Blog
Silna Polska w Europie Narodów
Ryszard Czarnecki
Ryszard Czarnecki Eurodeputowany. Polityk PiS.
112 obserwujących 3157 notek 1523808 odsłon
Ryszard Czarnecki, 14 kwietnia 2018 r.

Bruksela chciała „umiędzynarodowić Smoleńsk” - ale Tusk nie chciał...

1135 27 0 A A A
trumna z ciałem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
trumna z ciałem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Poniżej publikuję tekst wywiadu, jakiego udzieliłem red. Mateuszowi Kosińskiemu dla „Tysola” czyli „Tygodnika Solidarność”.


Wczoraj celebrowaliśmy ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. O to jak o katastrofie rozmawia się na salonach europejskich pytaliśmy Ryszarda Czarneckiego, europosła PiS, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.


Tysol.pl: Czy w Brukseli pojawia się temat katastrofy smoleńskiej?


Ryszard Czarnecki: Na przestrzeni tych ośmiu lat od katastrofy smoleńskiej europosłowie Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali dwa publiczne wysłuchania, które były poświęcone właśnie tej tematyce. Pierwsza w grudniu 2010 r., drugie w marcu 2012. Wcześniej w lipcu 2010 r. pisałem oficjalną interpelację do Komisji Europejskiej z pytaniem o możliwość umiędzynarodowienie śledztwa smoleńskiego poprzez włączenie się do niego właśnie Komisji. Otrzymałem odpowiedź, że jest to możliwe, ale z taką inicjatywą nie może wyjść Bruksela i musi to być inicjatywa rządu w Warszawie. To nie nastąpiło. Charakterystyczne, że w grudniu 2010 r. przewodnicząc Komisji Europejskiej José Manuel Barroso powiedział zdecydowanie, że absolutnie Komisja Europejska jest gotowa pomóc w tym śledztwie, zaangażować się w to, ale ponowił stwierdzenie, iż  potrzebna jest wola rządu Donalda Tuska. Tym razem rząd PO i PSL-u nie mógł tego przemilczeć. Wydano oświadczenie rzecznika rządu Pawła Grasia, że rząd to rozważy i tak rozważał rząd Tuska, a następnie rząd Ewy Kopacz przez kolejne pięć lat.


A co dały te wysłuchania?


Te publiczne wysłuchania są o tyle ważne, że zmieniliśmy stan wiedzy również wśród ludzi, którzy teoretycznie powinni być odporni na propagandę rosyjską. Np. generał wojskowego wywiadu brytyjskiego, Geoffrey Charles Van Orden, były kierownik sztabu w wywiadzie wojskowym w brytyjskim sektorze w Berlinie w latach 80-tych, kiedy trwała tzw. druga zimna wojna, a obecnie europoseł przyznał, że jest wdzięczny za te informacje,bo  przekonał się, że to co podawały brytyjskie media - za rosyjskimi - o czterech podejściach polskiego rządu do ładowania było kłamstwem. Natomiast były  prezydent Litwy i były przewodniczący sejmu („Sejmasa”)litewskiego Vytautas Landsbergis powiedział do wdowy po rzeczniku praw obywatelskich Januszu Kochanowskim – „czy pani nie boi się mówić to co mówi, czy nie boi się pani, że przejedzie panią za to jakiś samochód”, z sugestią, że Rosjanie uciekają się do skrytobójczych mordów, a to było  już po sprawie Litwinienki, a przed sprawą Skripala.


A jak jest w rozmowach kuluarowych?


Ten temat albo nie istnieje albo jest jednoznacznie oceniany przez szereg osób z różnych krajów z naszego regionu, ale nie tylko, również z poza Europy i wchodzących w skład dawnego Związku Sowieckiego, z przeświadczeniem o winie Rosjan. Podkreślane jest, że w ich polityce odbudowywania imperium demonstrowane jest to, że jeśli ktoś chce prowadzić politykę niezależną i naruszać interesy rosyjskie to źle kończy.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister – członek Rady Ministrów; wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @OBSERWATOR24 Dziękuję, niedługo wydam książkę z takimi właśnie reportażami.
  • @TEODOR49 Dziękuję za dobre słowa.
  • @MAREK.W Dziękuję za miłe słowa. Co do Rosji: niestety, znacznie dłużej niż rok...

Tematy w dziale Polityka