Bogusław Polch, fot. Jacek Obważanek/CC BY-SA 3.0
Bogusław Polch, fot. Jacek Obważanek/CC BY-SA 3.0

Nie żyje Bogusław Polch. To on narysował komiks o "Wiedźminie" i "Kapitanie Żbiku"

Redakcja Redakcja Popkultura Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

2 stycznia zmarł po długiej chorobie Bogusław Polch – polski rysownik komiksowy, grafik i ilustrator, znany z komiksowych serii „Wiedźmin”, „Funky Koval” i „Kapitan Żbik”. Miał 78 lat.

Bogusław Polch był jednym z bardziej znanych polskich rysowników, zwłaszcza w okresie PRL-u. Urodził się pod Brześciem nad Bugiem w 1941 roku. Rysunku nauczył się w jednym z warszawskich liceów plastycznych. Już jako siedemnastolatek debiutował w czasopiśmie harcerskim "Korespondent Wszędobylski" komiksami "Wyprawa via kosmos" i "Słoneczny rejs Przygody".

Jego kariera nabrała tempa w 1970 roku, kiedy narysował "Złotego Mauritiusa" – swój pierwszy komiks w siedmiotomowym cyklu "Kapitan Żbik". Do współpracy przy „Kapitanie Żbiku” zachęcił go inny powszechnie znany twórca komiksu o Thorgalu, Grzegorz Rosiński, z którym znali się od czasów liceum plastycznego.

Jak podaje portal Culture.pl, sławę przyniosła mu jednak rysowana dla zachodnioniemieckiego wydawcy seria science-fiction oparta na prozie Ericha von Daenikena, znana pod dwoma tytułami: "Bogowie z gwiazd" i "Ekspedycja”. Komiks został wydany 1982 r. i doczekał się 13 wersji językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, greckiej, norweskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, holenderskiej, czeskiej i słowackiej, a łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy.

W Polsce Bogusław Polch był ceniony najbardziej za pierwszy polski komiks dla dorosłych "Funky Koval", wydany w 1982 r., który początkowo ukazywał się w odcinkach w miesięczniku „Fantastyka" (znanym dzisiaj jako „Nowa Fantastyka”). Scenariusz  do komiksu napisali Jacek Rodek i Maciej Parowski.


Głównym bohaterem jest kosmiczny detektyw Funky Koval, który z pomocą przyjaciół i partnerów z prywatnej agencji detektywistycznej „Universs” tropi międzyplanetarne afery, nierzadko z podtekstem politycznym. Komiks zdobył serca czytelników znakomitymi i bardzo starannymi rysunkami, intrygującym scenariuszem oraz licznymi odniesieniami do ówczesnej rzeczywistości PRL (stan wojenny, Jerzy Urban, Okrągły Stół) – mimo że akcja komiksu na Ziemi oficjalnie rozgrywała się w USA w latach 80. XXI wieku. Trzecia część komiksu zawierała bogate odniesienia do rodzącej się wówczas III RP. Czwarta część ukazała się dopiero po kilkunastu latach i mamy już tam elementy współczesności, takie jak istnienie Internetu, itp.

W latach 1993-95 Polch narysował sześć albumów o Wiedźminie na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Komiksowa adaptacja „Wiedźmina” ukazała się w 2015 roku również w ramach jednego dzieła. Autorem scenariusza do „Wiedźmina” był Maciej Parowski.

W swoim dorobku ma także albumy "Rycerze fair play" o tematyce sportowej, które stworzył na zlecenie UNESCO, "Skarb z Fortu Gerharda. Tajemnice stryja Bonawentury" i komiks „KRON” opublikowany w magazynie o tym samym tytule, którego Polch był redaktorem naczelnym (komiks został uznany za kontrowersyjny, bo jego autor nie dostosował się do zakazu reklamowania alkoholu).

Rysownik słynął z dystyngowanej, wyrazistej kreski. Ceniony jest za dbałość o szczegół i konsekwencję w wizualnym kreowaniu światów. Rysował w stylistyce realistycznej, a jego prace porównywane są często do francuskiego twórcy Paula Gillona.

Bogusław Polch został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura