7 obserwujących
199 notek
351k odsłon
1177 odsłon

Muzeum i pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 - kiedy powstaną?

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku - wizualizacja.
Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku - wizualizacja.
Wykop Skomentuj35

Pomnik Bitwy Warszawskiej ma stanąć na placu Na Rozdrożu w Warszawie, Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Oba projekty są opóźnione.

Plany związane z budową pomnika i muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. i otwarcia ich w 100-lecie bitwy pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

Muzeum Bitwy Warszawskiej

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. ma powstać w Ossowie. Ossów to wieś w województwie mazowieckim, w gminie Wołomin. Bitwa pod Ossowem od 13 do 14 sierpnia 1920 r. przeszła do historii jako pierwsza, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę.

Konkurs na projekt muzeum ogłoszono w 2017 r. Zwycięski, jedyny zresztą, projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej, powstał w pracowni architekta Czesława Bieleckiego. Zgodnie z jego założeniami, muzeum o powierzchni 8 000 m² miało powstać na sztucznie usypanym wzgórzu z ogromnym amfiteatrem, z którego będzie można oglądać m.in. rekonstrukcje bitwy. Zaplanowano ogród pamięci poległych. Dwa 100-metrowe maszty upamiętniające bitwę i stulecie niepodległości będą wyznaczały początek 800-metrowej Alei Zwycięstwa prowadzącej na wzgórze.
Pracownia Bieleckiego musi przeprojektować koncepcję budynku muzeum, aby zmniejszyć koszty inwestycji. Nadal nie wiadomo,  jak obiekt będzie ostatecznie wyglądał. Prawdopodobnie zostanie zmniejszona powierzchnia gmachu do 4 800 m², a wysokość masztów do 70 m. Pomysł, aby Muzeum Bitwy Warszawskiej powstało na sztucznie usypanym wzgórzu jest nadal aktualny. 


image
Koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej opracowana przez pracownię Czesława Bieleckiego.


Projekt otrzymał już pozwolenie na budowę. "Bardzo dobra wiadomość Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, a więc rozpoczynamy prace budowlane" - napisał na początku lipca 2020 r. szef MON minister Mariusz Błaszczak na Twitterze.Pomnik Bitwy Warszawskiej

Zwycięzca konkursu na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku został ogłoszony w lutym 2020 r. Monument stanie na placu Na Rozdrożu w Warszawie, a będzie wykonany według projektu pracowni architektonicznej Mirosława Nizio. Projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża będzie fontanna.


pomnik 1920

 

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na sierpień 2020 r., w stulecie bitwy. – Chcielibyśmy, aby udało się ten pomnik odsłonić w sierpniu tego roku – mówił w lutym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Plany pokrzyżowała jednak epidemia koronawirusa i lockdown ogłoszony w marcu 2020 r. Wygląda na to, że monument zostanie odsłonięty dopiero w przyszłym roku.

W listopadzie 2019 r. w Warszawie przetoczyła się dyskusja dotycząca pomnika Bitwy Warszawskiej. Powodem był pomysł, aby monument miał formę łuku triumfalnego posadowionego w Wiśle. Koncepcję zaproponowała Fundacja Towarzystwo Patriotyczne, której założycielem jest satyryk Jan Pietrzak. Fundacja rozpoczęła nawet zbiórkę funduszy na ten cel.

Projekt ten nie został jednak zgłoszony do konkursu. 
Więcej na ten temat:


Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska, nazywana Cudem nad Wisłą, miała miejsce od 13–25 sierpnia 1920 r. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.

KJ


Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka