9 obserwujących
307 notek
482k odsłony
  1575   1

Rafał Brzozowski będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2021

Rafał Brzozowski. fot. materiały prasowe TVP
Rafał Brzozowski. fot. materiały prasowe TVP

Rafał Brzozowski na Eurowizji w Rotterdamie zaśpiewa utwór "The Ride" wyprodukowany przez szwedzkich twórców.

65. Konkurs Piosenki Eurowizji został odwołany z powodu pandemii COVID-19. Polskę miała reprezentować Alicja Szemplińska z utworem "Empire". Szemplińska zwyciężyła w finale "Szansy na sukces", wygrała też 10. edycję The Voice of Poland.

Telewizja Polska postanowiła jednak wymienić Szemplińską na jedną z głównych twarzy TVP. Kolejnym reprezentantem Polski na Eurowizji został Rafał Brzozowski.

Rafał Brzozowski będzie reprezentować Polskę

O tym, że Rafał Brzozowski będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2021 spekulowano już od kilkunastu dni. Oficjalnie potwierdzono tę informację podczas piątkowej emisji programu "Pytanie na Śniadanie". Wtedy też widzowie premierowo usłyszeli piosenkę "The Ride". To nowoczesny, energetyczny utwór, utrzymany w stylu charakterystycznym dla lat 80.

Za produkcję odpowiedzialni są szwedzcy kompozytorzy i autorzy tekstów. Joakim Övrenius, Thomas Karlsson, Clara Rubensson i Johan Mauritzson. Ten pierwszy ma na koncie nominację do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu muzycznego – Grammy. Ponadto współtworzył piosenki, które mogliśmy usłyszeć w szwedzkich i duńskich selekcjach do Eurowizji. Kompozycje Thomasa Karlssona są dobrze znane polskim słuchaczom! To właśnie on odpowiadał za szereg utworów dla Margaret (Thank You Very Much, Wasted, Start a Fire, Elephant, What You Do) czy Ewy Farnej. Z kolei Johan Mauritzson to wokalista zespołu Charizma, który w 2007 roku walczył o wyjazd na Eurowizję w polskich selekcjach.

Teledysk do utworu The Ride powstał w Muzeum Neonów w Warszawie, a wyreżyserował go Pascal Pawliszewski. Dyrektorem artystycznym wideoklipu oraz występu w Rotterdamie jest Mikołaj Dobrowolski. To były szef polskiej delegacji na konkurs (w latach 2014-2015). Poza Rafałem Brzozowskim w teledysku zobaczymy kilkoro tancerzy, o których choreografię zadbał Agustin Egurrola. W klipie pojawiają się polskie elementy. To historyczne neony związane z szeregiem kultowych miejsc w Warszawie i w całej Polsce. Jednocześnie to także bezpośrednie nawiązanie do lat 80.

Rafał Brzozowski: droga do Eurowizji 2021

Rafał Brzozowski to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci Telewizji Polskiej w ostatnich latach. Artysta po raz pierwszy walczył o udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017 roku. W Krajowych Eliminacjach wystąpił z utworem "Sky over Europe" i zajął drugie miejsce po Kasi Moś. Spotkał się wtedy z ogromną krytyką i hejtem, również wśród publiczności zgromadzonej w holu siedziby TVP, gdzie odbywały się preselekcje.

W tym samym roku poprowadził eliminacje do Eurowizji Junior w Tbilisi, zachowując jednak dystans do konkursu i mówiąc, że nie planuje kolejnych prób startu w Eurowizji. Podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie zasiadał w polskim jury oceniającym konkursowe występy. W zeszłym roku razem z Idą Nowakowską i Małgorzatą Tomaszewską współprowadził finał Eurowizji Junior 2020 transmitowany z Warszawy.

image

Rafał Brzozowski – kim jest?

39-letni wokalista pochodzi z Nowego Dworu Mazowieckiego. W przeszłości trenował zapasy, z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. Od dzieciństwa pasjonował się muzyką. Karierę podjął w 2002 roku, zdobywając wyróżnienie Szansie na Sukces. W roku 2011 brał udział w programie The Voice of Poland, w którym trafił do drużyny Andrzeja Piasecznego (Eurowizja 2001). Choć rywalizację zakończył w półfinale programu, wkrótce stał się gwiazdą za sprawą przeboju "Tak blisko". W 2012 roku wydał debiutancki album pod tym samym tytułem.

Od 2014 roku z kariery muzycznej przeszedł przede wszystkim do udziału w programach telewizyjnych. Wystąpił w Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami, a od 2017 roku prowadzi liczne formaty TVP, m.in. koncerty sylwestrowe. Prowadził też teleturniej Koło fortuny, po czym zamienił się miejscami z Norbim, który prowadził teleturniej Jaka to melodia?. W 2020 roku zdobył Telekamerę w kategorii osobowość telewizyjna i wydał nowy singiel "Gentleman".

Eurowizja 2021

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Tym samym Rafał Brzozowski wystąpi 20 maja w pierwszej połowie drugiego półfinału. W stosunku do zeszłego roku nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca.

KJ

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura