138 obserwujących
5253 notki
1998k odsłon
  60   0

STRASBURG: EUROPARLAMENT W AKCJI

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się pierwsza sesja w roku 2023. Zaczęła się fanfarami z okazji 30 rocznicy utworzenia „jednolitego rynku”. Następnie odbyła się debata na temat regulacji mających na celu „Zapobieganiu nadużywania przedsiębiorstw fasadowych do celów podatkowych”. Potem omawiano sprawozdanie dotyczące przemieszczania odpadów. Przedyskutowano również kwestię „Utworzenia Europejskiej Stolicy Handlu Lokalnego”. Swój program przedstawiła Szwecja, która 1 stycznia rozpoczęła półroczna prezydencję w UE. Polska widzi w priorytetach Sztokholmu wspólne mianowniki: kwestia bezpieczeństwa i zwrócenie uwagi na imperialne plany Rosji, ale też protokół rozbieżności w postaci typowego dla Skandynawii bardzo skrajnego podejścia do ekologii, co oczywiście dla gospodarki polskiej opartej o węgiel jest nie do przyjęcia.

Omawialiśmy również „Ochronę konsumentów w grach wideo dostępnych on-line”.

Istotna była też debata po oświadczeniu Rady i Komisji Europejskiej o „Wzroście zachorowań na infekcje dróg oddechowych i niedoborze leków w Europie”.

Omówiliśmy również, w ramach tury pytań „Inflację cen żywności w Europie”.

Pięć godzin trwały dwie debaty dotyczące „Wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa” oraz „Wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony” – i realizacji obu tych polityk w roku 2022.

Miało też miejsce oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych zatytułowane „W kierunku silniejszego partnerstwa UE-Ameryka Łacińska”. To akurat nie dziwi, bo przecież owym Wysokim Przedstawicielem – „High Representative” jest... Hiszpan Joseph Borrell.

Omówiliśmy też „Reakcje UE na protesty i egzekucje w Iranie”. Tematem debaty była też polityka Unii w zakresie „Praw człowieka i demokracji na świecie” (chodziło o sprawozdanie za rok 2022).
Wreszcie, co jest na pewno ważne w kontekście polskiej i unijnej polityki wschodniej, podjęto w głosowaniu decyzję o utworzeniu „Trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie”.
Gdy chodzi o politykę społeczną omówiliśmy „Strategię UE w celu pobudzenia konkurencyjności przemysłu, handlu i wysokiej jakości miejsc pracy”. Sprawozdanie roczne przedstawił tradycyjnie Europejski Bank Inwestycyjny z siedzibą w Luksemburgu, którego wiceprezesem, przypomnijmy, jest była minister finansów RP Teresa Czerwińska. Jako koordynator Komisji Kontroli Budżetu PE z ramienia Europejskich Konserwatystów w Reformatorów, zabrałem głos w dyskusji domagając się, aby EBI zwrócił się w kierunku finansowania energetyki jądrowej ,a nie tylko energii odnawialnej. Również jako koordynator w tej Komisji mówiłem w imieniu EKR na temat: „Ochrony interesów finansowych UE – zwalczania nadużyć finansowych”.

Czemu tak szczegółowo przedstawiam, po raz pierwszy w historii na tych łamach, agendę sesji PE w Strasburgu? Bo jednak nie tylko korupcją europarlament żyje…

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (23.01.2023)

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka