niekompetencja niekompetencja
36
BLOG

(102) Nihilizm moralny

niekompetencja niekompetencja Polityka Obserwuj notkę 1

Są różne szkoły pomagania. W ramach tzw. oficjalnej, instytucjonalnej pomocy społecznej dominuje szkoła wywodząca się prawdopodobnie z dominujących przez wieki podejść do kwestii ubóstwa. Zwykle osoby ubogie aktywizowano, eksploatowano, traktowano jak trzodę. Inna szkoła wywodzi się z kultur, w których podmiotowość, godność człowieka jest równie ważna jak inne fundamentalne wartości. Niestety nihilizm moralny rozumiany jako ch nor całkowita relatywizacja ogólnie przyjętych norm i wartości kształtująca poglądy i oparte na nich postawy coraz większej liczby osób istotnie zmienia relacje między ludźmi. Wpływa na planowanie i funkcjonowanie polityk, w tym polityki społecznej, a tym samym pomocy społecznej. Przejawia to się m.in. w kreowaniu osoby wymagającej wsparcia do roli przedmiotu zarządzanego przez instytucje publiczne.  

Aktywizacja vs. pomoc w uwalnianiu się przez osobę z ograniczeń jej ekspresji… W Polsce skupiana jest nasza uwaga głównie na aktywizacji (pobudzaniu) biernego zasobu ludzkiego. Dla przykładu kilka zapisów ustawy o pomocy społecznej: 

art. 21. Do zadań samorządu województwa należy: 

4a) koordynowanie działań na rzecz sektora ekonomii i społecznej w regionie; 

art. 21a – cały o aktywizacji. 

Im więcej wolności, tym więcej osób ubogich i wykluczonych z możliwości konsumowania usługi i produktów także tych niezbędnych do przeżycia…, bowiem wolność staje się udziałem bardziej rywalizujących, bardziej agresywnych jednostek. (koncentracja wolności podobna do koncentracji kapitału, a koncentracja kapitału na swych sztandarach zwykle umieszcza wolność). http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/bogaci-beda-coraz-bogatsi/  

Im mniej pomocy w uwalnianiu się przez osobę z ograniczeń jej ekspresji, tym więcej aktywizacji… 

Im bardziej redukowane wydatki na wsparcie socjalne, tym więcej wydatków na policję, więziennictwo, ochronę prywatnej własności,  

Redukcje funduszy na zabezpieczenie społeczne generują apetyt na fundusze publiczne przeznaczane na ograniczanie negatywnych skutków ubóstwa, które już jeśli się znajdują - są w coraz większym stopniu „konsumowane” przez aparat urzędniczy i przez służby bezpieczeństwa i porządku publicznego. 

Grupy podlegające wyłączeniu z konsumpcji opartej na mechanizmach rynkowych przestają być widziane, gdy zamyka się je w niewidzialnych, pilnie strzeżonych murach obozów społecznego i kulturowego odosobnienia, wykluczenia. (panoptikon) albo „wyrzuca na ulice”, gdzie stają się elementem krajobrazu… 

Czy jest szansa na przywrócenie znaczenia człowieka jako podmiotu dziejów? Czy jest szansa na upodmiotowienie klientów pomocy społecznej?  

Zależeć to będzie w znacznym stopniu od tego, czy przywrócona zostanie jedna z zasad życia zbiorowego, a mianowicie troska i poszanowanie godności człowieka, także tego wymagającego wsparcia. Wrażenia po treści narracji kandydatów na urząd Prezydenta RP skłaniają do przypuszczenia, że choć art. 30 Konstytucji RP zobowiązuje władz publiczne do poszanowania i ochrony godności człowieka, to kandydatów na ten urząd mało zajmuje kwestia upodmiotowienia człowieka tak w projektowaniu, jak i realizowaniu dobrych zmian. 

 


Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka