7 obserwujących
201 notek
356k odsłon
696 odsłon

Nie żyje Bogusław Polch. To on narysował komiks o "Wiedźminie" i "Kapitanie Żbiku"

Bogusław Polch, fot. Jacek Obważanek/CC BY-SA 3.0
Bogusław Polch, fot. Jacek Obważanek/CC BY-SA 3.0
Wykop Skomentuj4

2 stycznia zmarł po długiej chorobie Bogusław Polch – polski rysownik komiksowy, grafik i ilustrator, znany z komiksowych serii „Wiedźmin”, „Funky Koval” i „Kapitan Żbik”. Miał 78 lat.

Bogusław Polch był jednym z bardziej znanych polskich rysowników, zwłaszcza w okresie PRL-u. Urodził się pod Brześciem nad Bugiem w 1941 roku. Rysunku nauczył się w jednym z warszawskich liceów plastycznych. Już jako siedemnastolatek debiutował w czasopiśmie harcerskim "Korespondent Wszędobylski" komiksami "Wyprawa via kosmos" i "Słoneczny rejs Przygody".

Jego kariera nabrała tempa w 1970 roku, kiedy narysował "Złotego Mauritiusa" – swój pierwszy komiks w siedmiotomowym cyklu "Kapitan Żbik". Do współpracy przy „Kapitanie Żbiku” zachęcił go inny powszechnie znany twórca komiksu o Thorgalu, Grzegorz Rosiński, z którym znali się od czasów liceum plastycznego.

Jak podaje portal Culture.pl, sławę przyniosła mu jednak rysowana dla zachodnioniemieckiego wydawcy seria science-fiction oparta na prozie Ericha von Daenikena, znana pod dwoma tytułami: "Bogowie z gwiazd" i "Ekspedycja”. Komiks został wydany 1982 r. i doczekał się 13 wersji językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, greckiej, norweskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, holenderskiej, czeskiej i słowackiej, a łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy.

W Polsce Bogusław Polch był ceniony najbardziej za pierwszy polski komiks dla dorosłych "Funky Koval", wydany w 1982 r., który początkowo ukazywał się w odcinkach w miesięczniku „Fantastyka" (znanym dzisiaj jako „Nowa Fantastyka”). Scenariusz  do komiksu napisali Jacek Rodek i Maciej Parowski.


Głównym bohaterem jest kosmiczny detektyw Funky Koval, który z pomocą przyjaciół i partnerów z prywatnej agencji detektywistycznej „Universs” tropi międzyplanetarne afery, nierzadko z podtekstem politycznym. Komiks zdobył serca czytelników znakomitymi i bardzo starannymi rysunkami, intrygującym scenariuszem oraz licznymi odniesieniami do ówczesnej rzeczywistości PRL (stan wojenny, Jerzy Urban, Okrągły Stół) – mimo że akcja komiksu na Ziemi oficjalnie rozgrywała się w USA w latach 80. XXI wieku. Trzecia część komiksu zawierała bogate odniesienia do rodzącej się wówczas III RP. Czwarta część ukazała się dopiero po kilkunastu latach i mamy już tam elementy współczesności, takie jak istnienie Internetu, itp.

W latach 1993-95 Polch narysował sześć albumów o Wiedźminie na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Komiksowa adaptacja „Wiedźmina” ukazała się w 2015 roku również w ramach jednego dzieła. Autorem scenariusza do „Wiedźmina” był Maciej Parowski.

W swoim dorobku ma także albumy "Rycerze fair play" o tematyce sportowej, które stworzył na zlecenie UNESCO, "Skarb z Fortu Gerharda. Tajemnice stryja Bonawentury" i komiks „KRON” opublikowany w magazynie o tym samym tytule, którego Polch był redaktorem naczelnym (komiks został uznany za kontrowersyjny, bo jego autor nie dostosował się do zakazu reklamowania alkoholu).

Rysownik słynął z dystyngowanej, wyrazistej kreski. Ceniony jest za dbałość o szczegół i konsekwencję w wizualnym kreowaniu światów. Rysował w stylistyce realistycznej, a jego prace porównywane są często do francuskiego twórcy Paula Gillona.

Bogusław Polch został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

ja

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura