Zmarł Bronisław Cieślak, legendarny porucznik Borewicz

Bronisław Cieślak w 2015 roku. Fot. PAP archiwum/Piotr Polak
Bronisław Cieślak w 2015 roku. Fot. PAP archiwum/Piotr Polak

Nie żyje Bronisław Cieślak - polski aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny, a także polityk. Odtwórca pamiętnej roli Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się". Miał 77 lat. 

Bronisław Cieślak urodził się w 1943 roku. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1968 rozpoczął pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, a potem również w krakowskim oddziale Telewizji Polskiej.

Zadebiutował w serialu obyczajowym "Znaki szczególne" w 1976 roku. Prawdziwą sławę przyniosła mu główna rola w serialu kryminalnym "07 zgłoś się" (1976), gdzie zagrał porucznika MO Sławomira Borewicza. Nazywano go odtąd "polskim Jamesem Bondem".


Rolę tę, jak sam wspomniał, otrzymał dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi.

- On, mając cztery scenariusze serialu, zastanawiał się, kto ma grać. Ale - mniejsza o szczegóły. Pewnego dnia wsiadł do pociągu i, nie uprzedzając mnie o tym, z Warszawy przyjechał do Krakowa. Dotarł na moje siódme piętro i stanął w moich drzwiach. Człowiek, którego nigdy wcześniej nie widziałem. Natomiast nazwisko - skojarzyłem. On powiedział: "Dzień dobry, nazywam się Krzysztof Szmagier". I zamilkł. "Szmagier, Szmagier, Przygody psa Cywila", odpowiedziałem - wspominał Cieślak.

- Krzysztof uśmiechnął się. Potem, a było to wcześnie rano, wypiliśmy pewnie z dziesięć po kolei herbat i zaczęliśmy rozmawiać o serialu. Miał on się nazywać "Przygody porucznika Wolskiego", ale ostatecznie widzowie poznali go jako "07 zgłoś się" - wspominał początki serialu Cieślak. - Kręciliśmy na raty 21 filmów z tej serii, w pięciu podejściach, przez 12 lat. Pierwsze scenariusze Krzysztof pisał, nie znając mnie. Ale już pisząc następne, tworzył je jakby pode mnie, także w znaczeniu prywatnym – opowiadał aktor.

W serialu "Malanowski i Partnerzy", kręconym od 2009 roku wystąpił jako detektyw Bronisław Malanowski.  

Bronisław Cieślak był twórcą programów telewizyjnych, prowadził m.in. Telewizyjne Biuro Śledcze. 

Próbował również swoich sił w polityce. Należał do PZPR od 1970 roku aż do rozwiązania partii w 1990 roku. W 1997 uzyskał mandat poselski z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Po raz drugi został wybrany do Sejmu w 2001 z ramienia SLD. W IV kadencji pełnił funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego tej partii. W 2005 i 2007 kandydował w kolejnych wyborach parlamentarnych, ale bez powodzenia.

Aktor zmagał się z rakiem prostaty, o czym w 2018 roku poinformował publicznie media. Zachęcał w wywiadach do robienia badań profilaktycznych pod kątem wykrycia nowotworów. 

W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

ja 

Lubię to! Skomentuj80 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura