada obrony zbiorowej, zapisana w artykule 5 Karty Narodów Zjednoczonych. Rola zasady obrony zbiorowej Paktu Północnoatlantyckiego ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Rosja pokazała, że nie waha się użyć siły. NATO podjęło środki obrony zbiorowej w następstwie wojny na Ukrainie. Ukraina nie jest państwem członkowskim NATO, ale ma status kraju partnerskiego Paktu. OTAN -taki jest drugi oficjalny, francuski skrót nazwy tej organizacji (NATO) - uznaje, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi najpoważniejsze od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. NATO aktywowało swoje plany obronne, rozmieściło elementy sil reagujących NATO i ulokowało 40 000 żołnierzy na swojej wschodniej flance, wraz ze znaczącymi zasobami lotniczymi i morskimi, pod bezpośrednim dowództwem NATO, wspieranym przez narodowe siły zbrojne sojuszników. W ten sposób NATO nadal służy jako główny gwarant bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i odegrało kluczową rolę w ponownym podkreśleniu znaczenia transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Wzmocnienie militarne Polski i poszerzenie wschodniej flankiNATO

         Współpraca NATO z Unią oraz państwami członkowskimi UE jest jednym z głównych elementów wzmacniania architektury bezpieczeństwa NATO i zapewniania bezpieczeństwa terytorium Starego Kontynentu. 28 kwietnia 2022 roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Parlament Europejski w Brukseli, gdzie spotkał się z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i po raz pierwszy w historii spotkał się z Konferencją Przewodniczących siedmiu grup politycznych w Parlamencie (w tym szefem Europejskich Konserwatystów.i Reformatorów). Na wspólnej konferencji z przewodniczącą europarlamentu Metsolą Sekretarz Generalny Paktu podkreślił, że NATO i UE "solidaryzują się z Ukrainą". Stwierdził, że do tej pory sojusznicy NATO zadeklarowali i zapewnili Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości co najmniej 8 mld USD i nadal je zwiększają.
         Pakt NATO musi wzmocnić swoją obecność na wschodniej flance, biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa ze strony Rosji.  Ważnym elementem wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO jest obecność wojskowa na wschodnich granicach Europy. W ostatnich latach sojusznicy wzmocnili obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i przede wszystkim w Polsce. Po inwazji Rosji na Ukrainę, NATO zdecydowało się dodać cztery kolejne grupy bojowe na swojej wschodniej flance: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

Manewry Paktu: 9 państw(w tym Polska), 18 000 żołnierzy

Stany Zjednoczone uznają znaczenie tego aspektu i Departament Obrony USA wykorzystał dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda dolarów na wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wzmocnienie  bezpieczeństwa NATO w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. W tym kontekście warto wspomnieć niedawną wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena w Polsce.  Prezydent Biden odwiedził żołnierzy amerykańskich, którzy zostali wysłani w pobliże granicy Polski i Ukrainy, aby pomóc w sytuacji kryzysu humanitarnego i wzmocnić amerykańską obecność wojskową na wschodniej flance NATO.
        Pakt Północnoatlantycki musi wzmocnić swoją obecność w Polsce i krajach bałtyckich, które sąsiadują z Rosją. Co ważne, tysiące żołnierzy NATO bierze obecnie udział w wielonarodowych, wspólnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. Zgodnie z oświadczeniem polskiej armii, między 1 a 27 maja na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i 8 innych państw zostaną przeprowadzone ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 (DE22) i SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. W obu ćwiczeniach wspólnie szkolić się będzie około 18 000 uczestników z ponad 20 państw. W części ćwiczeń na polskim terytorium weźmie udział około 7 000 żołnierzy i 3 000 sztuk sprzętu. W oświadczeniu polskiej armii dodano: "Wspólne ćwiczenia połączone, takie jak te, zwiększają bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO poprzez szkolenie zgodne ze standardami i procedurami NATO. Pozwalają one również na dostosowanie tych zasad i standardów do nowych i pojawiających się wyzwań na współczesnym polu walki w celu odstraszenia potencjalnego agresora. DEFENDER-Europe 22 demonstruje niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i jest doskonałym przykładem naszych zbiorowych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi".
       Potrzeba więcej takich wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które będą działać odstraszająco na wszelkie zewnętrzne agresje.

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. ”Bolstering NATO: Need of the Hour”

*tekst ukazał się w „gazecie Polskiej Codziennie” (09.05.2022)

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka