83 obserwujących
510 notek
1472k odsłony
861 odsłon

Savate – bucior, kopniaki, laska i nóż

Wykop Skomentuj8

Kolejna ciekawa rzec w tej sztuce walki to wykorzystanie butów. W tradycjach bliskowschodnich zwykle walczyło się boso, ewentualnie używano delikatnych butów, takich miękkich łapci. Nie licząc pewnych sporadycznych przypadków, savate jest jedyną sztuką walki, która z pełnym rozmysłem używa butów jako broni, a nawet w pewnym sensie dostosowuje techniki do ich użycia. W sztukach azjatyckich zakładano wzmocnienie kończyn, a wręcz ich zmianę w realną broń, tyle tylko, że to mało kto zdołał coś takiego osiągnąć. Techniki takie jak tsumasaki-geri, są osiągalne tylko dla ludzi, którzy są w stanie zaakceptować prawdziwy koncert masochizmu, a do tego nawet w ostatecznym efekcie nie gwarantuje to, że nasze stopy są zabezpieczone przed ciężką kontuzją.

Reasumując, w prawdziwej walce (jeśli do niej dojdzie) zwykle walczymy w butach, dlatego dobrze jest się przygotować do takiej właśnie walki. Buty w savate nie tylko ochroniły przed urazami, ale też stanowiły prawdziwą broń, będąc niemal kastetami na stopach.

Ostatnia rzeczą, jaka warto podkreślić, był realizm, jaki cechował twórców tej sztuki. Otóż w tamtych czasach, jak już wspomniałem, broń osobista (szable, miecze) przestała być noszona. Natomiast wymogiem mody została laska spacerowa, używana nie jako kula inwalidzka, tylko ozdoba i zarazem broń … jakżeby inaczej:) Tak właśnie się narodziła Le canne de combat.

Le canne - laska bojowa, to integralna część savate. Oczywiście takie laski były bardzo mocne, zrobione z solidnego drewna i z okuciami. Przy ich pomocy można było obronić się przed atakiem nożem, czy też więcej niż jednego przeciwnika. Broń prosta, tania (łatwa do wykonania, w przeciwieństwie do np. miecza), no i będąca stale pod ręką, dosłownie.

Le canne de combat jest uprawiana do dzisiaj, nawet są rozgrywane zawody. I trzeba przyznać, że owa szermierka jest dużo bardziej logiczna, a nawet dużo bardziej efektowna niż wykpiwana szermierka sportowa. Walki są rozgrywane na ringu bokserskim, przeciwnicy mogą się swobodnie poruszać i to robią, skaczą, przysiadają, stosują uniki. Bardzo dynamiczne walki nie są przerywane po jednym trafieniu.

Kończąc, savate to niezwykle ciekawa sztuka walki, europejska (co należy podkreślić), szkoda tylko, że tak mało popularna.
Savate jest oczywiście dziedzictwem kulturowym Francji, ale można ja uprawiać także w Polsce. Poniżej filmik poglądowy z udziałem przedstawicieli Warszawskiego Klubu Savate: 

    

                                                                                         
Do naszego kraju trafiła już w wieku XIX. Wtedy przetłumaczono pierwszy podręcznik i zaczęto jej nauczać. Już w 1917 roku pan Szczepkowski napisał „Gimnastykę policyjną”, która zawierała elementy savate.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport