138 obserwujących
5246 notek
1998k odsłon
  132   0

Strasburg: kulisy „smoleńskiej” wiktorii

Rezolucja PE uznająca Rosję za „państwo sponsorujące terroryzm” jest dużym sukcesem Polski. Warto zerknąć za kulisy, bo wbrew stwierdzeniu Bismarcka robienie polityki nie zawsze bywa takie, jak robienie kiełbasy (i z tego powodu to, jak się ją robi rzekomo nie powinno - wg niemieckiego polityka - być znane ludziom).

Warto przypomnieć, że jeszcze dokładnie miesiąc i 10 dni przed jej przegłosowaniem… europarlamentarna większość była jej przeciwna! Inicjatywie europosłów PiS/EKR na Konferencji Przewodniczących PE sprzeciwili się szefowie grup politycznych socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów(„Lewica i Zjednoczona Nordycka Zielona Lewica”). Skontrowaliśmy wówczas wnosząc ten punkt pod głosowanie na początku sesji europarlamentu w ramach ustalania porządku obrad . Zażądaliśmy głosowania imiennego - i tylko dzięki temu wygraliśmy, bo wielu europosłów przeciwstawiło się swoim szefom z obawy przed opinia publiczna, której trudno byłoby wytłumaczyć, czemu bronią Rosji.

To jednak nie był koniec walki. Negocjacje były żmudne i zakończyły się w zeszły czwartek ostatnią negocjacyjną turą trwającą ponad 4 godziny. Biorąc pod uwagę, że forsowanie ostatecznego kształtu rezolucji, łącznie ze zgłoszoną poprawka o zwrocie przez Rosję wraku „smoleńskiego” TU-154 M i jego czarnych skrzynek nie powinno być kojarzone wyłącznie z Polską i Polakami i uznane za „polską” inicjatywę - bo to w oczywisty sposób mogłoby spowodować większy opór - wystawiliśmy do ostatecznych negocjacji Szweda Charlie Weimersa. Poprawkę „smoleńską” udało się przeforsować dzięki umieszczeniu jej w akapicie mówiącym o zestrzelonym przez Rosjan pasażerskim samolocie malezyjskich linii lotniczych (większość pasażerów była Holendrami). Zatem słowo „likewise” odegrało tu kluczową role…

Jednak w ostatniej chwili, dosłownie dzień przed głosowaniem, socjaliści złożyli wniosek o tzw. split czyli osobne głosowanie dotyczące fragmentu rezolucji o zwrocie wraku i skrzynek polskiego samolotu prezydenckiego. Odpowiedzieliśmy tym samym, co przed miesiącem czyli żądaniem „roll- calla” czyli głosowania imiennego. I to było rozstrzygające.
Ostatecznie środowe głosowanie w PE wygraliśmy zdecydowanie lepszym wynikiem niż Zachód wygrywa rezolucje na temat Rosji w ONZ: prawie 6 razy więcej posłów głosowało „ZA” niż tych, którzy byli przeciwko i się wstrzymali . Warto wspomnieć, że przeciwko tej rezolucji głosowało dwóch z partii kanclerz Olafa Scholtza SPD…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (26.11.2022)

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka