122 obserwujących
3609 notek
1699k odsłon
513 odsłon

Antysystemowy Kukiz z PSL, który był w pięciu rządach…

Wykop Skomentuj3

Polecam lekturę wywiadu, jakiego udzieliłem TV Republika. Rozmowa, którą przeprowadziła red. Ilona Januszewska została spisana, a jej bohaterami są Kukiz, Biedroń, Georgijewa, ale także arcybiskup Jędraszewski....

Pierwsza dziś rozmowa w „Prosto w oczy” z Ryszardem Czarneckim.

- Witam Panią, witam Państwa

Panie Pośle, coraz bardziej gorąco się robi, ale nie tylko na termometrach, ale także w polityce ze względu na wybory i termin wyborów. Każdy czeka na termin wyborów. Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla stacji Polsat News powiedział, że chce, aby te wybory odbyły się 13 października. Lepiej 13 października czy tydzień później? Jak Pan sądzi? Jak Pan ocenia?

- Jest takie powiedzenie, że „złej tanecznicy przeszkadza rąbek u spódnicy, więc gdybym powiedział, że lepiej byłoby 20-tego, to wyglądałoby na to, że szukam tutaj jakiegoś pretekstu, by uzasadnić wynik. Nie. Każda data jest dobra. Myślę, że nie ma co czekać zbyt długo, a te wybory będą w październiku, im szybciej, tym lepiej. Decyzja prezydenta jest tutaj nieodzowna, taki jest porządek prawny i prerogatywy prezydenta.

Tylko, że właśnie prezydent Andrzej Duda mówiąc o terminie wyborów, używał takiego argumentu, że on spodziewa się, że ta kampania będzie bardzo ostra i tutaj chce on oszczędzić też samych wyborców, by jak najmniej tych negatywnych emocji musieli też przyswajać. Pan też się spodziewa, że to będzie ostra kampania wyborcza?

- Patrząc na to, co opozycja wyrabia, na te, jakże często, mowę hejtu politycznego ze strony opozycji, mam wrażenie, że może być bardzo ostra. Oczywiście możemy porównywać kampanie w Polsce z tymi amerykańskimi – tam dopiero się dzieje. Tam dopiero jest jazda bez trzymanki. Tam jest bardzo ostra kampania z wyciąganiem wszystkim brudów, ale nie robią tego kontrkandydaci, tylko ich sztaby. Kontrkandydaci umywają oczywiście ręce, natomiast wiadomo, że za ich sprawą to się dzieje. Oczywiście prezydent ma tu racjonalne argumenty, mówiąc, że krótsza kampania, to mniej hejtu, który głównie ze strony opozycji się wyleje.

No właśnie, mówimy o opozycji – dzisiaj bardzo ważny dzień dla opozycji, dla lewicy również, a także dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, dla Kukiz’15 i oczywiście dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej i „Wiosny” , i „Razem”. W poniedziałek o 13-stej odbędzie się konferencja koalicji SLD, „Wiosny”, „Razem”, która zaprezentuje sztab wybroczy. Robert Biedroń ma tez powiedzieć, czy on będzie twarzą tej kampanii, czy będzie szedł do wyborów z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. No właśnie, czego tutaj się Państwo spodziewacie?

- Zbyt wiele dobrego po lewicy spodziewać się nie można. Natomiast Robert Biedroń może być twarzą kampanii, ale nie będzie kandydatem. To znaczy on może pokazać się w wideoklipie, pojechać w jedno czy drugie miejsce, na wiecu wystąpić - jednym, drugim, trzecim, natomiast nie zrezygnuje z mandatu w Parlamencie Europejskim, wbrew wcześniejszym obietnicom.

A czy bardzo częste dziś rozmowy na temat ideologii ruchów LGBT i sami aktywiści tych ruchów LGBT – czy to będzie siła polityczna „Wiosny” Roberta Biedronia?

- Na pewno ta ofensywa ideologii LGBT może skonsolidować elektorat prawicy, elektorat obozu patriotycznego, obozu niepodległościowego, elektorat Prawa i Sprawiedliwości – ale, gdy chodzi o opozycję, tutaj ta sytuacja może tez spowodować przepływ elektoratu z Platformy czy Koalicji Europejskiej -tej niedawnej ,z wyborów do europarlamentu do lewicy, czyli do tego „tercetu egzotycznego”: Biedroń, Zandberg, Czarzasty.

Panie Pośle, no, właśnie, teraz w miniony weekend media rozpisywały się na temat ostatnich słów arcybiskupa Jędraszewskiego, sam biskup spotkał się z ogromnym atakiem ze strony aktywistów LGBT. Czy ten wątek jest uzasadniony? Jest to osoba, która ma przecież bronić wartości chrześcijańskich w chrześcijańskim kraju. Spotyka się z ogromnym atakiem, całe szczęście chyba strona patriotyczna staje po jego stronie i okazuje mu ogromne wsparcie. Czy biskup Jędraszewski powinien czuć jakiekolwiek wyrzuty sumienia ze względu na to, że stanął w obronie wartości?

- Uderz w stół, nożyce się odezwą. Mam wrażenie, że właśnie taka gwałtowna reakcja na te słowa jest spowodowana wyrzutami sumienia. Zresztą tutaj nie chodzi o aktywistów LGBT, bo tutaj jest szereg po prostu polityków czy dziennikarzy sympatyzujących z opozycją czy zajmujących w przeszłości miejsca w strukturach władzy, także mówię o dziennikarzach, którzy teraz bardzo ostro zaatakowali arcybiskupa.

Czy to naprawdę tak dziwi, że biskup broni wartości chrześcijańskich?

- Przypomnę słynną maksymę, słynne słowa o tym, że Kościół jest „znakiem sprzeciwu” . W swoim czasie - nie chciałbym tu porównywać, mówię to jako historyk - kilka wieków wstecz ostre „kontrowersje” – byśmy dzisiaj powiedzieli – wzbudzały kazania Piotra Skargi. Pamiętam taki zapis kronikarski jak to obywatele zebrali się „w zakrystii, żeby księdza Skargę obić” – koniec cytatu. To po kilku wiekach sytuacja się powtarza i inni Książęta Kościoła też są brutalnie atakowani, jak arcybiskup Jędraszewski, których słowa budzą reakcje alergiczne, bardzo emocjonalne reakcje ze strony ludzi, którzy właściwie usłyszeli, to co chcieli usłyszeć, a nie to, co powiedział arcybiskup.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka