Powstał niezwykły musical - fraszki Jana Kochanowskiego w stylu rap i jazz

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach, fot. Facebook/profil Filharmonii Świętokrzyskiej.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach, fot. Facebook/profil Filharmonii Świętokrzyskiej.
Studenci Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego stworzyli musical oparty na fraszkach poety z Czarnolasu.

Przedstawienie jest adresowane do dzieci. Bohaterem musicalu jest chłopiec Janek Kochanowski. Trafia on na obóz literacki. Nie bardzo mu się tam podoba, ale w końcu przekonuje się do poezji. 

- Każdy znajdzie coś dla siebie, będzie można się wzruszyć, będzie można się pośmiać… Bardzo nam zależało by ten język staropolski język poznały dzieci w każdym wieku - mówi dr Katarzyna Lisowska, reżyser musicalu. 


Przedstawienie jest koncertem zaliczeniowym studentów katedry muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Prace nad nim zaczęły się w październiku, w ramach przedmiotu przygotowanie estradowe. W musicalu uczestniczy 20 studentów. Niektórzy z nich po raz pierwszy zaprezentują się na scenie.

- Studenci są zarówno scenografami, jaki autorami libretta wszystkich tekstów oraz prezentowanych tutaj piosenek – wyjaśnia dr hab. Andrzej Ślązak, kierownik Katedry Muzyki UJK. 

Bazą dla słów piosenek mają być fraszki Jana Kochanowskiego. Oprócz tego wykonawcy muszą zsynchronizować śpiew z tańcem, co jest bardzo trudne dla początkujących adeptów sceny. Studenci postawili na różnorodność muzyczną i obok reggae czy country, można będzie usłyszeć również brazylijskie baile funky, rap, jazz czy nawet zmieszane z bałkańskim folklorem drum&bass oraz klasycznego walczyka. 

Premiera musicalu  „Fraszki, językowe igraszki, czyli o Janie Kochanowskim słów kilka” 30 maja o godz. 11 w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz na stronie internetowej instytucji. 

ja

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura