MAN zainwestuje 450 mln zł na rozbudowę fabryki ciężarówek w Niepołomicach

Ciężarówki MAN produkowane są w Niepołomicach od 2007 roku. Fot. MAN
Ciężarówki MAN produkowane są w Niepołomicach od 2007 roku. Fot. MAN
Niemiecki koncern MAN Truck & Bus rozbudowuje swoją fabrykę ciężarówek w Niepołomicach k. Krakowa. Chce na to wydać 450 mln zł. Będzie to największy zakład grupy MAN w Europie.

Wsparcie ze środków rządowych i europejskich

Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie podatkowe w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Jak zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział wsparcie ze środków rządowych i europejskich tworzenia tzw. niepołomickiej strefy inwestycji, opartej wokół inwestycji MAN.

- To jest bardzo dobry dzień dla przemysłu motoryzacyjnego naszego kraju, znakomita wieść dla województwa małopolskiego, powiatu wielickiego i samych Niepołomic (…). Tego typu informacji będę miał w najbliższym czasie sporo do przekazania, polska gospodarka wychodzi z czasów pandemii w sposób dynamiczny, to jest zasługa zarówno rodzimych przedsiębiorców, jak i inwestorów zagranicznych, którzy postrzegają Polskę jako jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla swoich przedsięwzięć - zaznaczył szef resortu rozwoju, pracy i technologii.

image
Minister Jarosław Gowin uczestniczył w podpisaniu listu intencyjnego dot. rozbudowy fabryki MAN Truck & Bus SE w Niepołomicach.  Fot. gov.pl.

300 ciężarówek i 200 kabin dziennie

Przedstawiciele MAN zapowiedzieli, że koncern do 1 września 2022 roku planuje rozbudować obecny zakład w Niepołomicach o m.in. halę montażową kabin, nowy magazyn, halę do modyfikacji pojazdów zgodnie ze specjalnymi życzeniami klienta oraz część biurową. Cały obiekt będzie neutralny pod względem emisji CO2 do atmosfery od 2025 roku.

Wartość inwestycji osiągnie co najmniej 450 mln zł (95 mln euro). Zatrudnienie w fabryce wzrośnie z obecnych około 1 tysiąca pracowników do 2,5 tysiąca osób. Fabryka będzie mogła dziennie wyprodukować 300 ciężarówek i 200 kabin.

- To jest jedna z największych inwestycji, jaką kiedykolwiek prowadziliśmy w firmie MAN, dzięki niej powstanie ponad 1,5 tys. miejsc pracy i możliwości dla kolejnych firm i podwykonawców, aby zainwestowali w Niepołomicach. To wkład nie tylko dla koncernu MAN, ale i całej polskiej gospodarki - wskazał Thorsten Campehl, prezes zarządu MAN Trucks.

Polecamy:

Jedna z największych fabryk samochodów ciężarowych w Europie 

Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE ocenił, że inwestycja w Niepołomicach wpisuje się w transformację całego koncernu w kierunku cyfryzacji, elektryfikacji i autonomicznej jazdy.

- Inwestycja w Niepołomicach jest jednym z najważniejszych elementów transformacji MAN (…). Dzięki temu zakład w Niepołomicach stanie się największą fabryką w grupie MAN i jedną z największych fabryk samochodów ciężarowych w Europie - zapowiedział.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez przedstawicieli Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT), który przejął obowiązki zarządzania Polską Strefą Inwestycji (PSI) na terenie województwa małopolskiego i powiatu jędrzejowskiego (woj. świętokrzyskie), inwestor może liczyć na 35 proc. zwrotu kosztów inwestycji w postaci ulgi podatkowej.

Rozszerzenie działalności zakładu o nowe technologie

Zakład w Niepołomicach odgrywać będzie istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii i odpowiedzi na wyzwania przyszłości, dostarczając rozwiązania dla mega trendów związanych z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną w obszarze pojazdów ciężarowych. Te trzy kierunki rewolucjonizują dotychczasowe myślenie o transporcie. Stawiają też wyzwanie, ale i ogromną szansę dla pracowników, którzy uczestniczyć będą w transferze wiedzy i rozwoju kompetencji.

image
Ciężarówki MAN, fot. man.eu

Fabryka ciężarówek MAN w Niepołomicach

Obecna fabryka ciężarówek MAN w Niepołomicach została oddana do użytku w październiku 2007 r. Zakład wybudowano od podstaw w ciągu niecałych dwóch lat kosztem ok. 100 mln euro. Od uruchomienia zakładu w Niepołomicach wyjechało już ponad 170 tys. pojazdów.

Inwestycja MAN była największym przedsięwzięciem sektora motoryzacyjnego w województwie małopolskim.

Obecnie w fabryce odbywa się końcowy montaż pojazdów. Podzespoły - osie, kabiny i silniki - sprowadzane są tam w ramach skojarzonego systemu produkcji bezpośrednio z zakładów MAN-a w Niemczech i Austrii lub dostawców zewnętrznych. Produkowane są tam głównie pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej serii TGS i TGX o wadze całkowitej powyżej 18 ton, przeznaczone na rynki całej Europy. Fabryka dostarcza ciężarówki także na Bliski Wschód oraz do Azji i Afryki.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie w połowie 2018 roku, zasadniczo zmieniła zasady przyznawania zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, dając możliwość inwestowania w dowolnym miejscu na terenie całego kraju, a nie - jak dotychczas - jedynie na terenach objętych specjalną strefą ekonomiczną.

W sumie Krakowski Park Technologiczny od momentu wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji wydał ponad 100 decyzji o wsparciu firm w oparciu o te przepisy. Od tego czasu firmy zadeklarowały blisko ok. 4,5 mld zł nakładów inwestycyjnych i utworzenie ok. 4 tys. miejsc pracy. Większość inwestycji to projekty polskie małych i średnich przedsiębiorców. 

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka