Bohdan Smoleń ma swój pomnik w centrum Poznania

Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu, fot.  fot. PAP/Marek Zakrzewski
Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu, fot. fot. PAP/Marek Zakrzewski
Pomnik satyryka Bohdana Smolenia stanął w centrum Poznania, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową.

Pomnik Bohdana Smolenia

Pomnik przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł monumentu jest wolne, przechodnie mogą na nim usiąść. Pomnik został wykonany według projektu Piotra Sochy.

Piątkowe odsłonięcie pomnika poprzedziły występy kabaretów. Na scenie wystąpili m.in. Krzysztof Daukszewicz, Grupa MoCarta, Kabaret Czesuaf i Klub Szyderców BIS.

W kulminacyjnym punkcie podpalono materiał owijający pomnik Bohdana Smolenia, tak by, zgodnie z zamysłem organizatorów, z płomieni wyłoniła się postać zmarłego artysty. Odsłonięciu rzeźby towarzyszył pokaz sztucznych ogni.

Polecamy:

Pomysłodawcą upamiętnienia Bohdana Smolenia, a także organizatorem zbiórki pieniędzy na budowę monumentu jest wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński.

image
Postać wyłoniła się z ognia, fot. PAP/Marek Zakrzewski

Kim był Bohdan Smoleń

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 roku w Poznaniu. Należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Wszyscy pamiętamy Panią Pelagię czy rozmowy z tyłu sklepu. Na festiwalu w Opolu w 1981 otrzymał tytuł Mister Obiektywu.


W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa To all the girls I loved before z 1984).


Smoleń występował w filmach i na estradzie. W 1987 wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną „Wykopaliska”, w której zagrał obok Andrzeja Zaorskiego. Współpracował również z kabaretem „Długi”. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". 


W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (woj. wielkopolskie) artysta utworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia zajmującą się hipoterapią dla dzieci. Przez 5 lat prowadził też polonijny program Ludzie listy piszą na antenie TVP Polonia.

Ciężkie przeżycia osobiste (śmierć bliskich) spowodowały, że przeżył załamanie nerwowe i zawiesił działalność kabaretową ze względu na zły stan zdrowia. Przeszedł kilka udarów, po których stracił mowę i doznał paraliżu. Cierpiał również na poważną chorobę płuc. Zmarł 15 grudnia 2016 r. w poznańskim szpitalu. Został pochowany na cmentarzu w podpoznańskim Przeźmierowie.  

Pomnik Bohdana Smolenia pierwotnie miał zostać odsłonięty w czerwcu 2020 roku, potem planowano, że nastąpi to w grudniu, ale nie pozwoliła na to sytuacja epidemiczna.

ja

Czytaj także:


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości