Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
18
BLOG

POLSKA SPECJALNOŚĆ: HIMALAJE ZIMĄ

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Sport Obserwuj notkę 1

W dniu,w którym ukaże się ten numer „Sieci” minie 12 rocznica śmierci polskiego himalaisty Artura Hajzera. Zginął w paśmie Karakorum podczas wyprawy na 8-tysięcznik Gaszerbrum 1.

Himalaizm to dla niektórych rodzaj sportu ekstremalnego. Jeśli uznamy go za sport choć przecież nie figuruje w programie Igrzysk Olimpijskich i nie są rozgrywane Mistrzostwa Świata w tej "dyscyplinie"-to jest to sport z największą ilością ofiar wśród sportowców. Wanda Rutkiewicz, Jan Kukuczka i wiele innych bardziej i mniej znanych polskich himalaistów - i alpinistów- zapłaciło śmiercią za miłość do zdobywania szczytów.

8-tysięczników na Ziemi jest 14. Gaszerbrum I jest jednym z 4 w paśmie Karakorum , pozostałe 10 są w Himalajach.

My zachwycamy się 8-tysięcznikami,ale Amerykanie czy Brytyjczycy mają w nosie system metryczny miar i liczą w stopach. Cóż, ich 25-tysięczniki (w stopach właśnie) na pozór wyglądają bardziej imponująco, jednak to te same szczyty.

Owa elitarna „czternastka” 8-tysięczników często nazywana jest „Koroną Himalajów”. Nie do końca prawidłowo, bo przecież cztery szczyty są w Karakorum. Najwyższe góry świata długo broniły się przed ludźmi. Wysokość 8 tysięcy przekraczały sto lat temu ekspedycje brytyjskie próbujące bez skutku zdobyć Czomolugme czyli najwyższy szczyt ziemi Mount Everest ale pierwszy 8-tysięcznik- Annapurne zdobyto dopiero w 1950 roku.

Polską specjalnością było i jest zdobywanie najwyższych wierzchołków świata zimą.To znacznie trudniejsze niż latem. Ale my, Polacy kochamy wyzwania. Pierwsze zimowe wejście na Everest było oczywiście dziełem naszych rodaków: w 1980 roku dokonali tego Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Sześć lat później trzeci najwyższy szczyt świata - Kanczedzonge zimą zdobył znów Wielicki wraz z legendą polskiego himalaizmu Jerzym Kukuczką. Po dwóch latach mistrz Krzysztof Wielicki wszedł jako pierwszy zimą i to samodzielnie (!) na 4 górę świata - Lhotse. 6 wierzchołek świata Czo Oju i pierwsze zimowe wejście-to znów Polacy:Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. 7 szczyt: Dhaulagiri pierwsi zdobyli zimą Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka,a 8 z kolei -Manaslu- Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Polacy byli też pierwsi zimą na 10 wierzchołku świata (Annapurna I: Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka),11- (Gaszebrum I:Adam Bielecki i Janusz Gołąb),12(Broad:Peak - Berbeka, Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek)oraz 14 c (Sziszapangma-Piotr Morawski).

Nie do końca potrafię zrozumieć himalaistów,ale niezmiennie ich podziwiam. Większość z wymienionych zginęła w górach...

*Artykuł ukazał się w tygodniku "Sieci"

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Sport